Král bílé stopy 2020 bude formou dokumentu vyhlášen tento pátek na ČT Sport

Král bílé stopy 2020 bude formou dokumentu vyhlášen tento pátek na ČT Sport

8 min 15 s

Tradiční anketa netradiční formou. Také letos bude korunován nejlepší lyžař či snowboardista uplynulé zimní sezony. Tentokrát však v rámci experimentálního dokumentárního pořadu Král bílé stopy 2020, který odvysílá ČT Sport v pátek od 20:15.


Král bílé stopy je každoročně vyhlašován v květnu v rámci slavnostního večera jako symbolická tečka za uplynulou sezonou. Vzhledem k jarní pandemii koronaviru Svaz lyžařů ČR rozhodl o jeho filmovém zpracování. Experimentálním dokumentem bude provázet Jan Budař a postupně se ve filmu představí všichni ocenění sportovci. „Jedná se o velmi netradiční televizní formát, diváci v něm uvidí špičkové závodníky v rolích, ve kterých by si je asi jen těžko dokázali představit,“ uvedl mluvčí svazu Tomáš Haisl.

Pod taktovkou režiséra Petra Horkého se natáčelo čtyři dny v různých lokalitách od interiérů v prázdném paláci Žofín až po roubenku v Rokytnici nad Jizerou. „Nikoho ze sportovců jsem před natáčením osobně neznal. Trochu jsem se obával, abychom je nenutili do hereckých poloh, ve kterých by jim to bylo nepříjemné. Za důležité jsem pokládal také to, abych se nikoho z oceněných nedotknul. Dostat takové ocenění je přeci jen velká věc, nechtěli jsme to prvoplánově shazovat, na druhou stranu jsme chtěli předávání udělat netradičně a zanést do něj velkou dávku absurdity. Mám obrovskou radost z toho, jak k tomu všichni přistoupili sportovně a s nadhledem. Každý ze sportovců byl během natáčení naprosto bezvadný,“ popisoval Horký.

Natáčení si pochvalovali i samotní sportovci, včetně dvou největších favoritek na prvenství. „Bylo to hrozně fajn a hlavně strašně rychlé. Jsem za to ráda, protože program mám narvaný. Ale jsem hlavně ráda, že jsem si na to našla čas, potkala jsem skvělý štáb profesionálů. Byla to fajn část dne,“ řekla Ester Ledecká. „Natáčení jsem si moc užila. Mám vždycky lehkou obavu, když po mě chce někdo trošku hrát, protože já to vůbec nedělám, neumím a samozřejmě se stydím. Ale bylo to super, příjemná atmosféra. Měla jsem pocit, že jsem dělala to, co se po mě chtělo, tak doufám, že jsem nebyla moc velkou přítěží,“ popisovala s úsměvem Eva Samková. 

Anketa o Krále bílé stopy se vyhlašuje od roku 1973 a rekordmankou v počtu prvenství je Kateřina Neumannová, jež zvítězila mezi lety 1992 a 2007 hned sedmkrát. Také poslední ročníky ankety jsou pod nadvládou žen. V letech 2016, 2017 a 2018 si pro korunku došla Ester Ledecká. Její dominanci v minulém roce přerušila Eva Samková. A právě mezi Ledeckou a Samkovou lze očekávat největší souboj o vítězství také letos. 

Kromě hlavní kategorie budou v pátek 17. 7. od 20:15 na ČT Sport vyhlášeni také nejlepší závodníci uplynulé sezony v jednotlivých úsecích Svazu lyžařů ČR, talent roku, nejlepší trenér a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie českého lyžování. V anketě hlasuje porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR, jeho jednotlivých úseků, odborné veřejnosti a zástupců médií.

Nominace na Krále bílé stopy 2020:

Alpské disciplíny:
Ester Ledecká
Martina Dubovská
Jan Zabystřan                                                                                                    
Akrobatické lyžování:
Nikol Kučerová
Diana Cholenská
Matěj Švancer
Běh na lyžích:
Kateřina Razýmová
Kateřina Janatová
Michal Novák
Snowboarding:
Ester Ledecká
Eva Samková
Šárka Pančochová
Severská kombinace:
Tomáš Portyk
Jan Vytrval
Ondřej Pažout
Skok na lyžích:
Štěpánka Ptáčková
Roman Koudelka
Travní lyžování:
Adéla Kettnerová
Alena Veselá
Martin Barták

Další kategorie (podle disciplín):
Trenér roku:
 Tomáš Bank (alpské disciplíny), Josef Kalenský (akrobatické disciplíny), Jan Franc (běžecké disciplíny), Marek Jelínek (snowboarding), Daniel Mačát (travní lyžování)
Junior roku: David Kubeš (alpské disciplíny), Matěj Švancer (akrobatické lyžování), Barbora Havlíčková (běžecké disciplíny), Jakub Hroneš (snowboarding), Jan Šimek (severská kombinace), Štěpánka Ptáčková (skok na lyžích), Martin Barták (travní lyžování)
Síň slávy:
 Rudolf Burkert – in memoriam (skok na lyžích/severská kombinace), Václav Mačát (travní lyžování)

Přehledný souhrn sezony 2019/2020 najdete zdePomoc Ukrajině