FIS odložila úplný zákaz používání fluorovaných vosků od sezony 2023/2024

FIS odložila úplný zákaz používání fluorovaných vosků od sezony 2023/2024

3 min 22 s

Zavedení úplného zákazu fluorovaných vosků bude o další rok odloženo. Oznámila to Mezinárodní lyžařská a snowboardová federace FIS. Vejít v platnost by tak měl zákaz od zimní sezony 2023/2024.


Mezinárodní lyžařská a snowboardová federace ve spolupráci s jednotlivými národními lyžařskými svazy a Mezinárodní biatlonovou unií (IBU) testuje zařízení pro detekci fluoru v lyžařských voscích dlouhodobě. A právě rozsáhlá testování vedla k závěru, že aby byly zaručeny maximálně přesné výsledky, bude potřeba více času na kontrolu nových vosků bez fluoru. Ta by ve zvýšené míře měla probíhat po celou nadcházející sezonu 2022/2023. Od dalšího ročníku by pak měl být zaveden úplný zákaz fluorovaných vosků napříč všemi lyžařskými a snowboardovými disciplínami.

„FIS zvýší systematický sběr a testování vzorků během nadcházející sezóny 2022-23. Úzká spolupráce s národními federacemi a IBU bude i nadále napomáhat k dalšímu zdokonalování detekčního systému a definování praktických implementačních procesů a předpisů, které zajistí spravedlivé zavedení úplného zákazu všech fluorových vosků pro sezonu 2023/2024,“ stojí v prohlášení Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace.

Už od minulého roku je ovšem v platnosti nařízení EU 2019/1021 a nařízení Evropské komise č. 1907/2006, které v plném rozsahu zakazuje výrobu, obchodování, používání a přechovávání fluorových vosků obsahujících řetězec C8/PFOA. Eventuální prohřešek je pak brán jako porušení zákona dané země a tomu odpovídá také případný možný trest. Více jsme psali zde.Pomoc Ukrajině