Kdo bude na letošním Králi bílé stopy vyhlášen nejúspěšnějším juniorem?

9 min 22 s

Vedle absolutního krále bude na Žofíně oceněn i nejúspěšnější junior. I v téhle kategorii má porota rozhodně z čeho vybírat.

O juniorského Krále bílé stopy 2015 bojují tito lyžaři a snowboardisté:

JAN ZABYSTŘAN (alpské disciplíny)

Sedmnáctiletý talent alpského lyžování prožil v juniorské kategorii svou teprve první sezónu, přesto už se dokázal blýsknout skvělými výsledky. Do povědomí světových soupeřů se zapsal zejména při březnovém mistrovství světa juniorů v norském Hafjellu, kde v kategorii U 18 vybojoval bronz v obřím slalomu a superkombinaci. Na lednovém Evropském olympijském festivalu mládeže v lichtenštejnském Malbunu obsadil Zabystřan desátou příčku v obřím slalomu a čtrnáctou ve slalomu.

JAN FERBR (akrobatické lyžování)

Velmi mladý a nadějný zástupce new style disciplín, který ve svých patnácti letech ovládl v sezóně 2014/2015 celkové hodnocení Českého poháru v disciplíně slopestyle. Ve stejné disciplíně se neratovický rodák stal i letošním mistrem České republiky.

MICHAL NOVÁK (běh na lyžích)

Osmnáctiletý karlovarský běžec na lyžích se ukázal především na březnovém mistrovství světa juniorů v kazašském Almaty, kde obsadil šestnáctou příčku ve skiatlonu na 2x10 km klasicky a volně. Při Slavic Cupu v Novém Městě na Moravě skončil sedmý ve sprintu volnou technikou a osmý v závodě na 15 km klasicky. Totožný výsledek zopakoval ještě o měsíc později při pokračování seriálu v Harrachově.

TOMÁŠ PORTYK (severská kombinace)

Od loňské zimy plnohodnotný člen reprezentačního A týmu v severské kombinaci. Vedle kompletní série Světového poháru se devatenáctiletý lomnický sdruženář zúčastnil také juniorského i dospělého mistrovství světa. Při juniorském šampionátu v Almaty byl nejprve osmý v závodě se skokem na středním můstku a během na 10 km, o dva dny později pak Portyk vylepšil své juniorské kariérní maximum, když v dalším individuálním závodě s během na 5 km skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Na dospělém mistrovství světa ve švédském Falunu byl v individuálních závodech 30. a 33., v obou týmových závodech se poté podepsal shodně pod osmou příčku. Ve Světovém poháru dokázal Portyk celkem devětkrát bodovat a pětkrát se umístit v elitní dvacítce. Nejlepšími seriálovými výsledky bylo dvanácté místo v německém Schonachu, patnácté v japonském Sapporu a šestnácté při finálovém závodě v norském Oslu.

VIKTOR POLÁŠEK (skoky na lyžích)

Teprve sedmnáctiletý talent českéko skoku na lyžích se dokázal nominovat na mistrovství světa do Falunu, a to i přesto, že se až do loňského léta aktivně věnoval severské kombinaci. Poprvé v kariéře se v letošní sezóně také postavil na start Světového poháru, když závodil na velkém můstku v japonském Sapporu. Nejvíc zkušeností však student gymnázia v Novém Městě na Moravě načerpal v závodech Kontinentálního poháru. Cennými výsledky je například třináctá příčka ze Sappora, či šestnáctá a devatenáctá z Nižného Tagilu. Viktor Polášek se neztratil ani na juniorském mistrovství světa v kazašském Almaty, kde skončil osmý v individuálním a devátý v týmovém závodě.

KATEŘINA VOJÁČKOVÁ (snowboarding)

Osmnáctiletá freestyle snowboardistka z Prahy prožila více než vydařenou sezónu, ve které ovládla celkové hodnocení Evropského poháru, a to jak v disciplíně slopestyle, tak v Big Airu. V obou disciplínách si na evropských závodech připsala rovnou šest dílčích vítězství. Na březnovém mistrovství světa juniorů v čínském Yabuli skončila šestá ve slopestylu a vyzkoušela si i světový šampionát dospělých. Na něm v rakouském Kreishcbergu obsadila ve slopestylu 27. příčku.

TOMÁŠ SOLTÍK (lyžování na trávě)

Díky vyrovnaným výsledkům během celého loňského léta obsadil jedenadvacetiletý rodák z Předklášteří konečné třetí místo v celkovém juniorském hodnocení Světového poháru. Celkem šestkrát se v seriálových závodech umístil v elitní dvacítce, nejlepšími výsledky jsou šestnácté a sedmnácté místo v superkombinaci z rakouských středisek Kaprun a Rettenbach. Nejvíc byl však Tomáš Soltík vidět při mistrovství světa juniorů v italském San Sicariu, kde nejprve vybojoval bronzovou medaili ve slalomu a k cennému kovu poté přidal ještě dvě čtvrté příčky ze Super G a superkombinace.