×
Královnou bílé stopy 2019 je Eva Samková

Královnou bílé stopy 2019 je Eva Samková

24.05.2019

Eva Samková se po pěti letech vrátila na trůn pro Královnu bílé stopy. Česká snowboardcrossařka ovládla tradiční anketu Svazu lyžařů ČR o nejlepšího závodníka uplynulé zimní sezony podruhé v kariéře. Sesadila tak Ester Ledeckou, která vyhrála tři předchozí ročníky. "Jsem za tohle ocenění moc ráda, je to krásný! Je to pro mě super zakončení sezony," říká Samková.

Samková dosáhla v uplynulé sezoně všeho, co si před ní předsevzala. Hlavním cílem šestadvacetileté závodnice bylo mistrovství světa v americkém Solitude. V její bohaté sbírce, která pojímá zlatou a bronzovou medaili ze zimních olympijských her, tituly z juniorských šampionátů, stříbro z X-Games nebo křišťálové glóby, stále chyběl cenný kov z mistrovství světa. A rovnou ten nejcennější dokázala Samková doplnit, když v únoru na šampionátu vybojovala zlato. K tomu ještě v dramatickém závěru sezony přidala další křišťálový glóbus za celkové vítězství v seriálu Světového poháru.

"Je to krásný. Hlavně tady na Jatkách 78 a po vystoupení La Putyky, je to skvělý večer a uvolněná atmosféra, na kterou se těším každý rok. Pro mě je to super zakončení úspěšné sezony. Král bílé stopy je pro mě vždy znamením toho, že jedna sezona definitivně skončila a začíná zase další. Jsem za tohle ocenění moc ráda," hlásila po vítězství Samková.  

Korunku pro Královnu bílé stopy nasadila Samková na hlavu podruhé v kariéře. Pro tu premiérovou si došla v roce 2014, když předtím senzačně vyhrála zlatou medaili na zimních olympijských hrách v Soči. Poté jí na trůnu nahradila slalomářka Šárka Strachová a od roku 2016 přišlo období Ester Ledecké, která prestižní anketu ovládla třikrát v řadě. "Poprvé v tom roce 2014 jsem vůbec netušila, že někdy můžu Krále bílé stopy vyhrát. To druhé vítězství je teď hezčí zase v tom, že si plně uvědomuju, jaké konkurence je napříč všemi úseky Svazu lyžařů ČR. O to víc mě to vítězství těší," uvedla Samková.

Právě Ledecká, která by v případě dalšího triumfu vyrovnala historický rekord Kateřiny Neumannové, jež si prvenství v anketě připsala v letech 2004 až 2007 dokonce čtyřikrát za sebou, skončila v letošním ročníku druhá. Za suverénní Samkovou, která získala 42 hlasů odborné poroty, zaostala výrazně se čtyřmi hlasy. Třetí místo v hlavní kategorii obsadila alpská lyžařka Gabriela Capová s jedním hlasem.

Samková kromě vítězství v hlavní kategorii vládla také v disciplíně snowboarding, Ledecká zvítězila mezi alpskými lyžaři, nejlepší akrobatickou lyžařkou se stala sedmá žena z mistrovství světa skicrossařek Nikol Kučerová, kategorii běžců na lyžích ovládl stříbrný závodník z mistrovství světa do 23 let Michal Novák, návrat mezi světovou elitu katapultoval do role skokana roku Romana Koudelku, pro další triumf mezi sdruženáři si došel Tomáš Portyk a nejlepším travním lyžařem byl Martin Barták.

Svou svěřenkyni na podiu vystřídal Marek Jelínek, jenž byl vyhlášen trenérem roku. Velmi vyrovnané bylo hlasování v kategorii junior roku, kterou nakonec vyhrál alpský lyžař Jan Zabystřan těsně před travním lyžařem Martinem Bartákem, na třetí pozici se se shodným počtem hlasů umístily běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková a skicrossařka Klára Kašparová.

Také letos se Síň slávy rozrostla o další výraznou osobnost z historie českého lyžování. In memoriam byl do ní uveden Václav Vrbata, jenž v roce 1913 na Zlatém návrší v Krkonoších položil život při snaze zachránit svého přítele Bohumila Hanče, který během závodu na 50 kilometrů zůstal uprostřed vichřice na trati sám. Hanč i Vrbata se tak alespoň symbolicky znovu setkají v Síni slávy českého lyžování. 

Výsledky ankety Král bílé stopy 2019

Celkové pořadí:
1. Eva Samková              42
2. Ester Ledecká             4
3. Gabriela Capová        1

Trenér roku:      Marek Jelínek
Junior roku:      Jan Zabystřan
Síň slávy:            Václav Vrbata – in memoriam

Jednotlivé disciplíny:
Akrobatické lyžování – Nikol Kučerová
Alpské disciplíny – Ester Ledecká
Běh na lyžích – Michal Novák
Severská kombinace – Tomáš Portyk
Skok na lyžích – Roman Koudelka
Snowboarding – Eva Samková
Travní lyžování – Martin Barták