Čtyři lyžařské svazy se hodlají kvůli volbě prezidenta FIS obrátit na Mezinárodní sportovní arbitráž

Čtyři lyžařské svazy se hodlají kvůli volbě prezidenta FIS obrátit na Mezinárodní sportovní arbitráž

3 min 10 s

Čtyři národní lyžařské asociace podaly odvolání v souvislosti s květnovými prezidentskými volbami na kongresu FIS 2022 v Miláně. Rakousko, Německo, Chorvatsko a Švýcarsko se v pátek oficiálně ohradily proti způsobu, kterým byl do čela Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace znovuzvolen Johan Eliasch.


„Procesní návrhy, které byly zjevně formulovány podle demokratických principů a byly správně předloženy, nebyly externím právním zástupcem FIS přijaty. Z tohoto důvodu jsme se jako preventivní opatření rozhodli nechat jednání kongresu FIS 2022 přezkoumat Mezinárodní sportovní arbitráží (CAS),“ oznámily společně čtyři národní členské asociace Mezinárodní lyžařské a snowboardové federaci. Další detaily zatím nepředložily.

Už během kongresu FIS se delegáti Rakouska, Německa, Chorvatska a Švýcarska rozhodli o novém prezidentu nehlasovat, vyzvali ostatní členské země, aby se volebního procesu neúčastnily, a opustili místnost. Prezenční kvorum však ohroženo nebylo a absolutní většinou hlasů všech národních členských lyžařských asociací byl do čela FIS znovuzvolen Johan Eliasch, jenž byl jediným kandidátem na prezidenta.

„FIS je přesvědčena, že jednání kongresu FIS 2022 proběhlo v přísném souladu se stanovami FIS a švýcarským právem, jak potvrdili právní poradci FIS. Kromě toho se FIS domnívá, že obvinění vznesená čtyřmi národními členskými asociacemi jsou zcela neopodstatněná a nepodložená,“ stojí v oficiálním prohlášení Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace.

Kompletní znění tiskové zprávy FIS najdete zde.

Foto: FISPomoc Ukrajině