Královnou bílé stopy 2023 je Eva Adamczyková. Anketu vyhrála počtvrté v kariéře

14 min 3 s

Počtvrté v kariéře nasadila Eva Adamczyková na hlavu korunu pro Královnu bílé stopy. Česká snowboardcrossařka ovládla tradiční anketu Svazu lyžařů České republiky o nejlepšího lyžaře či snowboardistu uplynulé sezony, která byla vyhlášena v pátek v pražském O2 Universum. Na trůnu vystřídala Ester Ledeckou.

Tři triumfy jako Samková, nyní první zlatý zápis na tradiční korunce jako Adamczyková. Snowboardcrossová stálice byla hlavní favoritkou na vítězství v anketě Král bílé stopy především díky svému druhému kariérnímu titulu mistryně světa. Zlato na šampionátu v gruzínském Bakuriani na začátku března vybojovala s naprostým přehledem, přestože to pro ni byla první sezona po návratu po těžkém zranění obou kotníků.

„Sezona předčila očekávání. Na podzimní tiskovce a při všech rozhovorech jsem nechtěla a ani nemohla nic předvídat. Nevěděla jsem, co od sebe čekat. Během únorového kempu se mi ale jezdilo super, a když už to mělo někde vyjít, tak to přišlo v Gruzii. Možná nejvíc v celé sezoně mi tam seděl i profil tratě. Cítila jsem zadostiučinění, že jsem si řekla: Jo, jsem zpátky,“ popisovala Adamczyková. „Král bílé stopy byl skvělou tečkou za sezonou, užívám si to, moc příjemný večer,“ dodala.

Krále bílé stopy Adamczyková vyhrála po roční odmlce, na trůnu pro nejlepší závodnici či závodníka uplynulé sezony vystřídala loňskou vítězku Ester Ledeckou. Hlasování odborné poroty ovládla Adamczyková suverénně před druhým běžcem na lyžích Michalem Novákem a slalomářkou Martinou Dubovskou.

Kromě vítězství v hlavní kategorii si Adamczyková v O2 Universum došla na podium také pro cenu za snowboardistku roku. Nejlepší akrobatickou lyžařkou byla vyhlášena skicrossařka Nikol Kučerová, která se na předávání zároveň rozloučila s profesionální kariérou. Kategorii alpského lyžování vyhrála Martina Dubovská, mezi běžci na lyžích uspěl Michal Novák, sdruženářem roku se stal stále ještě junior Jiří Konvalinka, historicky druhou ženskou vítězkou kategorie skokan na lyžích roku je Klára Ulrichová a mezi travními lyžaři znovu kraloval Martin Barták. Vůbec poprvé byla vyhlašována kategorie para lyžař roku, kterou ovládl Jiří Hartig.

Díky zlatému gruzínskému závodu se stal trenérem roku kouč Adamczykové a snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek. Kategorii junior roku vyhrála teprve patnáctiletá freestyle snowboardistka Vanessa Volopichová, která se při premiéře na dospělém mistrovství světa blýskla elitní desítkou. V rámci slavnostního večera bylo do Síně slávy uvedeno pět osobností.

ZBYNĚK HUBAČ

Československý skokan na lyžích, později trenér. Člen slavné reprezentační skupiny „Remsa Boys“. Celkem třikrát se zúčastnil zimních olympijských her, jeho nejlepším umístěním byla 11. příčka na středním můstku, kterou obsadil na hrách 1972 v japonském Sapporu. Na kontě má vítězství v závodu Světového poháru – při triumfu v Innsbrucku v rámci Turné čtyř můstků 1970/1971 ho na stupních vítězů, které dokonale oponovali českoslovenští skokané, doplnili Jiří Raška a Rudolf Höhnl. I díky tomu bral Hubač v celkovém hodnocení Turné bronz, stejně jako už dva roky před tím v ročníku 1968/1969.

MIROSLAV JAROUŠ

Bývalý závodník, trenér a vrcholný funkcionáři, jenž je ve svém věku nadále velmi aktivním a platným článkem lyžařského dění. Osm let vedl ve funkci předsedy úsek alpských disciplín, byl členem dozorčí rady SLČR a od roku 1995 do roku 2001 byl jeho viceprezidentem. Podílel se na pořádání závodů, byl členem organizačních výborů Juniorkritérií, mistrovství České republiky, Evropských pohárů mužů i žen a byl také u prvních závodů Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. I ve svém věku pravidelně napříč českými areály a pohořími objíždí akce pořádané Svazem lyžařů ČR, kde má na starosti především materiálové vybavení dějišť závodů.

LADISLAV SLONEK

Ladislav Slonek je stále aktivním členem SK Nové Město, kde se dlouhé roky podílí na klubové činnosti i organizování hlavních závodů o Zlatou lyži. Byl dlouholetým expertem běžeckých disciplín FIS, podílel se na budování tratí nejen na Vysočině, ale i v zahraničí. Zúčastnil se osmi zimních olympijských her a šestnácti mistrovství světa v klasickém lyžování. Na těchto soutěžích působil v různých rolích. Od delegáta FIS, vedoucího výpravy, trenéra až po servismana.

ALEŠ SUK

Pedagog a trenér běžeckého lyžování, jenž se už téměř šedesát let věnuje výchově mladých talentů. Kromě běžců na lyžích byl ale také u sportovních začátků mistrů světa a olympijských medailistů z rozlišných zimních sportovních odvětví. Trénoval například snowboardcrossařku Evu Adamczykovou, biatlonistu Michala Krčmáře nebo rychlobruslařku Karolínu Erbanovou. Je rovněž lyžařským historikem, organizátorem akcí a celoživotním sběratelem lyžařských artefaktů. Společně s obcí Dolní Branná vybudoval lyžařské muzeum, které sám vede.

LUDĚK VÁŠA

Patří k zakladatelům a největším průkopníkům snowboardingu na našem území. V roce 1984 uspořádal v Československu historicky první snowboardové závody, o tři roky později byl účastníkem vůbec prvního mistrovství světa ve snowboardingu ve Svatém Mořici. Na rozvoji tehdy nového a pro mnohé exotického a extrémního sportovního odvětví se podílel mimo jiné výrobou snowboardových prken, pořádáním závodů a v 90. letech i jako prezident Asociace českého snowboardingu. Kromě snowboardingu se věnoval také skateboardingu, ve kterém se stal v roce 1986 mistrem světa.

Páteční předávání v O2 Universum probíhalo ve slavnostním duchu. Král bílé stopy oslavil jubilejních 50 let od svého vzniku, navíc v roce, kdy si Svaz lyžařů ČR jako nejstarší lyžařský svaz na světě připomíná výročí 120 let. „Svaz lyžařů ČR se za 120 let své existence může pyšnit těmi největšími legendami českého sportu, téměř tři desítky z nich se staly celkovými vítězi ankety Král bílé stopy. Jsem rád, že právě letos, kdy si připomínáme tato dvě významná jubilea, zvítězila Eva Adamczyková, kterou už teď ještě během její aktivní kariéry lze označit za jednu z největších sportovních osobností našeho sportu. Gratuluji Evce i všem ostatním oceněným,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR David Trávníček.