×
Nominace Svazu lyžařů ČR na XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Nominace Svazu lyžařů ČR na XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

15.01.2018

Výkonný výbor Svazu lyžařů ČR schválil nominaci českých závodníků pro únorové olympijské hry v Pchjongčchangu, ve které aktuálně figuruje 24 jmen. Finální počet reprezentantů SLČR se ale do konce ledna vzhledem ke stále probíhajícímu kvalifikačnímu období a následným realokacím Mezinárodní lyžařské federace FIS s velkou pravděpodobností ještě zvýší.

Sedm snowboardistů, pět běžců na lyžích, pět skokanů na lyžích, čtyři sdruženáři, tři alpští lyžaři a jedna skicrossařka. V nominaci Svazu lyžařů ČR aktuálně figuruje 24 závodníků, přičemž Ester Ledecká bude Českou republiku reprezentovat ve snowboardingu i alpském lyžování. Závodníci SLČR mají aktuálně vyjetých 28 míst, některá z nich jsou stále vzhledem k probíhající kvalifikaci neobsazena. Stávající kvóta se do konce ledna navíc pravděpodobně ještě navýší. 

„Po 22. lednu bude Mezinárodní lyžařská federace FIS kontaktovat jednotlivé národní svazy, zda naplní své kvóty. V případě, že nenaplní, bude FIS nabízet volná místa těm svazům, které mají své sportovce pod čarou,“ uvedl generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský. „Už teď je ale jasné, že Svazu lyžařů ČR opět utvoří největší část české olympijské výpravy,“ dodal.

K navýšení kvót pro olympijské hry v Pchjongčchangu by mělo dojít zejména u běžců na lyžích. Ti mají v tuto chvíli šest míst, z nichž jedno zatím zůstává neobsazené. Do dějiště her s určitostí pojedou Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák, Petra Nováková a Kateřina Beroušková. Šesté místo připadne mužskému zástupci, aby bylo možné sestavit štafetu. O konkrétním závodníkovi se rozhodne o víkendu na Světovém poháru v Planici mezi trojicí Aleš Razým, Adam Fellner a Miroslav Rypl.  

„Předpokládáme ale, že po konci kvalifikační období, který je 21. ledna, dostaneme ještě dvě volná místa, abychom mohli postavit mužskou i ženskou štafetu,“ uvedl sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáš Sacher. „Pak bychom do nominace dodali Karolínu Grohovou a Barboru Havlíčkovou,“ dodal.   

Navýšení dosavadního počtu reprezentantů nastane pravděpodobně také v alpských disciplínách, kde zatím českým závodníkům v olympijské výpravě patří čtyři místa. Jistotu nominace má trojice Ester Ledecká, Martina Dubovská a Kryštof Krýzl. Poslední z aktuálního počtu míst zůstává zatím volné. „Rozhoduje se mezi Kateřinou Pauláthovou a Gabrielou Capovou. Čekáme na jejich výsledky a vývoj ve Světovém poháru, finální rozhodnutí o definitivní nominaci padne 26. ledna,“ řekl předseda Úseku alpských disciplín SLČR Aleš Krýzl.

Ani počet čtyř alpských lyžařů na olympijských hrách však nejspíš není konečný. „Reálný předpoklad je, že po realokacích získáme minimálně ještě jedno místo. Hlavním klíčem pro jeho obsazení by pak byla případná účast české reprezentace v týmové soutěži. Kdybychom ji jeli, upřednostnili bychom mužského zástupce, abychom složili tým. Do nominace bychom tak doplnili Ondřeje Berndta,“ uvedl Krýzl. V týmové soutěži bude na OH startovat šestnáct národů, z toho jedno místo má zajištěno domácí jihokorejská reprezentace. „V tuto chvíli jsme na hranici účasti. Máme ale informace, že některé země tým nesloží, a předpokládáme tak, že týmovou soutěž pojedeme,“ dodal. 

Jednoho místa pro olympijské hry se naopak bude muset vzdát skicross, který má aktuálně kvótu dvou závodnic. Vzhledem k prosincové operaci kolene se ale musela s účastí v Pchjongčchangu rozloučit Andrea Zemanová, a její místo tak FIS přidělí závodnici jiného státu. Jedinou českou reprezentantkou v akrobatickém lyžování na olympijských hrách tak bude další skicrossařka Nikol Kučerová.

Nejsilnější sestavu budou mít v Pchjongčchangu  snowboardisté. Těch do dějiště únorových olympijských her odcestuje hned sedm v čele s největšími medailovými nadějemi Evou Samkovou a Ester Ledeckou. Skokani na lyžích mají kvótu pěti závodníků, na OH se vydá tým ve složení Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Vojtěch Štursa, Viktor Polášek a Lukáš Hlava. Čtyřčlenná výprava sdruženářů bude nejvíce spoléhat na zkušeného Miroslava Dvořáka a juniorského mistra světa Tomáše Portyka, které doplní talentovaní mladíci Ondřej Pažout s Lukášem Daňkem.

„Do Pchjongčchangu vysíláme silnou výpravu v čele s největšími aspirantkami na medaili Evou Samkovou a Ester Ledeckou, překvapit ale může i řada ostatních závodníků. Pro všechny to je vyvrcholení čtyřletého úsilí a jsem přesvědčen, že každý, kdo do dějiště olympijských her odcestuje, udělá maximum pro to, aby úspěšně završil dlouhodobý cyklus náročných příprav a tréninku. Pevně věřím, že na konci února budeme vystoupení českých reprezentantů pod pěti kruhy hodnotit veskrze pozitivně,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka.

 

Nominace SLČR na ZOH 2018

Alpské disciplíny
Ženy:
Martina Dubovská, Ester Ledecká
Muž: Kryštof Krýzl
Náhradníci: Kateřina Pauláthová, Gabriela Capová, Ondřej Berndt, Filip Forejtek

Akrobatické lyžování
Nikol Kučerová (skicross)

Běh na lyžích
Ženy:
Petra Nováková, Kateřina Beroušková
Muži: Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák
Náhradníci: Adam Fellner, Aleš Razým, Miroslav Rypl, Karolína Grohová, Barbora Havlíčková  

Severská kombinace
Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk

Skok na lyžích
Roman Koudelka, Vojtěch Štursa, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Lukáš Hlava

Snowboarding
Ženy:
Ester Ledecká (alpské disciplíny), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Eva Samková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air), Kateřina Vojáčková (slopestyle, big air)
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross), Petr Horák (slopestyle, big air)  

Fotogalerie