OBRAZEM: Ty nejzásadnější momenty uplynulé sezony běžců na lyžích

14 min 30 s

Senzační úspěchy Kateřiny Razýmové, životní maximum Michala Nováka, parádní výsledky dravého mládí nebo návrat Světového poháru do Nového Města na Moravě. České běžecké lyžování zažilo bezpochyby nejúspěšnější zimu posledních let. Pojďme si ji společně prolétnout ještě jednou od začátku až dokonce.

Že se v jejím podání budou mít fanoušci během sezony na co těšit, nalákala Kateřina Razýmová ještě před startem Světového poháru. Po závěrečném kempu ve finském Rovaniemi vyhrála desítku volně v kontrolním závodu FIS. A že se nejednalo o náhodu, pak v plné kráse dokázala v následujících dnech, týdnech a měsících…

Na přelomu listopadu a prosince na úvodním podniku Světového poháru ve finské Ruce Katka Razýmová doslova šokovala samu sebe i celý svět běžeckého lyžování. Hned ve svém prvním závodě do poslední chvíle bojovala o stupně vítězů, a nakonec na desítce klasicky vybojovala senzační páté místo. Ve stíhačce o den později nečekaně famózní formu navíc potvrdila devátou příčkou.

Další velké představení si čeští běžci na lyžích přichystali na polovinu prosince na zastávku světáku ve švýcarském Davosu. Svůj třetí start sezony přetavila ve třetí TOP 10 Kateřina Razýmová. Tentokrát byla na desítce volně sedmá. Skvěle se v Davosu dařilo také Petře Novákové. Ta nejprve ve sprintu volně vybojovala čtrnácté místo, které o den později v distanci dokázala vylepšit na dvanáctou příčku. Reprezentační stálice tak ve Švýcarsku zaznamenala své nejlepší výsledky celé sezony. Petřin bratr Michal rovněž bodoval v obou závodech (24. a 18. místo) a na body ve sprintu dosáhla i 23. Kateřina Janatová.

Další velmi vydařený víkend – tentokrát v rámci OPA Cupu – přišel těsně před Vánoci v rakouském St. Ulrichu. Petra Nováková ve třech závodech posbírala dvě medaile – zlato a stříbro. Další cenné kovy přidali junioři Tomáš Dufek (stříbro) a Barbora Havlíčková (bronz).

Ten samý víkend si ve Světovém poháru prožil snovou premiéru Ondřej Černý. Ve svém prvním závodě v elitním seriálu si ve sprintu volně dojel pro 26. místo a první body. Nejvýše se ve sprintu umístili Katka Janatová a Jan Pechoušek, shodně na 22. místě. Čtveřici bodujících Čechů uzavřela 27. Tereza Beranová.

Po Vánocích tradičně následovala legendární Tour de Ski. Na jejím startu nechyběla hned sedmička českých závodníků ve složení Adam Fellner, Petr Knop, Michal Novák, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Sandra Schützová a Kateřina Razýmová.

Po nadějném startu ale na český tým sedla pořádná smůla. Hned po dvou etapách musela Tour de Ski kvůli viróze opustit Katka Razýmová. O den později ji navíc následovali na cestě domů nemocní sourozenci Novákovi i Sandra Schützová. Nakonec slavný etapový závod dokončila jen Katka Janatová. A nevedla si vůbec zle. Celkem čtyřikrát byla na bodech a v konečném hodnocení obsadila 27. místo.

11.  ledna, sprinterský podnik Světového poháru v Drážďanech. A hned dvě životní maxima pro české závodníky. Jan Pechoušek si dojel pro devatenácté místo, Tereza Beranová skončila dvacátá.

O den později se parádně vedlo také Kateřině Janatové a Petře Hynčicové. Ostřílená dvojice v team sprintu v Drážďanech vybojovala svůj nejlepší společný výsledek a skončila sedmá.

A pak už vše směřovalo k domácímu vrcholu sezony. Do České republiky se po čtyřech letech vrátil Světový pohár. 18. a 19. ledna se v NMNM představily ty nejzářivější hvězdy současnosti v čele s Therese Johaugovou, Johannesem Klaebem nebo Alexandrem Bolšunovem. Český tým se bohužel musel obejít bez Michala Nováka, jenž se po odstoupení z Tour de Ski ještě nestačil dát zdravotně zcela do pořádku.

Zato Kateřina Razýmová na startu nechyběla. A prvotní otazník, kterak se jí povede návrat do bílé stopy po nemoci, přetavila před zraky zaplněných tribun v radostný vykřičník. V obou závodech vybojovala TOP 10. V sobotní desítce volně skončila desátá, v nedělní stíhačce si pak dokonce polepšila na osmé místo. Skvěle své reprezentační parťačce sekundovala Katka Janatová, která byla 13. a 16.

Svátek běžeckého lyžování v České republice skončil, reprezentanti však fanouškům nadělovali radost i nadále. Třeba na dalším podniku OPA Cupu v italském Tarvisiu, odkud si přivezli hned tři zlaté medaile. Nejprve se ve sprintu z vítězství radovaly Katka Janatová a Bára Antošová, o den později pak nejcennější kov přidala v distanci Bára Havlíčková. Janatová si navíc v klasické desítce dojela pro stříbro a medailovou sbírku doplnil bronzem Tomáš Lukeš.

Stejný víkend se Čechům dařilo také na frontě Světového poháru, který probíhal ve švédském Falunu. Nejvíce se tam blýskl Michal Novák. Ten si po návratu po nemoci už zase v plné síle dojel pro nejlepší výsledek kariéry, když v klasickém sprintu obsadil vynikající třinácté místo. Stejné umístění ve Falunu brala v distanci také Katka Razýmová.

Druhý únorový víkend byl vůbec běžeckým lyžování doslova našlapaný. Opomenout nemůžeme ani tradiční Jizerskou 50. S legendárním závodem to kvůli počasí dlouho nevypadalo zrovna růžově, nakonec ale vše dopadlo nejlépe jak mohlo. Potřebnou sněhovou nadílku vystřídalo nádherné slunečné počasí a rekordní počet 8 141 závodníků.

Poté už se pozornost běžkařské veřejnosti upnula na sever Evropy, kde startoval historicky první ročník skandinávské Ski Tour. Do etapového závodu zasáhla i česká dvojice Kateřina Janatová a Michal Novák. Během příprav přímo v dějišti startu naopak onemocněla Katka Razýmová, které tak účast bohužel unikla.

Ačkoliv to v tu chvíli ještě nikdo nevěděl, sezona se kvůli sílící epidemii koronaviru chýlila k nezvykle brzkému konci. Jejím vrcholem se tak stalo mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v německém Oberwiesenthalu.

A na šampionátu byly české barvy vidět opět hodně vysoko. Hned tři závodnice dojely v TOP 10. Ve sprintu kategorie U23 bojovala o medaili Katka Janatová, jež ve finále obsadila pátou příčku. V elitní desítce jí navíc doplnila osmá Zuzana Holíková. V pětikilometrovém závodě klasicky poté mezi nejlepší juniorky pronikla Bára Havlíčková, která skončila sedmá. V obou kategoriích pak čeští závodníci hojně přidávali také umístění ve třicítce.

Poslední vrcholnou akcí sezony byl 7. a 8. března podnik Světového poháru v norském Oslu. V závodě na 30 kilometrů klasicky Katka Razýmová dojela na 24. místě. O den později se z českých mužů na klasické padesátce nejvýše prokousal Michal Novák, jenž skončil na 31. příčce. Český tým poté ještě odcestoval do zámoří, kde se měly původně uskutečnit poslední tři zastávky Světového poháru. Následně byly ale všechny závody vlivem pandemie koronaviru zrušeny a devítičlenná výprava v polovině března nabrala směr domů.