Nominaci na ZOH doplnila Zuzana Maděrová. Start Diany Cholenské je nejistý, má přetržený zkřížený vaz v koleni

Nominaci na ZOH doplnila Zuzana Maděrová. Start Diany Cholenské je nejistý, má přetržený zkřížený vaz v koleni

7 min 24 s

Nominace Svazu lyžařů ČR na únorové zimní olympijské hry doznala během čtvrtka dvou změn. V Pekingu bohužel po prosincovém vážném zranění a následné operaci zlomených kotníků nebude závodit snowboardcrossařka Eva Samková. Do nominace naopak na základě přerozdělení míst Mezinárodní lyžařskou federací přibyla alpská snowboardistka Zuzana Maděrová. Nejistá je stále účast skicrossařky Diany Cholenské, u které vyšetření odhalilo přetržený přední zkřížený vaz v koleni.


Olympijská vítězka ze Soči a bronzová medailistka z Pchjongčchangu Eva Samková měla být podle dlouhodobých předpokladů také na letošních olympijských hrách v Pekingu jednou z největších českých nadějí na cenný kov. „Po sportovní stránce je neúčast Evy velkou ztrátou pro celou českou výpravu. Všichni jí ale v rozhodnutí podporujeme, zdraví je to nejdůležitější. Evce přejeme, aby i díky tomuto těžkému, ale rozumnému rozhodnutí v budoucnu dosáhla dalších skvělých výsledků,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. Snowboardcrossaři tedy pojedou na zimní olympijské hry dva – Vendula Hopjáková s Janem Kubičíkem.

O jedno místo se naopak na základě realokací Mezinárodní lyžařské federace navýšila kvóta u jiné snowboardové disciplíny. V paralelním obřím slalomu bude v Pekingu vedle obhájkyně zlata Ester Ledecké reprezentovat Českou republiku také Zuzana Maděrová. Osmnáctiletá závodnice, která byla čtvrtá na juniorském mistrovství světa 2020, dlouho figurovala těsně pod čarou olympijských kvót.    

„Samozřejmě jsem z nominace nadšená a nemůžu se dočkat! Popravdě jsem si to za poslední dny trochu vymodlila. Když jsem se to dnes dozvěděla, nemohla jsem tomu uvěřit,“ raduje se Maděrová. „Budu se samozřejmě snažit o co nejlepší výsledek, abych co nejlépe reprezentovala Českou republiku. Ale vzhledem k tomu, že budu jedna z nejmladších účastnic v naší disciplíně, chci si hlavně užít tu atmosféru a brát celou olympiádu jako skvělou zkušenost,“ vyhlíží Maděrová.

S otazníkem nadále zůstává účast skicrossařky Diany Cholenské, která si minulý týden při pádu na Světovém poháru v kanadské Nakisce poranila pravé koleno. Vyšetření na magnetické resonanci po návratu do České republiky odhalilo přetržený přední zkřížený vaz, premiérového startu pod pěti kruhy se však osmnáctiletá závodnice nevzdává. Dnes absolvovala vyšetření v Centra pohybové medicíny u profesora Pavla Koláře, definitivně jasno o její účasti by mělo být v průběhu příštího týdne.

„V hlavě jsem pořád nastavená tak, že do Pekingu pojedu a porvu se o co nejlepší výsledek. Udělám maximum pro to, abych byla součástí české výpravy, účastí na zimních olympijských hrách se by se mi splnil sen. Finální rozhodnutí ale padne až příští týden na základě doporučení pana profesora Koláře,“ popisuje Cholenská.

Nominace SLČR na ZOH 2022 (k 20. lednu):

Alpské disciplíny

Ženy: Ester Ledecká, Martina Dubovská, Barbora Nováková, Elese Sommerová
Muž: Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan

Akrobatické lyžování
Nikol Kučerová (skicross), Diana Cholenská (skicross, o její účasti se finálně teprve rozhodne na základě zdravotního stavu)

Běh na lyžích
Ženy: Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Zuzana Holíková
Muži: Michal Novák, Jan Pechoušek, Adam Fellner, Luděk Šeller, Petr Knop, Ondřej Černý

Severská kombinace
Tomáš Portyk, Lukáš Daněk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout

Skok na lyžích
Ženy: Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, Anežka Indráčková
Muži: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala

Snowboarding
Ženy: Ester Ledecká (paralelní obří slalom), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air, U-rampa), Zuzana Maděrová (paralelní obří slalom)
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross)Pomoc Ukrajině