Cholenská na juniorském mistrovství světa ve skicrossu prošla do malého finále

Cholenská na juniorském mistrovství světa ve skicrossu prošla do malého finále

7 min 19 s

Švédské Idre Fjäll hostí letošní juniorské mistrovství světa ve skicrossu a čeští reprezentanti se v nedělních závodech jednotlivců rozhodně neztratili. Nejlepšího výsledku dosáhla dvacetiletá Diana Cholenská, která prošla do malého finále a obsadila konečné šesté místo. Mezi juniory se blýskl výbornou kvalifikační jízdou teprve sedmnáctiletý Tomáš Matoušek, který posléze obsadil konečné 32. místo.


Talentovaná česká skicrossařka se poprvé na juniorském šampionátu představila v roce 2021 v ruském Krasnojarsku, kde vybojovala stříbrnou medaili. Před rokem v italském Passo San Pellegrinu skončila v individuálním závodě na osmém místě, když rovněž prošla do semifinále a následně odjela malé finále.

Letos tak svůj výsledek z Itálie dokázala vylepšit, přičemž s ohledem na kvalitu startovního pole lze její šesté místo hodnotit jako nejlepší výsledek na MSJ. Kvalitní základ přitom stanovila už v kvalifikaci, ve které zajela desátý nejrychlejší čas a jako jediná z českých závodnic prošla do vyřazovacích bojů.

„Kvalifikaci jsem jela spíš dost na jistotu, abych se dostala do Top 16. Bylo mi jedno, jak dopadnu, protože je tu poměrně dlouhá startovní sekce a brána tolik nehraje roli. Především jsem chtěla postoupit, což se povedlo z desátého místa,“ hodnotila Cholenská svou kvalifikační jízdu.

Ve čtvrtfinále obsadila druhé místo za Němkou Veronikou Redderovou a podařilo se jí vyřadit Švýcarku Chiaru Von Moosovou, sedmičku kvalifikace. V semifinále pak nastoupila hned proti třem Němkám a tentokrát se prosadit nedokázala, když obsadila poslední příčku za Mattli Ferschovou, Veronikou Redderovou a Leonií Bachlovou-Staudingerovou.

„Přes Němky bylo těžké se dostat do velkého finále. Myslím, že moje jízda byla dost dobrá. Nebylo to vůbec jednoduché, měly jsme s holkami neustále nějaké menší souboje. Ale byla to fajn jízda,“ poznamenala.

V malém finále o konečné páté místo si ovšem Cholenská dojem z trati v Idre Fjäll zase spravila. Ve své poslední jízdě prohrála jen s Američankou Morgan Shuteovou a obsadila konečnou šestou příčku, čímž potvrdila svou letošní kvalitní formu z Evropského i Světového poháru, v němž v březnu bodovala osmnáctým místem v rakouském Reiteralmu. 

„S konečným šestým místem jsem opravdu spokojená. Do svých jízd jsem dala sto procent. Soupeřky ale byly lepší a dnes jsem lepší umístění neměla,“ dodala Cholenská, která na MSJ startuje naposledy.

V kvalifikaci se představily další tři české juniorky. Nela Apolínová, která letos odjela první sezonu mezi juniorkami, obsadila konečné 25. místo, Ivana Česáková byla na 28. pozici a Dana Harvey po chybě na jednom ze skoků závod nedokončila.

Mezi juniory se povedlo z kvalifikace postoupit do vyřazovacích bojů Jakubovi Lomskému a také sedmnáctiletému Tomášovi Matouškovi, který zajel v ohromně silné konkurenci fantastickou jízdu. Talentovaný český junior, který má v této kategorii před sebou ještě tři sezony, velmi potěšil reprezentačního trenéra Zdeňka Chrásteckého. „Kvalifikovat se v takové světové konkurenci je od něho fantastický výkon,“ vyzdvihl jeho úspěch.

Jak dvacetiletý Lomský, jenž jel svůj poslední individuální závod na MSJ v kariéře, tak o tři roky mladší Matoušek posléze skončili už v osmifinále a obsadili konečné 31. a 32. místo. Do hlavního závodu se naopak nekvalifikoval Gustav Hotový, jenž skončil čtyřicátý.

V pondělí od 11 hodin se v Idre Fjäll pojede týmový závod. „Do závodu dvojic nastoupí spolu Diana Cholenská s Jakub Lomský, Nela Apolínová s Tomášem Matouškem a Ivana Česáková s Gustavem Hotovým,“ poodhalil Chrástecký nominaci na pondělní závod.

Foto: Alexander NeimertPomoc Ukrajině