Film Poslední závod o příběhu Hanče, Vrbaty a Ratha vstupuje do kin!

Film Poslední závod o příběhu Hanče, Vrbaty a Ratha vstupuje do kin!

7 min 50 s

Film Poslední závod natočený na počest příběhu Bohumila Hanče, Václava Vrbaty a pozapomenutého Emericha Ratha právě dnes 24. března – na výročí tragického závodu na 50 km, který se uskutečnil přesně před 109 lety na hřebenech Krkonoš – vstupuje do kin.


Poslední závod, drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události, vznikl v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Natáčelo se od února do dubna na autentických místech v Krkonoších. Film vznikal pod záštitou Svazu lyžařů ČR.

„Film jsme chystali sedm let. Připravil jsem třináct verzí scénáře, asi dvakrát se natáčení odkládalo. Ale běhám dlouhé tratě, a tak jsem na to zvyklý. Příběh jsem si vybral i proto, že rozumím mentalitě sportovce. Tomu, když chce sportovec vyhrát závod a třeba za to i položit život,“ říká režisér filmu Poslední závod Tomáš Hodan. 

Drsné počasí bylo při natáčení výhodou

Herci komentují drsné počasí, které je v horách potkalo a dovolilo jim odžít si celou atmosféru příběhu naplno. „Člověk si musí v první řadě říci, že mu není zima. Ačkoli je v diskomfortu, musí zůstat milý na okolí,“ poznamenává herec Kryštof Hádek, který si ve filmu zahrál Bohumila Hanče.

„Zbožňuji, když to jde do extrémů a když si to člověk může odžít. Bylo to tak drsné, jak to drsné má být. Jsem úplně nadšený. Miluji, když se točí v přírodě. Zbožňuji hory, běžky. Měli jsme neuvěřitelnou partu lidí. Od prvního dne mám pocit, že spolu točíme celý život,“ vypráví herec Jan Nedbal – ve filmu ztvárnil roli Feistauera.

„Když jsme na horách putovali bez čepic a bez rukavic, tak to někdy bylo docela mrazivé a místy opravdu extrémní,“ říká Marek Adamczyk, který ve filmu hraje roli Emericha Ratha. „Jednou jsem se mimo natáčení šel projet. Byla mlha. Chtěl jsem se podívat na pramen Labe. Vyšel jsem a během chvíle se najednou úplně změnilo počasí. Vždycky mi říkali, že musím vidět od tyče k tyči. A najednou jsem tu druhou tyč začal ztrácet, a tak jsem se radši vrátil, protože bych se tam párkrát otočil a nevěděl bych vůbec, kde jsem,“ vzpomíná Jaroslav Plesl, představitel Jaroslava Rösslera-Ořovského.

 Vznik v době pandemie

„Věděli jsme, v jaké době natáčíme. Pandemie sebere třeba třicet procent výkonu produkce. Zároveň jsme měli trochu štěstí v neštěstí, protože s tím, že se zakázal pohyb osob, byly Krkonoše prázdné, a to nám velmi pomohlo při natáčení,“ přibližuje situaci kolem natáčení producent Ondřej Beránek.

Film Poslední závod v režii Tomáše Hodana se podařilo natočit ve velmi křehké době, která se však určitě na výsledném tvaru podepsala. Jak sami herci říkají, atmosféra na place byla velmi silná. Všichni si vážili toho, že mohou pracovat a všechny překážky zvládali s velkou lehkostí.

Úspěšná slavnostní premiéra

Poslední závod už má za sebou úspěšnou premiéru. Diváci v pondělí 21. března zaplnili 3 sály v Cinema City Slovanský dům a 2 sály v kině Lucerna. Slavnostní událost si nenechali ujít představitelé hlavních rolí Kryštof Hádek (Hanč), Vladimír Pokorný (Vrbata), Judit Bárdos (Slávka Hančová), Marek Adamczyk (Emerich Rath) i s Evou Samkovou, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl a další. A samozřejmě nechyběli ani tvůrci v čele s režisérem Tomášem Hodanem a producenty Ondřejem Beránkem, Martinou Knoblochovou ze společnosti Punk Film a další hosté.

Poslední závod – příběh, který každý zná, ale málokdo ví, jak se opravdu stal – vstupuje do kin 24. března, tedy symbolicky ve stejné datum, kdy se před 109 lety odehrál.

Přijďte se na něj podívat!Pomoc Ukrajině