Do nominace Svazu lyžařů ČR na ZOH 2022 přibyli Anežka Indráčková a Ondřej Černý

Do nominace Svazu lyžařů ČR na ZOH 2022 přibyli Anežka Indráčková a Ondřej Černý

7 min 31 s

V nominaci Svazu lyžařů ČR pro únorové zimní olympijské hry v čínském Pekingu přibyla dvě nová jména. Na základě realokací míst Mezinárodní lyžařskou federací došlo k doplnění běžce na lyžích Ondřeje Černého a skokanky na lyžích Anežky Indráčkové.


Anežka Indráčková, která je mladší sestrou reprezentační jedničky Karolíny, bude v patnácti letech nejmladší členkou české olympijské výpravy. V nominaci skokanek na lyžích krom sestry doplnila sedmnáctiletou Kláru Ulrichovou, které prvenství nejmladší závodnice patřilo doposud. „Olympiáda je snem každého sportovce. Ještě před pár týdny jsem držela palce ségře, aby jí nominace vyšla. Ani ve snu mne nenapadlo, že do Pekingu s ní i s Klárkou Ulrichovou poletím také. Samozřejmě, je to obrovská motivace do dalších let,“ říká Indráčková.

„Jsme rádi, že při premiérové účasti českých skokanek na olympijských hrách budeme mít nakonec tři závodnice. Anežka ve svém nízkém věku prokazuje dobrou výkonnost, v aktuální sezoně už se začíná prosazovat do dospělé konkurence. Výbornou aktuální formu navíc prokázala i vítězstvím na úterním mistrovství ČR žen," říká předseda úseku skoku na lyžích Jakub Janda.

K navýšení kvóty o jedno místo došlo také u mužské běžecké reprezentace. K pětici Michal Novák, Jan Pechoušek, Adam Fellner, Luděk Šeller a Petr Knop přibyl Ondřej Černý. Naopak u ženského týmu došlo k zúžení nominace a do Pekingu se finálně vydá pět běžkyň na lyžích ve složení Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková a Zuzana Holíková.

„V první fázi nominace jsme využili možnosti obsadit všechna místa s tím, že o pěti závodnicích jsme byli stoprocentně rozhodnutí a zbylá dvě místa jsme stále řešili, v úvahu připadaly tři závodnice, které jsou na podobné úrovni. Při finalizaci počtu národních kvót s Mezinárodní lyžařskou federací FIS jsme se na základě výkonnosti rozhodli zúžit ženský tým na konečných pět závodnic,“ popisuje ředitel úseku běžeckých disciplín Štěpán Kaliba. „S finálním složením týmu pro Peking jsme spokojeni. Chtěli jsme o jedno místo navíc pro muže, což se povedlo. Ondra Černý má ambici uspět především ve sprintu,“ dodává.

Aktuální nominace Svazu lyžařů ČR tak čítá 34 jmen, přičemž Ester Ledecká bude reprezentovat Českou republiky na lyžích i ve snowboardovém paralelním obřím slalomu. Další místa pro české lyžaře a snowboardisty už s největší pravděpodobností nepřibydou. „Na základě dnešní aktualizace stavu realokací olympijských kvót Mezinárodní lyžařskou federací je navýšení o další účastnická místa nepravděpodobné,“ potvrzuje generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský.

Nominace SLČR na ZOH 2022 (k 19. lednu):

Alpské disciplíny
Ženy: Ester Ledecká, Martina Dubovská, Barbora Nováková, Elese Sommerová
Muž: Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan

Akrobatické lyžování
Nikol Kučerová (skicross), Diana Cholenská (skicross, o její účasti se finálně teprve rozhodne na základě zdravotního stavu)

Běh na lyžích
Ženy: Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Zuzana Holíková
Muži: Michal Novák, Jan Pechoušek, Adam Fellner, Luděk Šeller, Petr Knop, Ondřej Černý

Severská kombinace
Tomáš Portyk, Lukáš Daněk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout

Skok na lyžích
Ženy: Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, Anežka Indráčková
Muži: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala

Snowboarding
Ženy: Ester Ledecká (paralelní obří slalom), Eva Samková (snowboardcross, o její účasti se finálně teprve rozhodne na základě zdravotního stavu), Vendula Hopjáková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle, big air, U-rampa)
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross)Pomoc Ukrajině