Každá koruna musí být vidět, říká prezident SLČR Lukáš Sobotka

Každá koruna musí být vidět, říká prezident SLČR Lukáš Sobotka

15 min 47 s

České fanoušky „prken“ a „prkýnek“ čeká bohatá zima. Na domácí půdě proběhnou tři Světové poháry, v sousedním Rakousku se chystá mistrovství světa s hvězdami akrobatického lyžování a snowboardingu, v němž má české lyžování momentálně velké hvězdy včetně olympijské vítězky Evy Samkové. „Doufám, že to bude pěkné mistrovství světa a pro nás úspěšné,“ říká Lukáš Sobotka, prezident Svazu lyžařů.


Na co se na prahu sezóny těší lyžařský šéf?

Na to, že napadne nějaký sníh a že v českých horách pocítíme stále se zvyšující kvalitu lyžařských areálů. Pak se těším na Světové poháry, které v Česku budou, to znamená na svěťák ve skocích a v severské kombinaci v Liberci a na snowboardingový ve Špindlerově Mlýně. To jsou vrcholy. A pochopitelně se těším na mistrovství světa, která budou mít alpští lyžaři v americkém Beaver Creeku, klasičtí lyžaři ve Falunu ve Švédsku a hlavně snowboard a freestyle, které jsou poprvé dohromady, v rakouském Kreichsbergu. Předpokládám, že tenhle šampionát přitáhne hodně českých fanoušků.

Jaké novinky obecně připravujete pro své členy?

Pracujeme dál na síti benefitů, rozšiřujeme ji směrem k lyžařským areálům. Nejen k těm u nás, ale i v zahraničí. Máme snahu, kterou kvitují zejména v Rakousku, aby členové Svazu lyžařů měli slevy na lyžování v různých areálech. Ať se jedná o letní nebo podzimní lyžování na ledovcích nebo o to zimní v areálech, které jsou schopny připravit sjezdovky tak, aby se na nich hlavně dalo trénovat. Ve větších areálech nám umožní uzavřít sjezdovku, dají nám významnou slevu na jízdné a lyžaři tam budou moct trénovat od rána do večera. Stává se, že v Česku v období těsně před sezonou nám nikdo sjezdovku nezavře, protože je tu málo vysněžených kopců. V Rakousku ten problém není.

Ovšem to je výhoda spíše pro závodníky, ne?

Ano, to se týká spíš sportovních klubů, od dětských, mládežnických, juniorských kategorií. Když se dohodne skupina z klubu nebo dejme tomu z kraje, může jet trénovat. Začínáme s jedním ledovcem a jedním areálem, kde se jezdí Evropské a Světové poháry. Nicméně zlevněné jízdné bude určitě i pro turistické lyžaře.

Co dalšího přináší členská karta „hobíkům“?

Velkou spoustu výhod. Rádi bychom v řadách členů svazu přivítali více lidí, kteří na hory jezdí za zábavou, s rodinami. Karta přináší členům velmi významné benefity, pokud ji budou využívat a seznámí se se škálou slev, které nabízí třeba na doplňky stravy pro sportovce, na vybavení. Připravujeme dokonce i slevy na síti čerpacích stanic. Karta obsahuje výhody v klíčových věcech, které sportovci i „hobíci“ potřebují. Tedy někam dojet, případně se někde najíst. Když si jdu nakoupit zboží do firmy, jež nabízí doplňky stravy, vrátí se mi za jeden nákup stovka, kterou karta stojí. Jde jen o to, aby ji lidé chtěli používat, aby trenéři a šéfové klubů svým členům kartu dali a umožnili jim využívat všech výhod, které nabízí. Všechny informace jsou na webových stránkách tipyprolyzare.cz.

Karty si však častokrát u sebe nechávali trenéři, protože zároveň sloužily k registracím do závodů. To už nebude platit?

Máme nově evidenční portál, který vychází z dlouhodobé snahy o to, aby byla transparentně vedena členská základna a nedocházelo k minelám v počtu lidí, kteří závodí, a v počtu členů v návaznosti na dělení finančních prostředků z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. S evidenčním portálem je propojen výsledkový. V profilu člena se tak zobrazují výsledky. Jde o sjednocení výsledkových listin, aby byly okamžitě online. Přihlášky na závody bude možné podávat online, kalendář bude jednotný. Snažíme se tento informační systém vyvíjet tak, aby odpovídal potřebám státní správy. Je přichystaný tak, aby navazoval na centrální registry. Budeme se snažit také o to, abychom přesně evidovali toky finančních prostředků, které jdou do jednotlivých sportovců.

Co tím máte přesně na mysli?

Když máme snowboardistu, který vedle toho jezdí sjezdové disciplíny, chceme být schopni oddělit, jaké finanční prostředky dostal, aby závodil na snowboardu, a jaké dostal, aby závodil na lyžích. Je pro nás důležité, abychom věděli, jaké prostředky do sportovce vkládáme. Jde o službu pro registrované závodníky a zároveň o tvorbu transparentního prostředí pro státní správu. Budeme schopni jasně deklarovat, jak vynakládáme prostředky, které obdržíme na konkrétní cílovou skupinu jako je třeba talentovaná mládež, sportovní třída, reprezentační družstvo juniorů. Ve světě to tak funguje, neobjevujeme Ameriku.

Svaz lyžařů je velkou skupinou různých lidí s různými zájmy. Jak pracujete na jednotě?

Chystáme sportovní oddělení, kde se budou řešit zásadní sportovní věci a kde by měl být nově jmenovaný sportovní ředitel, který by sjednocoval vše odspoda. Jednáme o tom, aby tito lidé seděli v Liberci v resortním sportovním centru Dukla a tam měli vytvořeny všechny podmínky. Co se týká administrativy, tu bychom chtěli nechat v Praze.

A co název? Několikrát jsme zmínili snowboarding, který je v tuto chvíli díky Evě Samkové, Šárce Pančochové nebo Ester Ledecké jedničkou v českém lyžařském prostředí, ale ve jménu svazu chybí.

Řešili jsme to záhy po olympiádě. Svaz lyžařů je tady 110 let. Nebráním se úpravě názvu, nicméně diskuse na toto téma byla zatím strašně rychlá. Ale snowboarding má v posledních letech své zástupce mezi lidmi, kteří rozhodují a má možnost podílet se na rozvoji lyžování u nás.

Snowboarding vládne díky mladým talentovaným dámám. Vyrůstají naděje i v jiných disciplínách?

Ano, ale ne v takových houfech jako u snowboardu. Vždycky je to jednotlivec jako Tomáš Portyk v severské kombinaci, ve sjezdovém lyžování je skupinka holek, které mají slušné zázemí, dobré ambice. Letos se dává dohromady holčičí tým, mladé holky trénují pohromadě. Myslím si, že ani Šárka Strachová nezůstane stranou, ráda pomůže a předá zkušenosti. U běžců jsou dva mladí kluci, tři holky. Mláďata jsou, ale není jich moc a musíme si jich vážit.

Jak je vyhledáváte?

Rozjeli jsme činnost nadace Svazu lyžařů, která je cílená na podporu závodníků, kteří se momentálně ocitnou v nějaké nouzi, ale současně se snaží rozšiřovat lyžařský sport mezi děti. Pomáhá například základním školám při zajišťování materiálu, informování o možnostech slev v areálech, zajišťování slev pro výcvikové kurzy. A vyhledává talenty. Musíme je oslovovat a dát rodičům vizi, nestačí jen nabídnout členství ve svazu nebo klubu. Musíme být ve školách. A pokud škola dětem nabídne lyžařský zájezd, musíme být na horách nebo škole pomoct zorganizovat zájezd na hory a tam dětem nabídnout takové podmínky, že si to mohou dovolit všechny. Musíme ukázat, že i na českých horách je to dobré, protože spousta lyžařů se naučila na nich lyžovat. Že to pak obnáší úsilí a píli v určitém věku, to už jde ruku v ruce s tím, že musíme mít vytvořený systém talentované mládeže, kam talenti z klubů přejdou. Tam už se o ně musí starat stát, trenéři, kteří jsou zaplacení ze státních prostředků. A to je zase provázané s evidencí. Každá koruna musí být vidět.

 

Pro časopis SNOW

 



Pomoc Ukrajině