×
Jan Pechoušek: Vždy je potřeba se s trenérem bavit a vědět, co a proč děláš

Jan Pechoušek: Vždy je potřeba se s trenérem bavit a vědět, co a proč děláš

25.11.2019

Rodák z Jeseníka a benjamínek seniorské reprezentace Jan Pechoušek si premiéru na Světovém poháru odbyl v minulé sezoně v Davosu. Jak vnímá přestup do národního týmu? Změnil se jeho přístup k tréninku? A čeho chce v průběhu sezony dosáhnout?

Jak se ti trénuje s výběrem těch nejlepších běžců na lyžích u nás?

Ve skupině se vždy trénuje lépe. Alespoň co se týká rychlých tréninků, člověk se víc vyhecuje. Když jede sám, tak si někdy povolí. Takhle se ale snaží držet do poslední chvíle balík, a to člověka posune dál.

Byl pro tebe přechod z klubu do reprezentace velkým skokem?

Byl to skok do něčeho nového, co jsem ještě neznal. Musel jsem si zvyknout na více soustředění a na kolektiv. Dříve jsem odtrénoval skoro vše sám.

Jak vnímáš atmosféru v týmu?

Kolektiv máme dobrý. Podle mě si nemáme nikdo na co stěžovat a vše funguje, jak má.

Změnila se struktura tvého tréninku od přestupu z kmenového klubu Fénix Ski Team Jeseník do reprezentace?

Tréninkový plán je hodně odlišný od toho, co jsem trénoval dříve. Každý trenér preferuje něco jiného. Vždy je potřeba se s trenérem bavit, vědět co a proč děláš.

Na co ses v přípravném období zaměřil?

Nejde říct, že bych se zaměřil jen na jednu věc, musí to být kompletní. Hodně se snažím posouvat v technice a síle. Ovšem trénovat se musí i vše ostatní.

Věnuješ se nyní v rámci tréninku i něčemu netradičnímu, co jsi dříve neznal?

Co se týče tréninku tak asi ne. Zkouším se ale zaměřit více na stravu, dýchání a regeneraci.

Změnil se za poslední měsíce i tvůj přístup k tréninku? Cítíš například větší zodpovědnost nebo i tlak před prvními závody?

Čím víc se závody blíží, tím chce asi každý co nejvíce trénovat, je to motivace. Nervozita je, nikdo neví, jaká bude forma a o kolik se posunul za ten půlrok trénování. Až závody ukáží pravdu.

Do Světového poháru jsi poprvé nakoukl v únoru letošního roku. Jaký to byl zážitek?

První Světový pohár jsem si naprosto užil. Nebyly na mě kladeny žádné nároky jak od trenéra, tak ode mě. Prostě jsem si stoupl na start a užil si tu atmosféru a všechno okolo. 

Půjdeš do nadcházející sezony s pocitem, že už jsi otrkanější a nemusíš mít před světovou konkurencí přemrštěné obavy?

Z loňské sezony vím, že když se vše podaří, jak má, jde konkurovat i těm nejlepším. V tomhle ohledu je super, že jsem si loni mohl vyzkoušet objet pár svěťáků.

Vytyčil sis pro tento rok nějaké konkrétní cíle, kterých bys rád dosáhl?

Největší cíl je zajet na MSJ a U23 v Oberwiesenthalu. Byl bych rád za semifinále ve sprintu. Na distanci se umisťovat okolo 15.-20. místa. Dále bych chtěl jezdit co nejblíže TOP 30 ve Světovém poháru.

Co pro tebe znamená možnost zúčastnit se SP v NMNM?

Bude to pro mě takové zpestření sezóny. V NMNM nemám žádné velké cíle, budu si to chtít co nejvíc užít. Doufám, že přijede hodně fanoušků a poženou nás dopředu.Generální partner

  • cpp
  • cpp

Hlavní partner

Partneři