×
Běh a skoky na lyžích v rámci Olympijského festivalu

Běh a skoky na lyžích v rámci Olympijského festivalu

29.01.2018

Olympijský festival 2018 u příležitosti XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu bude probíhat v Brně a Ostravě od 9. do 25. února. Návštěvníci se mohou těšit na více než 30 sportů, 17 dní aktivního sportování i fandění českým reprezentantům prostřednictvím přímých přenosů z dějiště her.

Běžecké lyžování se dělí na klasický styl a bruslení a koná se buď vytrvalostní formě, nebo ve sprintu, který nabízí velmi atraktivní souboje. Disciplína je součástí programu olympijských her od roku 1924 a od té doby se neustále rozrůstá – k vidění jsou vytrvalostní závody s intervalovým startem, závody s hromadným startem, štafety i vyřazovací sprinty jednotlivců a dvojic.

Ve stejný rok se staly olympijskou disciplínou také skoky na lyžích – sport pro opravdové odvážlivce. O vítězi rozhoduje délka doskoku či doletu, styl i povětrnostní podmínky.

V Brně i Ostravě vyroste běžecký areál, kde se mohou návštěvníci libovolně projíždět, zúčastnit se výuky pod vedením trenérů či závodů pro veřejnost nebo si vyzkoušet mazání lyží. Běžecké závody v Ostravě budou probíhat ve čtyřech kategoriích – K11 (děti do 11 let), K15 (děti od 12 do 15 let), K99 (závodníci nad 15 let) a KR (rodinná štafeta) – a budou se konat v osmi vybraných dnech. Fanoušci běžkování si jistě přijdou na své v rámci VIP běhu na lyžích, kterého se zúčastní mimo jiné Martin Koukal, mistr světa a olympijský medailista z Vancouveru 2010. Také v Brně se návštěvníci mohou zúčastnit ukázkových výukových hodin běhu na lyžích a změřit síly s ostatními v naplánovaných závodech.

Na běžkařském programu v rámci Olympijského festivalu se podílí skupina ČEZ, která pro návštěvníky připravila několik závodů, ve kterých mohou závodníci nastoupit i proti profesionálním lyžařům a porovnat s nimi své schopnosti.

Olympijský festival neopomene další významnou disciplínu, kterou jsou skoky na lyžích. Skokům budou patřit dva vybrané týdny – takzvaný týden skoku se uskuteční v Ostravě od 12. do 16. 2. a v Brně naváže od 19. do 23. 2. Návštěvníci se mohou těšit na osobnosti ze skokanského prostředí, zájemci o tento adrenalinový sport jistě ocení možnost vyzkoušet si skok z mobilního skokanského můstku. Pro děti jsou připraveny Raškohrátky, kombinovaný závod ve skocích a běhu na lyžích. Závod má pětiletou tradici ve Frenštátě pod Radhoštěm a odkazuje na olympionika Jiřího Rašku. Klání se uskuteční ve Frenštátě 11. 2., o víkendu 17. a 18. 2. proběhne v Ostravě a zájemci v Brně se mohou těšit na dny 24. a 25. 2.

Sportoviště v Brně vyrostou v pavilonu Z na Výstavišti Brno a v jeho okolí. V Ostravě bude centrem olympijského dění OSTRAVAR ARÉNA a její okolí. Na Masarykově náměstí vyroste „Korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem.

Slavnostní zahájení je v obou areálech naplánováno na pátek 9. února, 11.00 hodin.
Vstupné na Olympijský festival je 50 Kč, děti do 150 cm mají vstup zdarma.
V Brně i Ostravě probíhají finální přípravy Olympijských festivalů – ladí se detaily sportovního programu, probíhá nábor dobrovolníků prostřednictvím oficiálních webových stránek www.olympijskyfestival.cz.