×
Odešel profesor Josef Prokeš

Odešel profesor Josef Prokeš

01.09.2016

Dne 25. srpna 2016 zemřela v nedožitých 85 letech ikona běhu na lyžích Josef Prokeš.

Josef Prokeš patřil v 50. letech k nejlepším běžcům ve střední Evropě. V roce 1956 byl členem olympijského týmu na zimních olympijských hrách v Cortině a zúčastnil se také dvou mistrovství světa. Po ukončení aktivní kariéry působil nejdříve na Univerzitě Karlově v Praze, po emigraci do Rakouska poté mnoho let předával zkušenosti jako trenér běžců na lyžích.

Společně s profesorem Preimlem byl zakladatelem vzdělávacího střediska v severských disciplínách na lyžařském gymnáziu v tyrolském Stamsu, kde vyučoval až do roku 1991.

Pod jeho vedením získal Markus Gandler – v současné době sportovní ředitel běhu na lyžích a biatlonu rakouského lyžařského svazu – první medaili pro Rakousko. Vybojoval stříbrný kov na ZOH v Naganu a zlato na mistrovství světa v Ramsau 1999.

Josef Prokeš jako zakladatel profesionálního běžeckého hnutí v Rakousku silně ovlivnil vývoj běžeckých lyží pro špičkové sportovce u společnosti Kneissl. V roce 1974 docílila tato firma první medaile s ruským týmem ve Falunu. Úspěchy ruských běžců na bezkonkurenčních lyžích vyvrcholily několika zlatými medailemi na olympijských hrách 1976 v Innsbrucku.

Poslední léta trávil tento běžecký vizionář v ústraní a v rodinném kruhu. Smuteční obřad s Josefem Prokešem se koná v tyrolských Aldrans 5. září v 16 hodin.  

Fotogalerie