×
Odešla velká postava českého lyžování, pan Ing. Miroslav Kumpošt

Odešla velká postava českého lyžování, pan Ing. Miroslav Kumpošt

05.11.2014

Ve věku 91 let navždy odešel Ing. Miroslav Kumpošt. Uzavřela se tak jedna z velkých kapitol výchovy mladých závodníků v severské kombinaci a skoku na lyžích. Svaz lyžařů vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým.

V mysli příznivců lyžování se Miroslav Kumpošt zapsal především jako vynikající trenér mládeže v Liberci, kam jako student Vysoké školy strojní přišel v roce 1954. Do té doby závodil jak v severské kombinaci, ve které se zúčastnil několika akademických mistrovství světa, tak ve skocích na lyžích, kde mimo jiné získal juniorský titul mistra Československa. Úspěšný byl také v lehké atletice, v níž reprezentoval sportovní klub v Lomnici nad Popelkou.

 

Po skončení závodní kariéry se Miroslav Kumpošt stal trenérem reprezentačního družstva sdruženářů, které v roce 1956 vedl na zimní olympiádě v Cortině. Byl také hlavním iniciátorem výstvaby malého skokanského můstku pro mládež, a to přímo v Liberci poblíž vysoké školy, kde studoval. Záměr výstavby se podařilo realizovat a v roce 1960 byl tento můstek za účasti reprezentačního družstva skokanů v čele s Daliborem Motejlkem a Zbyňkem Hubačem slavnostně otevřen. Můstek byl zanedlouho pokryt umělou hmotou a vzhledem k tomu, že byl postaven v blízkosti areálu, kde tehdy probíhaly Liberecké výstavní trhy, dařilo se každoročně uspořádat desetidenní letní žákovské závody, kterých se pravidelně účastnili závodníci z celé ČSSR. Tyto závody se staly součástí kulturního programu LVT.

 

Miroslav Kumpošt byl nejen úspěšným trenérem, ale také závodníkem

Miroslav Kumpošt zároveň pracoval v různých komisích tehdejšího řízení lyžování ČSSR, působil především na úseku severské kombinace. Podílel se také na pořádání úspěšných mezinárodních soutěží na libereckém Ještědu.

 

Během své trenérské činnosti vychoval Miroslav Kumpošt celou řadu reprezentantů včetně svých dvou synů. Jako jeho vlastní děti se však mohou cítit všichni závodníci, kteří mu prošli rukama. Miroslav Kumpošt věnoval své práci v českém lyžování celé své srdce. A na to nemůže žádný z jeho svěřenců ani kolegů zapomenout.

 

Fotogalerie