Královnou bílé stopy 2019 je Eva Samková

8 min 30 s

Eva Samková se po pěti letech vrátila na trůn pro Královnu bílé stopy. Česká snowboardcrossařka ovládla tradiční anketu Svazu lyžařů ČR o nejlepšího závodníka uplynulé zimní sezony podruhé v kariéře. Sesadila tak Ester Ledeckou, která vyhrála tři předchozí ročníky. "Jsem za tohle ocenění moc ráda, je to krásný! Je to pro mě super zakončení sezony," říká Samková.

Samková dosáhla v uplynulé sezoně všeho, co si před ní předsevzala. Hlavním cílem šestadvacetileté závodnice bylo mistrovství světa v americkém Solitude. V její bohaté sbírce, která pojímá zlatou a bronzovou medaili ze zimních olympijských her, tituly z juniorských šampionátů, stříbro z X-Games nebo křišťálové glóby, stále chyběl cenný kov z mistrovství světa. A rovnou ten nejcennější dokázala Samková doplnit, když v únoru na šampionátu vybojovala zlato. K tomu ještě v dramatickém závěru sezony přidala další křišťálový glóbus za celkové vítězství v seriálu Světového poháru.

"Je to krásný. Hlavně tady na Jatkách 78 a po vystoupení La Putyky, je to skvělý večer a uvolněná atmosféra, na kterou se těším každý rok. Pro mě je to super zakončení úspěšné sezony. Král bílé stopy je pro mě vždy znamením toho, že jedna sezona definitivně skončila a začíná zase další. Jsem za tohle ocenění moc ráda," hlásila po vítězství Samková.

Korunku pro Královnu bílé stopy nasadila Samková na hlavu podruhé v kariéře. Pro tu premiérovou si došla v roce 2014, když předtím senzačně vyhrála zlatou medaili na zimních olympijských hrách v Soči. Poté jí na trůnu nahradila slalomářka Šárka Strachová a od roku 2016 přišlo období Ester Ledecké, která prestižní anketu ovládla třikrát v řadě. "Poprvé v tom roce 2014 jsem vůbec netušila, že někdy můžu Krále bílé stopy vyhrát. To druhé vítězství je teď hezčí zase v tom, že si plně uvědomuju, jaké konkurence je napříč všemi úseky Svazu lyžařů ČR. O to víc mě to vítězství těší," uvedla Samková.

Právě Ledecká, která by v případě dalšího triumfu vyrovnala historický rekord Kateřiny Neumannové, jež si prvenství v anketě připsala v letech 2004 až 2007 dokonce čtyřikrát za sebou, skončila v letošním ročníku druhá. Za suverénní Samkovou, která získala 42 hlasů odborné poroty, zaostala výrazně se čtyřmi hlasy. Třetí místo v hlavní kategorii obsadila alpská lyžařka Gabriela Capová s jedním hlasem.

Samková kromě vítězství v hlavní kategorii vládla také v disciplíně snowboarding, Ledecká zvítězila mezi alpskými lyžaři, nejlepší akrobatickou lyžařkou se stala sedmá žena z mistrovství světa skicrossařek Nikol Kučerová, kategorii běžců na lyžích ovládl stříbrný závodník z mistrovství světa do 23 let Michal Novák, návrat mezi světovou elitu katapultoval do role skokana roku Romana Koudelku, pro další triumf mezi sdruženáři si došel Tomáš Portyk a nejlepším travním lyžařem byl Martin Barták.

Svou svěřenkyni na podiu vystřídal Marek Jelínek, jenž byl vyhlášen trenérem roku. Velmi vyrovnané bylo hlasování v kategorii junior roku, kterou nakonec vyhrál alpský lyžař Jan Zabystřan těsně před travním lyžařem Martinem Bartákem, na třetí pozici se se shodným počtem hlasů umístily běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková a skicrossařka Klára Kašparová.

Také letos se Síň slávy rozrostla o další výraznou osobnost z historie českého lyžování. In memoriam byl do ní uveden Václav Vrbata, jenž v roce 1913 na Zlatém návrší v Krkonoších položil život při snaze zachránit svého přítele Bohumila Hanče, který během závodu na 50 kilometrů zůstal uprostřed vichřice na trati sám. Hanč i Vrbata se tak alespoň symbolicky znovu setkají v Síni slávy českého lyžování.