Český zástupce nadále ve vedení FIS. Roman Kumpošt byl znovuzvolen do předsednictva

Český zástupce nadále ve vedení FIS. Roman Kumpošt byl znovuzvolen do předsednictva

7 min 50 s

Roman Kumpošt bude i nadále součástí nejvyššího orgánu Mezinárodní lyžařské federace. Český funkcionář byl ve čtvrtek na Kongresu v italském Miláně znovuzvolen do předsednictva FIS. Funkci prezidenta FIS obhájil Johan Eliasch.


Předseda Dozorčí rady Svazu lyžařů České republiky Roman Kumpošt působí v předsednictvu Mezinárodní lyžařské federace od roku 2010. A součástí nejvyššího orgánu FIS bude minimálně i po nadcházející dva roky.

Do osmnáctičlenného předsednictva na Kogresu v Miláně kandidovalo celkem 23 zástupců jednotlivých národních lyžařských svazů. Český funkcionář byl přitom zvolen jednoznačně, když obdržel 98 z celkových 117 hlasů.

„Nový statut FIS schválený na podzim 2021 spojený se zavedením genderové kvóty a kvót pro malé státy s jedním či dvěma hlasy znamenal velkou obměnu v předsednictvu FIS. Ve volbě uspělo šest nových členů a já jsem rád, že můj mandát je opět silný. To deklaruje nejen uznání za odvedenou práci, ale i respekt a pozici Česka na světové lyžařské mapě,“ řekl Kumpošt.

FIS i v nadcházejících čtyřech letech povede z funkce prezidenta Johan Eliasch. Rodák ze Švédska žijící ve Velké Británii byl poprvé zvolen do čela Mezinárodní lyžařské federace minulý rok v červnu, když nahradil Švýcara Gian Franca Kaspera. Na Kongresu byl jediným prezidentským kandidátem. „Rád bych poděkoval celé rodině FIS za její podporu a důvěru. Jsem vděčný a zároveň nadšený za tento jasný mandát pokračovat v naší společné cestě k úspěšné budoucnosti lyžování a snowboardingu,“ uvedl Eliasch.

Kongres v Miláně rovněž schválil nový oficiální název tradiční organizace tak, aby kromě lyžování zahrnoval také snowboarding. Nově tak vystupuje jako International Ski and Snowboard Federation, mezinárodně užívaná zkratka však zůstává stávající – FIS.


Další zásadní rozhodnutí Kongresu FIS:


Pořadatelé mistrovství světa 2026 a 2027

MS v letech na lyžích 2026: Oberstdorf (Německo)

MS v akrobatickém lyžování a snowboardingu 2027: Montafon (Rakousko)

MS v klasickém lyžování 2027: Falun (Švédsko)

MS v alpských disciplínách 2027: Crans Montana (Švýcarsko)

Zákaz fluorových vosků

Ve spolupráci s IBU a výrobcem Bruker byl vyvinut nástroj pro testování obsahu fluoru ve skluznici lyží. Úspěšně proběhlo několik testování kvality výrobku. V letní sezoně dojde k diskusi mezi všemi zainteresovanými zejména v otázkách upřesnění sankcí. Zákaz vejde v platnost od sezony 2022-23. Pro národní svazy FIS nabídne možnost testování materiálu a přístroje v 24. až 26. týdnu tohoto roku.

Změny pravidel

Došlo k různým změnám Mezinárodních závodních pravidel (ICR). Mezi nejzásadnější patří následující:

Běh na lyžích
Od nadcházející sezony Světového poháru budou distance závodů pro muže i ženy stejné. Toto pravidlo neplatí pro mistrovství světa.

Skok na lyžích
Došlo k několika úpravám závodního materiálu (špičky lyží a rádiusu), měřící procedury těla závodníků pomocí laseru. Nově se mohou konat SP na hmotě, ale pouze v listopadovém termínu.

Severská kombinace
V následující sezoně dojde k zařazení týmové soutěže mixů, a to ve slovinské Planici. Současně došlo ke zrušení PCR – všichni přítomní závodníci se mohou účastnit hlavní soutěže.

Alpské disciplíny
Schválení kalendářů SP s celkovým počtem 40 závodů žen a 42 mužů. Bylo odsouhlasenou, že žádné kombinace v rychlostních a technických disciplínách nebudou součástí kalendáře pro následující sezonu a budou dále diskutovány v rámci komisí na jaře roku 2023. Budoucí penalizace v paralelním závodě bude počítána podle skutečného času, tedy ne jako dosud (0,5 sekundy).

FIS Kongres

Podle nových stanov FIS se bude konat Kongres FIS každý rok (oproti jednou za dva roky). V lichých letech se bude konat online a v sudých prezenční formou. V roce 2024 proběhne FIS Kongres v islandském Reykjavíku.

 Pomoc Ukrajině