×
Konference bude volit nové vedení Svazu lyžařů ČR

Konference bude volit nové vedení Svazu lyžařů ČR

22.05.2019

V sobotu bude zasedat Konference Svazu lyžařů ČR, která by měla rozhodnout o novém prezidentovi SLČR. Kandidovat do čela svazu už nebude stávající prezident Lukáš Sobotka, doposud jsou známí dva kandidáti – Petr Graclík a Lukáš Heřmanský.

Lukáši Sobotkovi, který je ve funkci prezidenta SLČR od roku 2006, skončil mandát v minulém roce. Volební konference, jež je podle stanov na programu každé čtyři roky, se konala právě loni, nicméně se na ní delegáti shodli, že Sobotkovi i celému Výkonnému výboru o rok prodlouží mandát. Proto se nové vedení svazu bude volit až letos.

„Důvodem prodloužení mandátu bylo především to, že minulý rok krátce před konferencí došlo k výrazným změnám ve strukturách dvou odborných sportovních úseků svazu. Úseky alpských disciplín a skoku na lyžích si na svých valných hromadách zvolily kompletně nová vedení. Chtěli jsme jim poskytnout dostatek prostoru na to, aby se mohli důkladně seznámit s prostředím v českém lyžování a snowboardingu,“ popisuje generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský.

V tuto chvíli jsou známí dva kandidáti na pozici prezidenta svazu, oba s lyžařskou minulostí. Českému lyžování a snowboardingu by se chtěl znovu naplno věnovat Petr Graclík, který aktuálně působí ve funkci generálního sekretáře v Českém olympijském výboru. Bývalý závodník a trenér biatlonu ve Svazu lyžařů ČR už v minulosti pět let zastával pozici generálního sekretáře, než v roce 2013 zamířil právě do ČOV. Od roku 2014 je předsedou Dozorčí rady SLČR. 

Druhým kandidátem je Lukáš Heřmanský, bývalý závodník v severské kombinaci a účastník zimních olympijských her v Salt Lake City. Poté, co v roce 2002 ukončil aktivní kariéru, se věnoval trénování. Následně se dal na podnikatelskou dráhu v textilním průmyslu.

Na Konferenci SLČR bude o novém vedení hlasovat dohromady 71 delegátů nominovaných jednotlivými odbornými sportovními úseky a krajskými svazy lyžařů. Kromě prezidenta budou volit také nový Výkonný výbor. Nejprve bude zvolen prezident, který představí svůj návrh kandidátů do výkonného výboru. Poté budou delegáti schvalovat návrh výkonného výboru a v případě, že by výkonný výbor ve dvou pokusech nebyl schválen, znovu se bude volit nový prezident.