×
V cíli jsem jen nevěřícně koukal, říká po senzačním čtrnáctém místě Novák

V cíli jsem jen nevěřícně koukal, říká po senzačním čtrnáctém místě Novák

17.03.2019

Ve svém posledním závodě Světového poháru v sezoně si dojel pro suverénně nejlepší výsledek kariéry. Dvaadvacetiletý běžec na lyžích Michal Novák obsadil na patnáctce volně ve švédském Falunu čtrnáctou příčku. „V cíli jsme jen nevěřícně sledovali, kdo všechno má pomalejší čas,“ popisoval Novák.

Mladý český reprezentant prožívá povedenou sezonu mezi světovou elitou. Do povědomí sportovní veřejnosti se zapsal především svými výkony na mistrovství světa do 23 let ve finském Lahti, kde na konci ledna vybojoval stříbrnou medaili. A další fantastický výsledek si Michal Novák schoval ještě na samotný závěr sezony.  

Že má na sklonku zimy pořád dostatek sil, přesvědčil v posledních dvou podnicích Světového poháru. V norském Drammenu i ve švédském Falunu postoupil ve sprintech z kvalifikace a bodoval. Jednou z toho bylo 29. a podruhé 28. místo. „Za výkony ve sprintech jsem byl šťastný, i když v rozjížďkách mi to pak nevyšlo úplně podle představ. V klasickém sprintu jsem postoupil vlastně vůbec poprvé,“ říká Novák.

S podobným výsledkem by byl původně velmi spokojený také po nedělní distanci na patnáct kilometrů volně. Druhý závod ve Falunu však dokonale předčil jeho očekávání. Tratí se prohnal v čase 34:32.8, který mu vynesl senzační čtrnáctou příčku. „Do distance jsem šel s tím, že bych se mohl pohybovat okolo třicátého až čtyřicátého místa, kdyby to vůbec dobře vyšlo. Před závody bylo všechno v naprostém klidu a dobré náladě. Akorát pociťuji opravdu vyčerpání asi z celé sezóny, o to víc mě dnešní výsledek překvapuje,“ popisoval.

V samotném závodě se od začátku cítil velmi dobře, snažil se o uvolněnou jízdu a přizpůsobit techniku podmínkám. „Ve druhém okruhu jsem se trochu bál, aby nepřišla krize. Pak jsem běžel společně se Švédem Jensem Burmanem a chvílemi jsem uvažoval, že se od něj odtrhnu, protože jsem cítil rezervy, ale nakonec jsem zůstal v klidu,“ uvedl. Když pak dojel, sám při pohledu na průběžné výsledky žasl, jaká hvězdná jména končila v pořadí za ním. Klaebo, Halfvarsson, Spitsov, Manicifat a další velikáni světového lyžování naskakovali na světelné tabuli pod jménem mladého Čecha. „V cíli jsme s týmem jen stáli a nevěřícně sledovali, kdo všechno má pomalejší čas,“ vyprávěl Novák.

Čtrnáctým místem daleko překonal své dosavadní maximum. Do této doby nikdy nebyl ve Světovém poháru v top dvacítce, nejlépe se v elitním seriálu běžců na lyžích umístil 24., a to rovnou třikrát. Pokaždé to přitom bylo ve sprintu volnou technikou. I proto ho výsledek v distančním závodu překvapil. „Dopoledne před závodem jsem byl navíc šíleně vyčerpaný. Vůbec tomu nerozumím, nechápu, co se stalo,“ řekl pobaveně. „Musím smeknout servisu, protože dneska jsem měl rakety na nohou,“ dodal.

Světový pohár běžců na lyžích vyvrcholí příští týden svým posledním podnikem v kanadském Québecu. Tam se sice Novák nepředstaví, ale sezona pro něj pravděpodobně ještě zcela nekončí. „Za dva týdny jsem původně plánoval účast na norském mistrovství, ale ještě to uvážím s přihlédnutím k únavě,“ uzavřel.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři