NOMINACE: V Pekingu se představí celkem 36 českých lyžařů a snowboardistů

NOMINACE: V Pekingu se představí celkem 36 českých lyžařů a snowboardistů

5 min 42 s

Na právě začínajících zimních olympijských hrách v čínském Pekingu bude Českou republiku reprezentovat nejpočetnější výprava v historii. Velmi významnou část této výpravy přitom tradičně tvoří zástupci Svazu lyžařů ČR. Pod pěti kruhy by se mělo představit celkem 36 českých lyžařů a snowboardistů.


I po olympijském kvalifikačním období Mezinárodní lyžařské federace FIS, které skončilo v polovině ledna, se výprava českých lyžařů a snowboardistů neustále vyvíjela. Na základě realokací volných míst doposud přibylo do české nominace hned šest závodníků. Eva Samková, Diana Cholenská a naposledy Jan Kubičík naopak o účast na olympijských hrách kvůli zranění postupně bohužel přišli a z nominace vypadli.     

Nejpočetnější část reprezentantů Svazu lyžařů ČR tvoří běžci na lyžích, kterých je v Pekingu připraveno startovat jedenáct, z toho pět žen a šest mužů. Široké zastoupení bude mít Česká republika také v alpském lyžování. A to především díky ženám, kterých se na olympijské hry kvalifikovalo postupně šest, alpští lyžaři jsou ve výpravě dva.

Vedle pětice skokanů se v Pekingu historicky poprvé na olympijských můstcích představí také tři české skokanky. Snowboardovou výpravu tvoří čtyři ženy a jeden muž. V severské kombinaci bude závodit ustálená reprezentační čtveřice. A jednu českou zástupkyni bude mít Česká republika také v akrobatickém lyžování díky skicrossařce Nikol Kučerové.

Ester Ledecká přitom nadále zůstává světovým unikátem a v Číně bude reprezentovat ve dvou odlišných sportech. Na olympijských hrách ji čeká obhajoba zlata z Pchjongčchangu 2018 nejprve na snowboardu v paralelním obřím slalomu a poté v alpských lyžařských disciplínách.

Nejzkušenějšími členy ve výpravě svazu budou freestyle snowboardistka Šárka Pančochová, alpský lyžař Kryštof Krýzl a skokan na lyžích Roman Koudelka, kteří pojedou už na své čtvrté olympijské hry. Premiéru pod pěti kruhy by naopak mělo zažít hned devatenáct závodníků.


Nominace SLČR na ZOH 2022 (ke 4. únoru):


Alpské disciplíny

Ženy: Ester Ledecká, Martina Dubovská, Barbora Nováková, Elese Sommerová, Tereza Nová, Gabriela Capová
Muži: Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan


Akrobatické lyžování

Nikol Kučerová (skicross)


Běh na lyžích

Ženy: Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Zuzana Holíková
Muži: Michal Novák, Jan Pechoušek, Adam Fellner, Luděk Šeller, Petr Knop, Ondřej Černý


Severská kombinace

Tomáš Portyk, Lukáš Daněk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout


Skok na lyžích

Ženy: Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, Anežka Indráčková
Muži: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala, Radek Rýdl


Snowboarding

Ženy: Ester Ledecká (paralelní obří slalom), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air, U-rampa), Zuzana Maděrová (paralelní obří slalom)
Muži: Radek Houser (snowboardcross)Pomoc Ukrajině