Petr Horký zdolal nejvyšší horu Antarktidy. Nyní míří na jižní pól

Petr Horký zdolal nejvyšší horu Antarktidy. Nyní míří na jižní pól

4 min 48 s

Jeden cíl náročné výpravy si může úspěšně odškrtnout. Polárník a režisér Petr Horký úspěšně absolvoval výstup na vrchol nejvyšší hory Antarktidy Mount Vinson (4892 mnm). Teď už se člen Svazu lyžařů ČR upíná k další a poslední metě expedice – společně s parťákem Václavem Pištorou dojít na jižní pól.


Petr Horký, který už v minulosti dosáhl severní pólu a tzv. pólu chladu, se na výpravu vydal 1. prosince, kdy z Prahy odletěl přes Londýn do Chile. Po absolvování čtyřdenní karantény přelétl z patagonského Puntas Arenas do Union Gracier Campu a následně pak už do základního tábora pod Mount Vinsonem.

Výstup na nejvyšší horu Antarktidy se neobešel bez komplikací. V high campu už „jen“ asi 800 výškových metrů od vrcholu zastihla Horkého a další horolezce zpráva o blížící se bouři s předpokládaným větrem až 90 km/h, po které musel následovat sestup dolů. „Dohoda všech patnácti horolezců, kteří byli se mnou v high campu, byla jasná - okamžitě všichni dolů! Jakmile se udělalo malé okno v počasí, vydali jsme se zpět do low campu a posléze až dolů do base campu. Takže za jeden jediný den jsem se vrátil na úplný začátek,“ popisuje Horký.

Druhý pokus už ale počasí nezhatilo a 16. prosince stanul Horký na vrcholu Mount Vinson. Ze základního tábora, kde společně s dalšími horolezci přečkal bouři, jeden den stoupal do low campu, druhý do high campu a třetí až na vrchol.Celá ta cesta nahoru je dost otročina, dřina bez nějakých zvlášť krásných zážitků. Až ta finální pasáž, ten poslední hřeben, tak 500 metrů, tak ta je nádherná. My jsme měli štěstí na to, že sice byl obrovský vítr, ale byla nádherná viditelnost, takže jsme se mohli dívat kolem sebe na to až příznačně nádherné prostředí. I když jsem tam byl sotva minutku, tak ten zážitek byl prostě veliký,“ hlásí Horký.

Druhý den sestoupil znovu do base campu, kde několik dní čekal, až se umoudří počasí a bude moct být letecky přepraven do tábora na ledovci Union Glacier. Odtud se vydá po setkání s parťákem Václavem Pištorou za pokořením další mety expedice – jižního pólu. Toho by měli v případě, že půjde vše podle plánu, dosáhnout na přelomu roku.Pomoc Ukrajině