×
Ledecká, Samková, nebo někdo jiný? V pátek bude korunován Král bílé stopy 2019

Ledecká, Samková, nebo někdo jiný? V pátek bude korunován Král bílé stopy 2019

21.05.2019

V pátek bude korunován Král bílé stopy 2019. Na tradičním vyhlášení ankety Svazu lyžařů ČR o nejlepšího lyžaře či snowboardistu uplynulé sezony bude na svůj čtvrtý triumf v řadě útočit Ester Ledecká, která podle očekávání svede největší souboj s Evou Samkovou.

Poslední ročníky ankety si jednoznačně podmanila Ester Ledecká. Závodnice, která dokáže na té nejvyšší úrovni kombinovat alpské lyžování a snowboarding, vyhrála korunku pro Královnu bílé stopy třikrát v řadě. A v případě dalšího triumfu by dorovnala historický rekord Kateřiny Neumannové, jež si pro trofej přišla v letech 2004 až 2007 dokonce čtyřikrát v řadě.

Zatímco minulý rok byla Ledecká díky dvěma zlatým medailím ze zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu pasována do role jasné favoritky, letos by měl být souboj o prvenství podle papírových předpokladů velmi vyrovnaný.

Ester znovu prožila skvělou sezonu, v alpském snowboardingu vybojovala malý i velký křišťálový glóbus. Před snowboardovým mistrovství světa dala přednost šampionátu alpských lyžařek, na němž zaznamenala nejlepší výsledek v alpské kombinaci, ve které dojela patnáctá. Mimo to dokázala na lyžích hned devětkrát bodovat ve Světovém poháru.

Pomyslný souboj o korunu svede Ledecká především s Evou Samkovou. Česká snowboardcrossařka si před sezonou stanovila jasný cíl – dobýt titul mistryně světa, který jí jako jediný chyběl ve sbírce těch největších trofejí. A také tuto metu zdolala. Na šampionátu v americkém Solitude nechala všechny soupeřky za sebou a k medailím z olympiády, X-Games a juniorských šampionátů přidala i zlato z mistrovství světa. V dramatickém závěru sezony navíc znovu zvedla nad hlavu i křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru.

Kromě hlavní kategorie se budou v rámci galavečera předávat také ocenění pro nejlepší závodníky jednotlivých sportovních úseků Svazu lyžařů ČR, vyhlašován bude Trenér roku, Junior roku a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie českého lyžování.  

Anketa Král bílé stopy byla založena a pořádána lyžařskou sekcí Klubu sportovních novinářů ve spolupráci s Československým svazem lyžařů v roce 1973, vítězem prvního ročníku se stal skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Po roce 1993 Král bílé stopy na čas vymizel, v roce 2000 ale Svaz lyžařů ČR letitou tradici obnovil a od té doby je anketa opět pořádána po každé sezoně.

Tradiční vyvrcholení sezony bude znovu hostit alternativní divadelní prostor Jatka 78. Slavnostní program, který začíná ve 20.00, bude v režii souboru Cirk La Putyka.

Na kompletní nominace všech kategoriích se můžete podívat v galerii pod článkem.

Fotogalerie