Královnou bílé stopy 2021 je Eva Samková. Anketu Svazu lyžařů ČR vyhrála potřetí v kariéře

Královnou bílé stopy 2021 je Eva Samková. Anketu Svazu lyžařů ČR vyhrála potřetí v kariéře

11 min 2 s

Snowboardcrossařka Eva Samková je Královnou bílé stopy 2021. Tradiční anketu Svazu lyžařů ČR o nejlepšího lyžaře či snowboardistu sezony vyhrála osmadvacetiletá závodnice už potřetí v kariéře. V rámci alternativního filmového vyhlášení Samkovou korunoval její partner, herec Marek Adamczyk.


Eva Samková se na trůn pro Královnu bílé stopy vrátila znovu po roční přestávce. Vystřídala na něm loňskou vítězku Ester Ledeckou a připsala si už třetí triumf v anketě o nejlepšího lyžaře či snowboardistu sezony v kariéře. Především díky zisku bronzové medaile na mistrovství světa a křišťálového glóbu za celkové vítězství ve Světovém poháru snowboardcrossařek hlasování s 34 body jednoznačně ovládla právě před druhou Ledeckou, která získala 15 hlasů. Na třetí příčce se umístila Martina Dubovská.    

„Mám velkou radost, zvlášť po takové podivné sezoně, od které jsem vlastně původně neměla žádná očekávání, protože nebylo jasné, zda se vůbec uskuteční. Jsem moc ráda, že to nakonec všechno tak dobře dopadlo,“ popisovala Samková. „V duchu jsem si před vyhlášením trošku říkala, že nakonec ta sezona nebyla špatná a že by to letos mohlo klapnout i na vítězství v hlavní kategorii Krále bílé stopy. V rámci Svazu lyžařů ČR je spousta skvělých sportovců, takže takové vítězství vždycky moc potěší,“ dodala.

Kromě celkového prvenství Samková ovládla také kategorii snowboardista roku. Ledecká zase vyhrála v lyžařských alpských disciplínách. Hned dvě trofeje si odnesl dvojnásobný juniorský mistr světa Matěj Švancer, jenž byl po své poslední sezoně v českých barvách vyhlášen nejlepším akrobatickým lyžařem a zároveň obhájil vítězství v kategorii junior roku. Historicky poprvé v kategorii skokan na lyžích roku vládla žena – Karolína Indráčková. Mezi běžci se podruhé v řadě radovala Kateřina Razýmová, sdruženářem roku se stal poprvé v kariéře Ondřej Pažout a v travním lyžování vyhrál Martin Barták. Trenérem roku byl vyhlášen kouč Evy Samkové a snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek.

Do Síně slávy českého lyžování byl in memoriam uveden Emerich Rath, kterého při vyhlášení ztvárnil herec Marek Adamczyk. Ten si roli všestranného sportovce a přímého účastníka tragických událostí během závodu v roce 1913, při kterém zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata, zahrál také v připravovaném snímku Poslední závod, jenž bude mít premiéru na začátku příštího roku.

Právě Adamczyk, který je zároveň partnerem Samkové, předával čerstvé Královně bílé stopy korunku. Pro dvojnásobnou olympijskou medailistku šlo přitom o překvapení připravené Svazem lyžařů ČR, o kterém dopředu nevěděla. Uprostřed natáčení jí kromě Adamczyka přišli pogratulovat například také sestra Jana, množství přátel a nejbližší okolí. „To překvapení bylo krásný, fakt jsem nic nevěděla. Když mi Marek předával korunku, tak to bylo zvláštní, ale moc hezký. Mělo to kouzlo, bylo to dobře vymyšlený. Navíc že se tady setká tolik mých kamarádů, bylo prostě skvělý. Byla jsem z toho nadšená,“ popisovala Samková, kterou v rámci natáčení čekala také scéna s Janem Budařem uprostřed kašny.

„Velký obdiv Evě i všem ostatním vítězům, jak se natáčení zhostili. Jsou to mezinárodní persony, olympionici, jedni z nejlepších na světě. Přesto nikdo z osobností, které se předávání zúčastnily, netrpěl a netrpí sebestředností, nikdo není posedlý sám sebou, aby si nedokázal udělat ze sebe legraci. Vážím si jejich sportovních výkonů a moc si vážím i toho, že sportovně berou i sami sebe,“ uvedl režisér Petr Horký, pod jehož vedením vznikalo filmové vyhlášení Krále bílé stopy podruhé v řadě. „Hlavní myšlenka tentokrát vychází z toho, že každý člověk je od přírody hravý. U sportovců to platí dvojnásob. Myslím si, že právě ta hravost je v průběhu celého filmu velmi patrná. Jen se přiznám, že kdybychom měli dělat vyhlášení i příští rok, tak už moc nevím, jak víc absurdnější by mělo být,“ dodal.

„Po loňském historicky prvním filmovém vyhlášení Krále bílé stopy, který vzbudil velký ohlas, měli Petr Horký s Janem Budařem tentokrát ještě složitější pozici. Minulý rok to byl úplně nový formát udílení sportovních ocenění, který jsme letos chtěli posunout zase dál, přijít s něčím neotřelým a zároveň respektovat téměř padesátiletou tradici ankety. To se z mého pohledu povedlo,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský, který sám ve filmu hraje významnou roli. „Myslím, že jsme si to všichni společně užili. Gratuluji všem zúčastněným k vítězství v jednotlivých kategoriích i k tomu, jak brilantně se dokázali zhostit svých filmových rolí,“ dodal.

Na kompletní filmové předávání ocenění v rámci Krále bílé stopy 2021 se můžete podívat v archivu České telvize zde.

Výsledky ankety Král bílé stopy 2021:

Celkový vítěz
1. Eva Samková              34
2. Ester Ledecká             15         
3. Martina Dubovská       2

Alpské lyžování
Ester Ledecká

Akrobatické lyžování
Matěj Švancer

Běh na lyžích
Kateřina Razýmová

Snowboarding
Eva Samková

Severská kombinace
Ondřej Pažout

Skok na lyžích
Karolína Indráčková

Travní lyžování
Martin Barták

Junior roku
Matěj Švancer

Trenér roku
Marek Jelínek

Síň slávy
Emerich RathPomoc Ukrajině