Mistrovství světa v klasickém lyžování se zúčastní 19 českých reprezentantů

Mistrovství světa v klasickém lyžování se zúčastní 19 českých reprezentantů

16 min 30 s

Ve dnech 22. února až 5. března se ve slovinské Planici uskuteční 51. Mistrovství světa v klasickém lyžování. Českou republiku bude na letošním vrcholu zimní sezony reprezentovat 19 závodníků – 9 v běhu na lyžích, 5 ve skocích na lyžích a stejný počet v severské kombinaci.


V Planici se o medaile popere devět českých běžců na lyžích

Trenérský tým běžeckého lyžování pod vedením Jana France vyšle na mistrovství světa do slovinské Planice devět českých zástupců. Součástí výpravy budou Michal Novák, Adam Fellner a sprinteři Ondřej Černý a Luděk Šeller. Mezi ženami si nominaci na vrchol sezóny vysloužily Kateřina Janatová, Kateřina Razýmová, Tereza Beranová a také dvě mladé naděje Barbora Antošová a Adéla Nováková, které se účastnily i nedávného mistrovství světa do 23 let a univerziády.

Nominace však nemusí být kompletní, o konečném složení se rozhodne až před startem mistrovství světa. „S ohledem na skladbu závodů v druhé polovině šampionátu uvažujeme o případné do-nominaci dalších sportovců na základě výsledků z mistrovství České republiky, které proběhne v Novém Městě na Moravě o tomto víkendu 17.-19. února,“ uvedl sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín SLČR Štěpán Kaliba. 

Program v Planici začíná ve středu 22. února. O den později změří síly nejlepší běžci ze všech koutů světa ve sprintu klasickou technikou, následovat bude tradiční skiathlon. Dostane se i na týmový sprint, štafetu a celý program uzavřou závody s hromadným startem klasicky. Narozdíl od Světového poháru budou opět jiné vzdálenosti závodů pro ženy a pro muže.

Největším želízkem v ohni je Michal Novák. Český reprezentant zažívá výbornou sezónu a pravidelně se pohybuje okolo nejlepší desítky ve Světovém poháru. Na Tour de Ski se blýskl parádním 4. místem ve sprintu a tradiční seriál závodů dokončil na 11. místě. I přes vynechání Světového poháru v Davosu a Toblachu se nadále drží mezi nejlepšími v celkovém pořadí, kde aktuálně drží 11. příčku.

Ondřej Černý svou sílu prokazoval hlavně ve sprintových kvalifikacích, ovšem v Toblachu se premiérově dostal až do semifinále, kde bral životní 8. místo. V dobré pohodě se nachází i jeho kolega Luděk Šeller. Adam Fellner v rámci přípravy vynechal poslední zastávku Světového poháru v Toblachu a soustředil se právě na tento sezónní vrchol.

Kateřina Janatová má rozjetou dosud nejlepší sezónu ve své kariéře a vysoké ambice neskrývá ani před blížícím se mistrovstvím světa. Pravidelně se umisťuje do nejlepší dvacítky, do desítky pak nakoukla díky sprintu ve Val Müstairu v rámci Tour de Ski, když vybojovala 7. místo. Společně s Petrou Novákovou si připsala také 5. místo v týmovém sprintu v italském Livignu.. Neztrácí se ani v distančních závodech a ukazuje, že je skvělou univerzální lyžařkou, která na vysoká umístění sahá ve všech disciplínách.

Kateřina Razýmová se vrátila do kolotoče Světového poháru na Tour de Ski. Zkušená česká lyžařka nabírá síly po mateřské pauze a dává najevo, že je na dobré cestě. Tour de Ski dokončila na 17. místě a také v následujících závodech se vždy vešla do TOP20. 

Tereza Beranová upíná svou pozornost výhradně na sprint. Letos prožívá průlomový ročník a hned dvakrát se dokázala probojovat až do samotného finále. Jejím maximem je 6. místo, které by jistě ráda v Planici ještě o kousek vylepšila. 

Barbora Antošová a Adéla Nováková absolvují svoje první velké mistrovství světa v kariéře. Pro ně to bude hlavně o nabírání zkušeností na velkých akcích, což může dát závodníkům do budoucna cenný impuls. Antošová se v sezoně ukázala v dobrém světle ve Světovém poháru, když dvakrát nastoupila do sprintu a vždy se jí povedlo kvalifikovat mezi třicet nejlepších. Její nejlepší umístění je 19. místo z finské Ruky. 

Skokani vyšlou do Slovinska pětičlennou výpravu

Sestry Karolína a Anežka Indráčkovy, Klára Ulrichová,Roman Koudelka a Radek Rýdl: V téhle sestavě budou čeští skokanky askokané na lyžích závodit na nadcházejícím mistrovství světa ve slovinské Planici, přičemž mužské části bude krýt záda náhradník Benedikt Holub.

První polovina programu se uskuteční na středním můstku HS 100. Započne 22. února kvalifikací žen, přičemž nejlepší čtyřicítka závodnic nastoupí o den později do individuálního klání. Muži vstoupí do šampionátu 24. února kvalifikací, následuje týmový závod žen bez české účasti. Ve stejný den si to o medaile rozdá nejlepší padesátka mužů.

První týden mistrovství světa v klasickém lyžování uzavře závod smíšených družstev. Zbytek programu se už odskáče na velkém můstku HS138. Po jednodenní pauze budou ženy závodit v kvalifikaci, další den pak o cenné kovy. 2. března se budou snažit proklouznout kvalifikačním sítem muži, které vzápětí čeká finálové individuální klání. Mistrovství světa uzavře týmový závod mužů. 

Svou premiéru si na světovém šampionátu odbydou šestnáctiletá Anežka Indráčková a jednadvacetiletý Radek Rýdl, účastníci loňských olympijských her v Pekingu. Navázat na dva postupy do druhého kola z Oberstdorfu 2019 bude chtít Karolína Indráčková, nejzkušenější členka ženského týmu. Klára Ulrichová předloni sbírala zkušenosti, a i když letošní sezona jí nevychází podle představ, chytla po dobrých výkonech a osmém místu na nedávném MSJ nový impuls a do Slovinska zamíří v dobrém rozpoložení.

„Na mistrovství se moc těším, je na krásném místě. Do Planice jezdíme často na soustředění, takže můstky známe. Přála bych si předvést co nejlepší skoky, se kterými budu spokojená. Tedy takové, kde eliminuji co nejvíce chyb a budu z nich mít dobrý pocit,“ vyhlíží start vrcholu letošní sezony starší ze sesterského dua Indráčkových.

Roman Koudelka se z důvodu zranění minuléhomistrovství v Oberstdorfu nezúčastnil. Na druhou stranu má jistě v paměti rok 2015, kdy na středním můstku ve švédském Falunu útočil na medaili a nakonec skončil čtvrtý. Na českou výpravu čeká i závod smíšených družstev, ve kterém obhajuje osmou příčku.

V nominaci sdruženářů nechybí talentovaný junior Konvalinka

Barvy české severské kombinace budou ve slovinské Planici hájit Tereza Koldovská, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a Jiří Konvalinka. Pro posledního zmíněného půjde o křest ohněm, v zimě se mezi světovou elitou ještě nepředstavil. Do nominace se vměstnal i díky povedeném juniorskému šampionátu ve Whistleru, kde obsadil 6. příčku.

Sdruženáři stejně jako skokané započnou svůj závodní program na středním můstku. 24. února se představí ve svém jediném individuálním klání ženy, načež si to s jednodenním odstupem rozdají medaile muži. Svou premiéru bude mít 26. února na světovém šampionátu závod smíšených družstev, kvůli absenci zraněné Jolany Hradilové se ho ovšem Češi nezúčastní.

Zbylé dva závody se uskuteční na velkém můstku. Nejdříve je naplánováno na 1. března týmové měření sil mužů, severská kombinace se pak s mistrovstvím světa rozloučí 4. března závěrečným individuálním závodem mužů.  

Češi si před dvěma lety v Oberstdorfu nevedli vůbec špatně. Ondřej Pažout vybojoval na středním můstku 13. místo, nejlepší český výsledek na tom velkém pak zapsal 22. Jan Vytrval. Oproti minulému šampionátu bude v Planici chybět týmový sprint, ve kterém Pažout s Vytrvalem brali sedmou příčku.

„Moc se těším, přeci jen je to vrchol sezony. Planici mám rád, a pokud vyjde počasí, budou to krásné závody. Moje ambice jsou letos hlavně předvádět vyrovnané a kvalitní skoky, samozřejmě na to poté navázat i v běhu. Na posledním MS jsem byl 13. a 24., tak bych tyto výsledky rád vylepšil. Je to vrchol a každý se bude chtít předvést v nejlepším světle,“ řekl Pažout. 

Foto: Nordic Focus



Pomoc Ukrajině