Nominaci rozšířila Gabriela Capová. Diana Cholenská o ZOH přijde, úterní odlet nestihne ani Radek Rýdl

Nominaci rozšířila Gabriela Capová. Diana Cholenská o ZOH přijde, úterní odlet nestihne ani Radek Rýdl

8 min 13 s

Do nominace Svazu lyžařů ČR pro únorové zimní olympijské hry přibyla po dalším přerozdělení volných míst Mezinárodní lyžařskou federací slalomářka Gabriela Capová. Součástí výpravy naopak definitivně nebude skicrossařka Diana Cholenská, kterou do Pekingu nepustí přetržený přední zkřížený vaz v koleni. V úterý s týmem skokanů neodletí ani Radek Rýdl, jenž měl pozitivní test na onemocnění covid-19.


Celkem šest českých lyžařek v alpských disciplínách by mělo reprezentovat Českou republiku na zimních olympijských hrách v Pekingu. K pětici Ester Ledecká, Martina Dubovská, Barbora Nováková, Elese Sommerová a Tereza Nová na základě realokací kvót Mezinárodní lyžařskou federací přibyla Gabriela Capová. Osmadvacetiletá závodnice bude na svých druhých olympijských hrách startovat ve slalomu.

„Byla to pro mě překvapivá a velmi milá zpráva, že jsme takhle na poslední chvíli dostali místo, které mohu využít. Už jsem tomu ani nevěřila a plánovala si program tady v Evropě,“ říká Capová, která do čínského dějiště olympijských her odcestuje v pátek 4. února. „Moc se těším, je to vždy ohromná čest reprezentovat Českou republiku na velkých závodech,“ dodává.

Z nominace naopak vypadla skicrossařka Diana Cholenská, kterou do Pekingu nepustí přetržený přední zkřížený vaz v koleni. I se závažným zraněním, které si přivodila v polovině ledna při pádu na Světovém poháru v kanadské Nakisce, chtěla osmnáctiletá závodnice na svých premiérových olympijských hrách do poslední chvíle závodit.

„Je to bolestné rozhodnutí, o startu na olympiádě jsem snila odmala. Finální rozhodnutí jsme odsouvali, celou dobu jsem byla v hlavě nastavená tak, že pojedu. Na základě vyšetření u pana profesora Pavla Koláře, který start v Pekingu jednoznačně nedoporučil, jsme se poté společně s mým týmem dohodli, že do Číny neodletím,“ popisuje Cholenská.

V pátek 11. února Cholenská podstoupí plastiku vazu u specialisty Jana Žmolíka v liberecké nemocnici, následná rehabilitace bude probíhat na Dukle a v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře. Vynechá tak celý zbytek sezony včetně březnového mistrovství světa juniorů, kde měla obhajovat stříbro z minulého roku.

„Samozřejmě je to velké zklamání, ale nechtěli jsme riskovat, že by došlo k nějaké dalšímu zranění nebo trvalému poškození. Udělám všechno pro to, abych se po operaci a následné rekonvalescenci vrátila na lyže ještě silnější. Chci být stoprocentně připravena na další sezonu, ve které mě čeká mistrovství světa juniorů i dospělých. Pořád jsem na začátku své sportovní cesty, poperu se o to, abych na olympiádě mohla startovat za čtyři roky v Itálii,“ říká Cholenská.

Ve výpravě skokanů na lyžích, která do Pekingu odcestuje v úterý, bude chybět Radek Rýdl, který byl v sobotu pozitivně testován na covid-19. Po pátečním návratu ze soustředění v Planici absolvovali všichni členové týmu nominovaného na olympijské hry v sobotu rutinní test. U Rýdla bohužel přišel pozitivní výsledek, aktuálně je naprosto bez příznaků.

Rýdl tak s jistotou vynechá první olympijský závod na středním můstku, jehož kvalifikace je na programu 5. února. Závod na velkém můstku už by stihnout mohl. Vše je ovšem závislé na dalších testech, které bude absolvovat v nadcházejících dnech.

Nominace SLČR na ZOH 2022 (k 31. lednu):

Alpské disciplíny
Ženy: Ester Ledecká, Martina Dubovská, Barbora Nováková, Elese Sommerová, Tereza Nová, Gabriela Capová
Muži: Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan

Akrobatické lyžování
Nikol Kučerová (skicross)

Běh na lyžích
Ženy: Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Zuzana Holíková
Muži: Michal Novák, Jan Pechoušek, Adam Fellner, Luděk Šeller, Petr Knop, Ondřej Černý

Severská kombinace
Tomáš Portyk, Lukáš Daněk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout

Skok na lyžích
Ženy: Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, Anežka Indráčková
Muži: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala, Radek Rýdl

Snowboarding
Ženy: Ester Ledecká (paralelní obří slalom), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air, U-rampa), Zuzana Maděrová (paralelní obří slalom)
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross)Pomoc Ukrajině