×
Michal Novák v Lillehammeru zlomil lyži. Petra Nováková kvůli zranění odjíždí domů

Michal Novák v Lillehammeru zlomil lyži. Petra Nováková kvůli zranění odjíždí domů

01.12.2018

Minitour v rámci Světového poháru běžců na lyžích v Lillehammeru pokračovala v sobotu distančními závody volným stylem. Na start už se nepostavila Petra Nováková, která kvůli svalovému zranění odcestuje zpět do České republiky. Smůlu si vybral také její bratr Michal Novák, jenž slušně rozjetý závod nedokončil kvůli zlomené lyži. Zbylá česká trojice na body nedosáhla. Kateřina Razýmová byla 52., Petr Knop skončil na 65. místě a Adam Fellner o dalších patnáct příček za ním.

Petra Nováková v Lillehammeru absolvovala pouze páteční sprint, do sobotního závodu už nenastoupila. „Přivodila jsem si svalové zranění na noze. Myslím, že Světový pohár se musí jezdit ve stoprocentním zdravotním stavu, ve kterém já teď bohužel nejsem,“ popisovala Nováková. „S přihlédnutím k tomu, že je sezona teprve na začátku a je toho před námi ještě hodně, jsem se po domluvě s trenéry rozhodla, že odletím domů. Tam se budu snažit svůj zdravotní stav dořešit tak, abych byla co nejdříve fit. Pevně doufám, že do Tour de Ski budu zpět,“ dodala česká reprezentační jednička.

Také druhá česká závodnice Kateřina Razýmová od prvního podniku Světového poháru ve finské Ruce bojuje se zdravotními problémy. Bolest kyčle ale pomalu odeznívá, a dovolila jí tak startovat ve sprintu i v sobotním závodu na 10 kilometrů volně. Na první body v letošní sezoně ale Razýmová nedosáhla a obsadila 52. místo. „S výsledkem rozhodně nejsem spokojena. Myslím, že to tak nějak reflektuje mé obvyklé začátky všech posledních sezon. Na začátku se mi nikdy moc nedařilo. Doufám, že zítra to bude lepší a výsledky už půjdou jenom nahoru,“ řekla.  

Na nejlepší umístění z tria českých mužů stejně jako v pátečním sprintu útočil Michal Novák. Ten se na prvních mezičasech pohyboval na bodovaných pozicích, ještě v polovině závodu byl na 30. příčce. V druhé části už se ale mladý český reprezentant začal propadat pořadím a závod nakonec kvůli zlomené lyži vůbec nedokončil. „Mrzí mě to o to víc, že jsem měl závod dobře rozjetý, i když jsem cítil, že nejsem úplně v optimálním stavu. Bohužel se mi v posledním okruhu v jedné zatáčce chytla lyže do hlubokého sněhu, spadl jsem a asi tu lyži zlomil, čehož jsem si ale všiml až v dalším sjezdu. Bohužel se na tom na tom nedalo dál jet,“ řekl Novák.

Petr Knop dojel patnáctku volně na 65. místě. "V první polovině závodu jsem se nesrovnal v technice, navíc jsem v prvním kole ještě spadnul, takže to výkonu také moc nepřidá. V druhé části už to bylo daleko lepší, trochu jsem se uklidnil a výkon začal stoupat. Bohužel už ale bylo pozdě s tím něco udělat," uvedl Knop. "S dneškem spokojený nejsem, na duhou stranu bych ani neřekl, že to byl nějaký propadák," dodal. Poslední z Čechů Adam Fellner skončil 15 příček za svým reprezentačních kolegou.

Stejně jako v Ruce také druhý distanční závod sezony ovládla Norka Therese Johaugová, která se do prestižního seriálu vrací po dopingovém trestu. Na stupně vítězek ji doprovodily švédské závodnice Ebbu Anderssenová a Charlotte Kallaová. Mezi muži si pro svůj druhý triumf v kariéře doběhl Nor Sjur Röthe, který vyhrál o šest sekund před svým krajanem Didrikem Tönsethem, bronz bral Rus Denis Spicov.

Úvodní minitour sezony zakončí v neděli stíhací závody klasicky. Start žen je v Lillehammeru na programu v 10:15, muži odstartují v 11:45.   Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři