Matěj Švancer definitivně přestupuje do Rakouska

Matěj Švancer definitivně přestupuje do Rakouska

7 min 51 s

Matěj Švancer je definitivně reprezentantem Rakouska. Přestup sedmnáctiletého freestyle lyžaře, který pro Českou republiku stihl vybojovat tři zlaté medaile v juniorských kategoriích, schválilo předsednictvo Mezinárodní lyžařské federace na červnovém zasedání. Tuzemské freestyle lyžování naopak posílí Nicholas Novak, který doposud reprezentoval Spojené státy americké, kde se narodil. Kořeny má ale v Česku.


Pod českou vlajkou získal Švancer hned tři zlaté medaile. První v roce 2020 na olympijských hrách mládeže ve švýcarském Lausanne v disciplíně big air, další dvě přidal v uplynulé sezoně na mistrovství světa juniorů v ruském Krasnojarsku, kde suverénně ovládl big air i slopestyle. Od nadcházející sezony bude další úspěchy rodák z Prahy dlouhodobě žijící v Kaprunu sbírat už pro Rakousko.

Svaz lyžařů ČR se se svým dnes už bývalým reprezentantem oficiálně rozloučil v rámci natáčení Krále bílé stopy, který by měl být odvysílaný na přelomu června a července na ČT Sport.„Poslední sezona ježdění za Českou republiku pro mě byla úspěšná, moc jsem si ji užil. Oficiální rozloučení se zástupci českého svazu a natáčení Krále bílé stopy byla krásná tečka, teď už se budu soustředit na tu další a v novém týmu. Jsem rád, že jsem se při této příležitosti mohl alespoň na chvíli vrátit zpátky do Prahy,“ řekl Švancer. „Mám radost, že je ten přestup konečně hotový. Moc si vážím toho, že mi Svaz lyžařů ČR nechtěl za každou cenu bránit v mém rozhodnutí. Nabízel mi skvělé podmínky, ale v Rakousku už sedm let s celou rodinou žiju, studuju tam. Je pro mě důležité, že jsme se rozešli v dobrém a svazu za to děkuju,“ dodal.

„Snažili jsme se udělat vše pro to, aby Matěj zůstal, nabídli mu maximální možné podmínky. Finance jsou ale v této záležitosti podružné, hlavním důvodem bylo to, že Matěj chce reprezentovat zemi, kde dlouhodobě žije a studuje. Z tohoto pohledu je jeho rozhodnutí logické a my ho akceptujeme, byť nás jeho odchod samozřejmě mrzí,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Matěj má obrovský potenciál, nechceme mu bránit v jeho dalším rozvoji. Přeji mu do rakouského angažmá jen to nejlepší,“ dodal.  

Rozloučit se Švancarem se kromě vedení svazu přišli také reprezentační trenéři Josef Kalenský s Michalem Pečem nebo dnes už jeho bývalý týmový parťák a další z velkých českých talentů ve freestyle lyžování Štěpán Hudeček. „O tom jsem vůbec nevěděl, bylo to moc hezké překvapení. Když jsem před lety v Čechách s freestyle lyžováním začínal, bylo to právě se Štěpánem a pod kluky trenéry. Doteď spolu rádi lyžujeme, vždycky se rádi potkáme. I když už nebudeme v jednom týmu, tak zůstáváme kamarády a trenéry i závodníky z české reprezentace vždycky rád uvidím,“ popisoval Švancer.  

Kromě tří zlatých medailí na mistrovství světa juniorů a olympijských hrách mládeže si Švancer už připsal také tři prvenství v Evropském poháru, ve Světovém poháru je jeho dosavadním maximem šestá příčka v big airu z letošního ledna v rakouském Kreischbergu.

Teď už se připravuje na první zimní sezonu pod rakouskou vlajkou, ve které by se rád opět výsledkově posunul ve Světovém poháru. „Mými cíli v Rakousku je i nadále jezdit závody, které budu chtít, stejně jako jsem to mohl dělat v Čechách. Vyjel jsem si místo pro Světový pohár, ale počítám, že budu jezdit i jiné závody. Pojede se i olympiáda, pořád se chci ale lyžováním především bavit. Zároveň také studuju, dodělat školu je pro mě hodně důležité. Uvidím, jak se to v příští sezoně podaří skloubit dohromady.“Pomoc Ukrajině