×
Velký přínos pro juniory i trenéry, hodnotí Koukal mezinárodní kemp v Norsku

Velký přínos pro juniory i trenéry, hodnotí Koukal mezinárodní kemp v Norsku

20.08.2018

Juniorští běžci na lyžích mají za sebou tradiční soustředění v Norsku. Na vyhlášeném mezinárodním kempu nechyběl ani početný tým českých nadějí, který absolvoval náročné tréninky i řadu doprovodných seminářů. „Pro závodníky i nás trenéry má tento kemp vždycky velký přínos. Možnost poměřit se v tréninku s celosvětovou konkurencí a náhled do norského tréninku je opravdu motivační,“ říká kouč juniorů Martin Koukal.

Český tým v Norsku vedl trenér juniorů Martin Koukal, který měl společně s dalším koučem Zbyňkem Pavláskem na kempu k dispozici celkem devět svěřenců. Do Skandinávie se na začátku srpna vydali Barbora Havlíčková, Barbora Antošová, Pavlína Votočková, Zuzana Holíková, Adéla Nováková, Vladimír Kozlovský, Kim Žalčík, Tomáš Lukeš a Jakub Walchetseder.

Hned na začátku soustředění byly na programu testové závody - sprint klasicky a 10 a 15 km volně. „V dalším průběhu jsme zvládli dlouhý běh v bažinách, trénink rychlosti a obratnosti na kolečkových lyžích a tradiční intervalový trénink v bažinách,“ popisoval náplň Martin Koukal, jehož svěřenci si v rámci soustředění vyzkoušeli kolečkové dráhy jak na Sjusjoenu tak v Lillehammeru. „Kromě dne závodu na 10 a 15 km volně, kdy celý den lilo jako z konve a bylo 8 stupňů, nám po zbytek soustředění přálo počasí. I na Norsko bylo dost teplo, ale pro nás z pohledu letošního léta bylo 20 stupňů úplně ideálních,“ pochvaloval si. 

V Norsku se na již osmý ročník společného kempu sjelo dohromady 186 sportovců a trenérů z celkem dvaceti zemí. A čeští závodníci se v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratili. „V tréninkovém porovnání jsou naši sportovci na srovnatelné úrovni se svými vrstevníky, z pohledu závodů a výsledků našich závodníků musím konstatovat, že oproti loňsku došlo globálně k mírnému zlepšení u některých i k výraznému,“ uvedl Koukal. „Kde mě sportovci opravdu příjemně překvapili, byl sprint klasicky. Bojovné výkony a kvalitní výsledky mi opravdu zvedly náladu,“ dodal.

Trenér českých juniorů byl také spokojen s přístupem a nasazením svých svěřenců. „Je to zatím pouze letní soustředění, proto mě zajímá především nasazení, přístup k tréninku a schopnost se v případě závodu zmáčknout, což všichni naši sportovci splňují.  Výsledky v porovnání s konkurencí nejsou v tomto období to hlavní, na to dojde až v zimě a na lyžích. Maximálně nám to může ukázat, že jsme na správné cestě, nebo naopak odhalit nedostatky, na kterých budeme pracovat,“ řekl.

Kromě náročného dvoufázového tréninku, kolečkových lyžích, běhu a silového cvičené měli junioři ze všech koutů světa i velmi pestrý mimosportovní program. Večery na kempu vyplnila řada přednášek a seminářů. Čas na mladé závodníky si udělali například také úřadující olympijští šampioni Ragnhild Hagaová a Johannes Hösflot Klaebo. „Na seminářích s mentory a odborníky je mezinárodní kemp postaven a z tohoto pohledu se letošní ročník výrazně povedl. Jako bonus se uskutečnila přednáška Astrid Jacobsenové, která už sice není mentorkou, ale na kemp jezdí dál už z tradice,“ odhalil Koukal další hvězdné jméno, které se na soustředění podělilo o své bohaté zkušenosti.

Fotogalerie


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři