Mezinárodní lyžařská federace FIS zvolila novým prezidentem Johana Eliasche

Mezinárodní lyžařská federace FIS zvolila novým prezidentem Johana Eliasche

6 min 14 s

Novým prezidentem Mezinárodní lyžařské federace FIS se stal Johan Eliasch. Rodák ze Švédska žijící ve Velké Británii byl zvolen na pátečním 52. Kongresu, a je tak teprve pátým prezidentem v historii FIS. V nejvyšší pozici nahradil Švýcara Gian Franca Kaspera, který světové lyžování a snowboarding vedl dlouhých 23 let. Do Předsednictva FIS byl dnes také znovu zvolen Roman Kumpošt.


Švéd Ivar Holmguist, Nor Nicolai Ramm Östgaar, Švýcar Marc Hodler a jeho krajan Gian Franco Kasper. V čele Mezinárodní lyžařské federace stáli od jejího založení v roce 1924 až doposud pouze čtyři muži. Ode dneška k nim přibyl pátý v pořadí – Johan Eliasch.

Rozhodla o tom volba na pátečním on-line Kongresu FIS, ve které devětapadesátiletý Eliasch obdržel už v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů. S 65 hlasy ze 119 možných získal 54,82 procent. Druhý byl ve volbě Švýcar Urs Lehman s 26 hlasy (21,85%), třetí bývalá generální sekretářka FIS Sarah Lewisová s 15 hlasy (12,61%) a poslední ze čtyř kandidátů Švéd Mats Arjes obdržel 13 hlasů (10,92%).

Eliasch v pozici prezidenta nahradí Gian Franca Kaspera, jenž Mezinárodní lyžařskou federaci vedl posledních 23 let. „Je pro mne ohromnou ctí, že jsem byl zvolen novým prezidentem. Chci poděkovat FIS za vysoce profesionální organizaci dnešní volby,“ uvedl nový prezident směrem k historicky prvnímu on-line Kongresu, kterému předsedal Čech Roman Kumpošt. „Především bych ale chtěl vyjádřit svou vděčnost Gian Francovi Kasperovi, kterého znám mnoho let a bez kterého by zde řada z nás dnes neseděla. Budu prezidentem, který zastupuje všechny národy a všechny disciplíny,“ dodal.

„Rád bych pogratuloval Johanu Eliaschovi ke zvolení prezidentem Mezinárodní lyžařské federace. Zároveň chci ale také poděkovat Gian Franco Kasperovi, který v uplynulých 23 letech odvedl pro lyžování a snowboarding ohromné penzum práce a dnes předává novému prezidentovi zdravou, silnou a úspěšnou mezinárodní federaci. Za jeho působení se FIS stala zimní mezinárodní velmocí s největší částí soutěží a medailí na zimních olympijských hrách. A to rozhodně zaslouží hluboké uznání,“ řekl k dnešní volbě prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Roman Kumpošt znovu zvolen do Předsednictva FIS

Kromě nového prezidenta zvolil dnešní 52. Kongres také šestnáctičlenné Předsednictvo FIS. Chybět v něm znovu nebude ani český zástupce Roman Kumpošt. Bývalý reprezentant v severské kombinaci a současný předseda Dozorčí rady Svazu lyžařů ČR působí v Mezinárodní lyžařské federaci od roku 1989, členem předsednictva je přitom jedenáct let.

Aktuálně Roman Kumpošt, jenž dnes při absenci Gian Franca Kaspera předsedal Kongresu, například vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění co možná nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Prezident i členové Předsednictva FIS byli zvoleni na rok, další volba proběhne na příštím Kongresu koncem jara 2022.

Přehled prezidentů Mezinárodní lyžařské federace:

1924-1934: Ivar Holmquist
1934-1951: Nicolai Ramm Östgaard
1951-1998: Marc Hodler
1998-2021: Gian Franco Kasper
2021- ?: Johan Eliasch

Foto: FISPomoc Ukrajině