×
OH mládeže, den pátý: Další medaile! Sdruženář Ondřej Pažout vybojoval bronz

OH mládeže, den pátý: Další medaile! Sdruženář Ondřej Pažout vybojoval bronz

16.02.2016

Česká republika má třetí medaili ze zimních olympijských her mládeže. Další cenný přírůstek do sbírky přidal sdruženář Ondřej Pažout, který v Lillehammeru vybojoval bronz.

V pondělí se o první medaili pro české lyžování v Lillehammeru postarala Klára Kašparová, která si ve skikrosu dojela pro bronz. A o den později svou parťačku z výpravy dokonale napodobil i sdruženář Ondřej Pažout.

Jeden z největších talentů české severské kombinace přesvědčil konkurenci o svých schopnostech už den před startem, když v tréninku skoku jako jediný překonal stometrovou hranici. A parádní formu si přenesl také do samotného závodu.

Základ k úspěchu znovu postavil už na můstku K90. Tentokrát sice přes stovku nedolétl, skokem dlouhým 98 metrů si však zajistil třetí místo. Dál skočili jen Němec Tim Kopp (99,5 m) a Ben Loomis z USA (98,5 m).

Do běžecké stopy se tedy Pažout vydal se ztrátou devatenáct vteřin na vedoucího Koppa. A znamenitě si vedl také v běhu. Na třetím kilometru se vedoucí trio sjelo a Ondra se dokonce dostal do vedení. První pozici však do cíle nedovezl. Postupně se před něj dostal jak Kopp, tak i Loomis. Pažout si však medaili vzít nenechal. Konečné pořadí závodu bylo naprosto totožné s tím po skokanské části a český sdruženář se tak mohl radovat z bronzu.

Navázal na zlatého Portyka

"Se třetím místem jsem spokojený, i když to mohlo dopadnou i o něco lépe," zněla první slova bronzového medailisty po závodě. "Se skokanskou částí jsem spokojená, nebyl to sice můj nejlepší skok tady, ale ale na třetí místo to stačilo. V běhu jsem se potom dostal do čela té tříčlenné skupiny, ale v posledním kopci mi došly síly a soupeři mi ujeli," popisoval Pažout.

Díky němu tak pokračuje úspěšná medailová tradice českých srduženářů na olympijských hrách mládeže. Z těch vůbec prvních před čtyřmi lety v rakouském Innsbrucku si současný lídr seniorské reprezentace Tomáš Portyk odvezl dokonce zlato. "Zřejmě se u nás dobře pracuje s mládeží. Těžko říct, asi se nám to s Tomášem oběma sešlo v tu pravou chvíli," hledal Pažout důvody úspěchů české severské kombinace.  

Znovu se dařilo také běžcům

I při svém druhém startu na olympijských hrách mládeže o sobě dali znovu vědět také čeští běžci na lyžích. Po osmém místě Báry Havlíčkové v úvodním crossu se dnes do semifinále klasického sprintu probojoval Adam Matouš, který v celkovém pořadí obsadil krásné 11. místo. Bára Havlíčková dokázala postoupit z kvalifikace a po vyřazení ve čtvrtfinále jí patří 17. příčka.

"Pro Adama to je fantastický! Jezdil takticky dobře, zkusil to, nebál se toho, měl myslím i perfektní lyže, stoupalo mu to. Co jsem s ním mluvil po závodě, tak říkal, že se cítil dobře, ale s některými závodníky se zatím ještě lyžovat nedá," hodnotil umístění těsně za první destíkou trenér věžců Jan Baranyk.

Dva skokani v elitní destíce

Svou premiéru si na olympijských hrách mládeže odbyli čeští skokané na lyžích František Holík a Zdena Pešatová. Oba si při svém debutu vedli znamenitě a oba shodně uzavírali nejlepší desítku.

Naopak už do svého třetího závodu se v Lillehammeru pustila sjezdařka Andrea Arnold. Po sobotním osmnáctém místu v Super-G a diskvalifikaci v nedělní kombinaci tentokrát česká reprezentantka skončila v obřím slalomu na 22. přícce. 

Výprava českých nadějí má tak po pátém dnu na olympijských hrách mládeže už tři cenné kovy. Před Ondrou Pažoutem vyjela ve skikrosu bronzovou medaili Klára Kašparová a stříbro získal krasobruslařský pár Doušková-Bidař.

TH