České skicrossaře povede úspěšný švýcarský trenér Guillaume Nantermod

České skicrossaře povede úspěšný švýcarský trenér Guillaume Nantermod

5 min 4 s

Český skicross vstoupí do nadcházející sezony s výraznou posilou. Z pozice hlavního trenéra povede reprezentaci někdejší mistr světa a uznávaný švýcarský odborník Guillaume Nantermod, jenž v minulosti trénoval například skicrossovou legendu Fanny Smithovou.


Guillaume Nantermod patřil k naprosté světové špičce už coby aktivní závodník, byť v odlišné disciplíně. Věnoval se totiž snowboardu, nejprve paralelním disciplínám, ze kterých posléze přesedlal ke snowboardcrossu. Právě v něm slavil v roce 2001 titul mistra světa. Dvakrát v kariéře také ovládl závod Světového poháru a celkem osmkrát dojel na stupních vítězů.

Jako trenér si udělal jméno především díky spolupráci se švýcarskou krajankou a naprostou fenoménkou světového skicrossu Fanny Smithovou. Olympijskou medailistku, mistryni světa a ženu, která má na kontě více než třicet vítězství ve Světovém poháru, vedl coby osobní trenér dlouhých deset let. Posledních sedm let pak působil u crossových reprezentací Velké Británie, kde byl u úspěchů další hvězdné závodnice Charlotte Bankesové, dvojnásobné držitelky křišťálového globu ve snowboardcrossu, mistryně světa a jedné z největších konkurentek Evy Adamczykové.

„S Guillaumem jsme byli v intenzivním kontaktu poslední dva měsíce, kdy bylo jasné, že skončí v jeho dosavadním angažmá. Diskutovali jsme aktuální situaci v českém týmu i v rámci světového skicrossu, který se nám v posledních letech trochu vzdaluje. Na spoustu věcí máme podobný pohled, shodujeme se ve směru, kterým bychom se měli společně vydat. Jsem velmi rád, že se jeho působení u české reprezentace podařilo finálně domluvit. A jsem přesvědčen, že má našim závodníkům rozhodně co dát,“ uvedl šéf disciplíny skicross ve Svazu lyžařů ČR a sám někdejší dvojnásobný mistr světa Tomáš Kraus. 

V Česku by se měl osmačtyřicetiletý Nantermod věnovat především zástupcům reprezentačního „áčka“ Danielu Paulosovi a čerstvé vítězce kategorie freestyle lyžař v rámci Krále bílé stopy Dianě Cholenské. Přesah by však měl mít i do dalších reprezentačních družstev a mládeže. „Guillaume povede reprezentaci už ve většině přípravného období, které závodníci z jednotlivých kategorií absolvují do značné míry společně. V sezoně, kdy mimo jiné začíná kvalifikace na zimní olympijské hry 2026, bude jeho hlavní pozornost zaměřena právě na Dianu a Dana, se kterými absolvuje většinu závodů,“ řekl Kraus.  Pomoc Ukrajině