Nominace Svazu lyžařů ČR na ZOH 2022: Aktuálních 34 jmen pravděpodobně brzy doplní další

Nominace Svazu lyžařů ČR na ZOH 2022: Aktuálních 34 jmen pravděpodobně brzy doplní další

8 min 3 s

Po kvalifikačním období Mezinárodní lyžařské federace na zimní olympijské hry 2022 v čínském Pekingu, které skončilo v neděli 16. ledna, čítá nominace Svazu lyžařů ČR aktuálně 34 jmen. Na základě přerozdělování uvolněných míst by však mělo v nadcházejících dnech dojít ještě k navýšení finálního počtu míst.


Český olympijský výbor minulý týden oznámil nominaci na únorové zimní olympijské hry, podle které by česká výprava měla odcestovat do Pekingu v rekordním počtu. Její velkou část budou tradičně tvořit zástupci Svazu lyžařů ČR, kteří by rovněž mohli dosáhnout nového účastnického rekordu. „Zatím rekordní byla naše účast ve Vancouveru 2010, kde se představilo celkem čtyřicet lyžařů a snowboardistů. A na podobné číslo bychom se mohli po plánovaných realokacích dostat také tentokrát,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Aktuálně je v nominaci Svazu lyžařů ČR dvanáct běžců na lyžích, šest alpských lyžařů, šest skokanů na lyžích, pět snowboardistů, čtyři sdruženáři a dvě akrobatické lyžařky. Ester Ledecká přitom bude Českou republiku reprezentovat v alpském lyžování i snowboardingu. Nejzkušenějšími členy ve výpravě svazu budou freestyle snowboardistka Šárka Pančochová, alpský lyžař Kryštof Krýzl a skokan na lyžích Roman Koudelka, kteří pojedou už na své čtvrté olympijské hry. Premiéru pod pěti kruhy by naopak mělo zažít hned patnáct závodníků.

Současný stav kvót zveřejněných Mezinárodní lyžařskou federací den po uzávěrce kvalifikačního období s velkou pravděpodobností z českého pohledu ještě naroste. „Dnes odpoledne FIS zveřejnila alokované kvóty pro jednotlivé lyžařské a snowboardové disciplíny. Do úterních 18:00 musí národní lyžařské svazy ve spolupráci s olympijskými výbory využití aktuálních kvót potvrdit. Po tomto termínu začne FIS přerozdělovat nevyužitá místa a nabízet je těm státům, které mají své sportovce aktuálně pod čarou,“ popisuje generální sekretář svazu Jakub Čeřovský. „Blízko k navýšení míst mají skokanky na lyžích, běžci na lyžích by mohli získat další místo pro muže a alpští snowboardisté jedno místo pro ženu. Prostor pro navýšení stávající kvóty je také v alpských lyžařských disciplínách,“ dodává.   

Nejistá je stále účast olympijské vítězky ze Soči a bronzové medailistky z Pchjongčchangu Evy Samkové, která aktuálně rehabilituje po prosincovém zranění a operaci obou kotníků. „Situaci u Evy s napětím sledujeme, samozřejmě bychom si všichni přáli, aby do Pekingu nakonec mohla odcestovat. Všechno ale záleží na tom, jak se bude sama cítit a jestli jí zdravotní stav účast pod pěti kruhy dovolí,“ říká Heřmanský.

S otazníkem je v tuto chvíli také skicrossařka Diana Cholenská. Úřadující stříbrná medailistka z mistrovství světa juniorů si ve čtvrteční kvalifikaci Světového poháru v kanadské Nakisce pochroumala pravé koleno. „Podle prvotních lékařských vyšetření by se nemuselo jednat o závažné zranění, které by vyžadovalo dlouhotrvající rekonvalescenci. V pondělí se Diana vrátí z Kanady do České republiky, hned v úterý jí čeká vyšetření na magnetické resonanci, které odhalí konkrétní rozsah zranění,“ říká mluvčí svazu Tomáš Haisl.

Nominace SLČR na ZOH 2022 (k 17. lednu):

Alpské disciplíny
Ženy:
Ester Ledecká, Martina Dubovská, Barbora Nováková, Elese Sommerová
Muž: Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan

Akrobatické lyžování
Nikol Kučerová, Diana Cholenská (obě skicross)

Běh na lyžích
Ženy:
Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Zuzana Holíková, Barbora Antošová, Sandra Schützová
Muži: Michal Novák, Jan Pechoušek, Adam Fellner, Luděk Šeller, Petr Knop

Severská kombinace
Tomáš Portyk, Lukáš Daněk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout

Skok na lyžích
Ženy:
Karolína Indráčková, Klára Ulrichová
Muži: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala

Snowboarding
Ženy:
Ester Ledecká (paralelní obří slalom), Eva Samková (snowboardcross), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air, U-rampa)
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross)Pomoc Ukrajině