Navštivte výstavu Bílou stopou v Národním muzeu. Už pouze do konce dubna

Navštivte výstavu Bílou stopou v Národním muzeu. Už pouze do konce dubna

4 min 38 s

Už pouze do konce dubna je možné navštívit výstavu Bílou stopou, kterou ve spolupráci s Národním muzeem připravil Svaz lyžařů ČR u příležitosti výročí 120 let od svého založení.


Výstava Bílou stopou byla v nové budově Národního muzea otevřena slavnostní vernisáží 21. listopadu 2023, tedy přesně na den 120 let od založení nejstaršího lyžařského svazu na světě – Svazu lyžařů ČR. Od té doby mají návštěvníci muzejní komplexu možnost seznámit se prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a unikátních artefaktů s ohromnou historií a tradicí lyžování na našem území. 

 

Vystaveny jsou předměty a archiválie ze soukromých sbírek i sportovních sbírek Národního muzea jako například lyžařské medaile z prvních lyžařských závodů na přelomu 19. a 20. století, dobová výbava nebo obraz s lyžařskou tematikou, který namaloval průkopník mnoha sportů u nás a zakladatel Českého Ski Klubu Josef Rössler Ořovský. Prostřednictvím textů, fotografií a dobových dokumentů je připomenuta celá řada osobností a témat klíčových pro vývoj svazu, ale také české lyžařské unikáty jako Staniční knihy nebo Muttichovy němé značky z počátku 20. století.

 

Velmi významnou složku mezi vystavenými artefakty tvoří medaile z olympijských her, mistrovství světa a dalších vrcholných akcí. U příležitosti výročí se jich podařilo nashromáždit více než tři desítky.


„Jedná se s jistotou o největší množství lyžařských medailí vystavených v jednom čase na jednom místě. Počet cenných kovů a dalších trofejí jasně deklaruje, jak tradičním a úspěšným Svaz lyžařů ČR historicky byl a v současnosti stále je. Poprvé v historii mohou návštěvníci vidět vedle sebe artefakty od poháru pro vůbec prvního československého mistra světa Otakara Německého z roku 1925 věnovaného prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, přes první olympijské zlato Jiřího Rašky z Grenoblu 1968 až po medaile současných fenomének lyžování a snowboardingu Ester Ledecké a Evy Adamczykové,“ uvedl autor výstavy Tomáš Haisl. 

 

Výstavu Bílou stopou je možné v Nové budově Národního muzea navštívit do konce dubna 2024. Otevírací hodiny a vstupenky ZDE.Pomoc Ukrajině