Královnou bílé stopy 2022 je Ester Ledecká. Anketu vyhrála už popáté v kariéře

Královnou bílé stopy 2022 je Ester Ledecká. Anketu vyhrála už popáté v kariéře

7 min 52 s

Popáté v kariéře usedla na trůn pro nejlepšího lyžaře či snowboardistu uplynulé sezony. Ester Ledecká si podmanila anketu Svazu lyžařů České republiky Král bílé stopy 2022, když kromě hlavní kategorie vyhrála také v kategoriích alpský lyžař roku a snowboardista roku.


Sedmadvacetiletá reprezentantka má za sebou další fantastickou sezonu na lyžích i na snowboardu. Na zimních olympijských hrách v Pekingu Ledecká suverénně obhájila zlato v paralelním obřím slalomu, ve Světovém poháru snowboardistek si ve dvou startech dojela pro první a druhé místo. Skvěle se jí vedlo také mezi elitními lyžařkami, cenný kov ji na olympijských hrách sice těsně unikl, ve Světovém poháru však stanula na stupních vítězů hned třikrát. Na konci února vyhrála sjezd ve švýcarské Crans Montaně, na témže místě a ve stejné disciplíně byla o den později stříbrná. Už v lednu také ve sjezdu brala bronz v Cortině d'Ampezzo. Třetí příčka jí na konci sezony Světového poháru patřila také v celkovém hodnocení této disciplíny.

„Je to ocenění celého týmu a myslím, že jsme si to společně zasloužili. Ankety beru s nadhledem, je složité porovnávat různé disciplíny, a i jiní sportovci v uplynulé sezoně předvedli fantastické výkony. Každopádně mám radost, já totiž ceny a poháry a medaile a korunky sbírám docela ráda,“ uvedla s úsměvem Ledecká. „Jsem hrozně ráda, že jsem stále schopná v obou sportech držet krok se světovou špičkou. Není to jenom moje zásluha, ale také celého lyžařského a snowboardového týmu. Moc si toho vážím a doufám, že další rok uděláme zase další krok dopředu,“ dodala.

Vyhlášení Krále bílé stopy se kvůli změně plánu v přípravě na nadcházející sezonu nakonec osobně zúčastnit nemohla. „Měla jsem v plánu dorazit, ale bohužel plány se mění kvůli podmínkám a počasí na kopci. Bohužel se tedy letos zúčastnit nemůžu. Ale beru to tak, že cenu za mě někdo může převzít, ale odtrénovat za mě nikdo nemůže. Jsem na horách, testuju nový materiál, lyžuju a pak pojedu snowboardovat. Všechny na místo zdravím a doufám, že se potkáme společně brzy u jiné příležitosti,“ vzkázala Ledecká.

Kromě celkového prvenství Ledecká ovládla také kategorii alpský lyžař roku a snowboardista roku. Mezi běžci na lyžích vyhrál Michal Novák, nejlepším akrobatickým lyžařem byla vyhlášena Nikol Kučerová, skokanem roku podruhé v řadě Karolína Indráčková, sdruženářem premiérově v kariéře Jan Vytrval a travním lyžařem dlouhodobý lídr Martin Barták.

Kategorii Trenér roku vyhrálo česko-italské lyžařského duo Ledecké – Tomáš Bank a Franz Gamper, Juniorem roku se stal sedmnáctiletý freestyle snowboardista a zlatý a stříbrný medailista z Evropského olympijského festivalu mládeže Jakub Hroneš.

Do Síně slávy českého lyžování byl jako vůbec první akrobatický lyžař v historii uveden Aleš Valenta. Dlouholetý reprezentant a muž, jenž v České republice proslavil disciplínu akrobatických skoků. A to především díky památnému olympijskému triumfu na Hrách Salt Lake City 2002. Celkově se Valenta zúčastnil třech zimních olympijských her. Jako první na světě skočil trojité salto s pěti vruty. Ve Světovém poháru si připsal tři vítězství, dohromady dvanáctkrát si doskočil pro stupně vítězů.


Výsledky ankety Král bílé stopy 2022

Královna bílé stopy 2022:           Ester Ledecká

Trenér roku:      Tomáš Bank a Franz Gamper
Junior roku:      Jakub Hroneš
Síň slávy:            Aleš Valenta

Jednotlivé disciplíny:
Akrobatické lyžování – Nikol Kučerová
Alpské disciplíny – Ester Ledecká
Běh na lyžích – Michal Novák
Severská kombinace – Jan Vytrval
Skok na lyžích – Karolína Indráčková
Snowboarding – Ester Ledecká
Travní lyžování – Martin Barták

FOTO: Ondřej Pýcha/Svaz lyžařů ČRPomoc Ukrajině