×
Po funkčních testech odjeli běžci na lyžích za sněhem do Livigna

Po funkčních testech odjeli běžci na lyžích za sněhem do Livigna

17.10.2019

Náročné testování na pásu pro kolečkové lyže má za sebou reprezentace běžců na lyžích. Po funkčních vyšetřeních se postupně oba týmy mužů a žen vydaly za sněhem. Ve stopě se poprvé projedou v Livignu, kde bude připravené kolečko o délce 2,5 kilometru.

Před odjezdem do Livigna tým absolvoval funkční vyšetření na pásu pro kolečkové lyže v Jablonci nad Nisou. Trenéři Jan Franc a Vasil Husák velmi oceňují spolupráci s biatlonem, konkrétně s Ondřejem Rybářem a Jiřím Pliskou, kteří jim zprostředkovali možnost na pásu nejen trénovat, ale i testovat.  

Testování probíhalo dva dny, jako první závodníci absolvovali rychlostní test a laktátovou křivku. Následující den se uskutečnilo funkční vyšetření s maskou, kde se závodníkům měřila spotřeba kyslíku, dechové parametry a tepové zóny. Na základě těchto údajů jsou pak trenéři schopní rozklíčovat nedostatky jednotlivých závodníků. V letošním roce byl zvolen nový formát testů. Jeho použití se bude v nejbližších dnech vyhodnocovat a konzultovat a je možné, že v něm do budoucna dojde k dalším úpravám.

Trojice reprezentantů Adam Fellner, Michal Novák a Tomáš Kalivoda s trenérem Husákem se do Livigna vydali o tři dny dříve než tým žen. Trenér Franc odjezd posunul hlavně kvůli sněhu, na kterém bude možné v Livignu trénovat od 19. října. Kolečko s umělým sněhem o počáteční délce 2,5 kilometru se bude s přibývajícím sněhem postupně prodlužovat. Vzhledem ke specifickému vysokohorskému prostředí a potřebné aklimatizaci nebudou v tréninkovém plánu sportovců po dobu deseti dnů zařazeny intenzivní tréninky. Druhá půlka mužského týmu Petr Knop, Luděk Šeller a Jan Pechoušek v čele s asistentem trenéra Dušanem Kožíškem nyní trénuje na Cínovci, po týdenním kempu se však přemístí na rakouský ledovec Dachstein.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři