Anketu Král bílé stopy pošesté vyhrála Ester Ledecká

Anketu Král bílé stopy pošesté vyhrála Ester Ledecká

7 min 32 s

Královnou bílé stopy 2024 je Ester Ledecká. Trojnásobná olympijská vítězka vyhrála anketu Svazu lyžařů ČR o nejlepší lyžaře a snowboardisty vyhlášené v pátek v pražském O2 universu už pošesté v kariéře. A na rekordmanku v počtu triumfů Kateřinu Neumannovou už ztrácí pouze jedno vítězství.


Devětadvacetiletá lyžařka a snowboardistka má za sebou další úctyhodnou sezonu. Její značnou část sice poznamenaly zdravotní problémy, které ale Ledecká dokázala překonat a postupně se vrátit do fantastické formy. Na snowboardu odjela tři závody a všechny dokázala suverénně vyhrát. Na triumfy na prkně pak navázala také v elitním seriálu alpských lyžařek. V březnu se po dvou letech vrátila na stupně vítězek Světového poháru také na lyžích, když v super-G v norském Kvitfjellu obsadila třetí příčku. To nejlepší si však nechala až na finále Světového poháru v rakouském Saalbachu, kde ve stejné disciplíně zvítězila.

„Minulá sezóna byla úžasná a zase jsem se posunula v mnoha ohledech vpřed. Především ve snowboardu byla tak výjimečná, že jsem si na nějaké ocenění myslela. Mám radost a všem, kdo pro mě hlasovali, bych ráda alespoň na dálku poděkovala. Vážím si toho,“ uvedla Ester Ledecká, která nemohla být na pátečním předávání osobně přítomna, protože se aktuálně nachází v zahraničí. 

Ledecká se na trůn pro Královnu bílé stopy vrátila opět po roční přestávce. Vystřídala na něm snowboardcrossařku Evu Adamczykovou, která po sezoně, kdy jeden závod Světového poháru vyhrála a třikrát byla druhá, obsadila v celkovém pořadí ankety druhé místo. Třetí v hlavní kategorii skončil Michal Novák, jenž v minulé sezoně vrátil české běžecké lyžování po deseti letech na stupně vítězů Světového poháru.

Pro Ledeckou se jedná už o šestý triumf v hlavní kategorii Krále bílé stopy v kariéře. Více triumfů v anketě má pouze legendární běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která má ve sbírce sedm korunek.

Oceněni byli také nejlepší reprezentanti v jednotlivých sportovních úsecích Svazu lyžařů ČR. Ledecká kromě celkové kategorie vyhrála i mezi alpskými lyžaři, nejlepší snowboardistkou se stala Adamczyková, běžcem na lyžích Novák, freestyle lyžařkou Diana Cholenská, skokanem na lyžích Roman Koudelka, sdruženářem Jiří Konvalinka, travním lyžařem Martin Barták a para lyžařem Miloš Dušek. Nejlepším trenérem uplynulé sezony byl vyhlášen kouč snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek. Mezi juniory vládla freestyle snowboardistka Laura Záveská, která v sezoně vybojovala zlato na juniorském světovém šampionátu.

„Dělám, co můžu, abych zvládla všechny svoje aktivity během závodní sezóny, tak ostatní zimní sportovce nemám čas sledovat, ale zpětně bych ráda pogratulovala každému jednotlivému z nich za jejich úspěchy a za to, co svým příkladem dělají pro sport. A je jedno, jestli český nebo světový. Vrcholový nebo amatérský,“ řekla Ledecká. 

V rámci slavnostního večera v O2 universu moderovaného Liborem Boučkem byla tradičně uvedena také osobnost do Síně slávy českého lyžování. Tentokrát se této poctě dostalo Janu Němcovi, travnímu lyžaři, který za svou kariéru posbíral neuvěřitelných patnáct titulů mistra světa.

 

 

Výsledky ankety Král bílé stopy 2024

 

Celkové pořadí:
1. Ester Ledecká                       37
2. Eva Adamczyková                 12
3. Michal Novák                        3

Trenér roku:      Marek Jelínek
Junior roku:       Laura Záveská
Síň slávy:           Jan Němec


Jednotlivé disciplíny:

Alpské disciplíny – Ester Ledecká
Běh na lyžích – Michal Novák
Freestyle lyžování – Diana Cholenská
Severská kombinace – Jiří Konvalinka
Skok na lyžích – Roman Koudelka
Snowboarding – Eva Adamczyková
Travní lyžování – Martin Barták
Para lyžař – Miloš DušekPomoc Ukrajině