×
Nominace na MSJ a U23 čítá sedmnáct jmen. Nechybí Havlíčková ani Novák

Nominace na MSJ a U23 čítá sedmnáct jmen. Nechybí Havlíčková ani Novák

10.01.2019

Českou republiku bude na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve finském Lahti reprezentovat celkem sedmnáct běžců na lyžích. Mezi juniory nechybí Barbora Havlíčková, která ovládla všechny své dosavadní závody aktuální sezony, v kategorii do 23 let figuruje i současná reprezentační jednička Michal Novák. Šampionát je ve středisku, kde se konalo poslední seniorské mistrovství světa, na programu od 19. do 27. ledna.

Nominace na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let, kterou ve středu schválila Rada Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR, čítá dohromady sedmnáct jmen talentovaných českých reprezentantů. Do Lahti odcestuje pět juniorek, šest juniorů, tři závodnice do 23 let a tři závodníci do 23 let. Tým doplní čtveřice trenérů pod vedením Martina Koukala, servismani i fyzioterapeutka.

V kategorii juniorů bude nejvíce pozornosti upřeno na Barboru Havlíčkovou. Osmnáctiletá naděje českého běžeckého lyžování v této sezoně nastoupila do čtyř závodů OPA Cupu a všechny dokázala vyhrát. „Moc se těším. V Lahti jsou hodně těžké tratě, to by mi snad mohlo sedět. Doufám, že se tam vše sejde a v závodech se pokusím odevzdat všechno, co bude v mých silách,“ říká Havlíčková, která stupně vítězů atakovala už v minulé sezoně. Tehdy ve švýcarském Gomsu obsadila v individuálních závodech čtvrté a páté místo.

Vedle Havlíčkové pojede na juniorský šampionát Zuzana Holíková, Pavlína Votočková, Adéla Nováková, Barbora Antošová, Kim Žalčík, Mike Ophoff, Tomáš Dufek, Tomáš Lukeš, Vladimír Kozlovský a Ondřej Černý, jenž se na domácím OPA Cupu v Novém Městě na Moravě blýskl druhým místem ve sprintu. A právě především ve sprintu chce na co nejlepší umístění bojovat také na mistrovství světa juniorů. „Je to disciplína, ve které mám nejlepší výsledky. Přál bych si, abych byl na šampionátu ve formě, což se mi loni úplně nepovedlo. Když to vyjde, tak budu velmi spokojený s postupem do semifinále,“ plánuje Černý.

V kategorii do 23 let by měl být největším tahounem Michal Novák. Současný muž číslo jedna v seniorské reprezentaci směřuje k mistrovství světa vše a podřídil tomu i program. Vynechal slavnou Tour de Ski, místo toho trénuje individuálně a přípravu si zpestřil dvěma závody OPA Cupu v Novém Městě na Moravě. V obou navíc vybojoval stupně vítězů, ve sprintu byl třetí, na volné patnáctce druhý. Tradiční závod o Zlatou lyži už opět vynechal, aby se mohl připravovat na jeden z největších vrcholů sezony. „S trenéry jsme se domluvili, že se vrátím zpět k individuálnímu tréninku. Celkově jsem se svým vystoupením na OPA Cupu hodně spokojený. Je to dobré znamení i s výhledem na důležité nadcházející týdny,“ říká Novák.         

Mezi muži do 23 let Nováka doplní Jan Pechoušek a Tomáš Kalivoda. Tři zástupkyně bude mít Česká republika také mezi ženami této věkové kategorie. V Lahti se představí Kateřina Janatová, Tereza Beranová a Anna Sixtová.

Nominace na MSJ

Ženy
Barbora Havlíčková, Zuzana Holíková, Pavlína Votočková, Adéla Nováková, Barbora Antošová

Muži
Kim Žalčík, Mike Ophoff, Ondřej Černý, Tomáš Dufek, Tomáš Lukeš, Vladimír Kozlovský

Nominace na MS U23

Ženy
Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Anna Sixtová

Muži
Michal Novák, Jan Pechoušek, Tomáš KalivodaGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři