×
Havlíčková slaví celkové vítězství v OPA Cupu! Razýmová na desítce klasicky stříbrná

Havlíčková slaví celkové vítězství v OPA Cupu! Razýmová na desítce klasicky stříbrná

16.03.2019

I druhý den v německém Oberwiesenthalu opanovaly české barvy stupně vítězů. Barbora Havlíčková ovládla závod juniorek na 10 kilometrů klasicky s hromadným startem, a slaví tak i vítězství v celkovém hodnocení Evropského poháru OPA. Bednu v kategorii žen vybojovala také Kateřina Razýmová, která bere stříbro.

Barbora Havlíčková se startovním číslem jedna a dresem pro vedoucí závodnici průběžného hodnocení seriálu se od samého začátku pohybovala v čele startovního pole. Na prvním mezičase vedla skupinku nejlepších, v polovině trati byla druhá v těsném závěsu za Němkou Lisou Lochmannovou. Vedení si ale brzy vzala zpět a společně s druhou německou závodnicí poodejely zbylým soupeřkám. V závěru si Havlíčková vypracovala náskok i před Lochmannovou a s náskokem devíti sekund si dojela pro vítězství.

„Bára závod diktovala od začátku až do konce. Zvládla to výborně i po taktické stránce. Na stadionu, kde hodně foukalo, se vždycky stáhla na druhé místo. Závěr jela už jenom ve dvou s Němkou a na posledním kilometru rozhodla. Udělala si náskok nějakých dvacet metrů a krásně to dovezla do cíle. Za mě klobouk dolů a velká gratulace,“ byl s výkonem své svěřenkyně stoprocentně spokojený šéftrenér juniorů Martin Koukal.

Osmnáctiletá česká závodnice i díky triumfu v posledním individuálním závodě ovládla celkové pořadí OPA Cupu. V rámci seriálu Evropského poháru nastoupila Havlíčková v této sezoně do dvanácti závodů, z nichž hned osm dokázala vyhrát a celkem desetkrát vystoupala na stupně vítězů. „Celkově měla Bára téměř neuvěřitelnou sezonu, která vyústila v celkové vítězství v juniorském OPA Cupu. Nic takové se českému závodníkovi v historii ještě nepovedlo, protože jsme dlouho nebyli součástí tohoto seriálu. Je to hodně ceněný triumf v konkurenci národů jako je Německo, Francie, Itálie nebo Švýcarsko. Celkové naše vystoupení v rámci celé sezony je výborné,“ uvedl trenér.

Zuzana Holíková mezi juniorkami skončila čtrnáctá, Pavlína Votočková obsadila třiadvacátou příčku a Adéla Nováková dojela o dvě místa za ní. Nejlepším z českých juniorů byl na patnáctikilometrové trati Tomáš Dufek, jenž obsadil šestnácté místo. Kim Žalčík byl jednadvacátý a Vladimír Kozlovský pětadvacátý.

Česká reprezentační stálice Kateřina Razýmová v kategorii žen dobře odstartovala a hned od prvních metrů se držela v popředí. Od poloviny tratě z prvního místa udávala tempo vedoucí skupinky závodnic. „Od začátku se mi zdálo, že je tempo docela nízké, takže jsem se snažila pole roztrhat. Do kopců jsem měla, myslím si, dobrý krok a budovala si náskok. Bohužel ve sjezdech měly holky rychlejší lyže a vždycky mě dojely,“ popisovala Razýmová.

Před cílem se před ní dostala do té doby druhá Němka Antonia Fraebelová, nikoho dalšího před sebe však česká závodnice nepustila a dojela si pro stříbro se ztrátou necelé vteřiny. „Do závěrečného okruhu jsem vjížděla s Fraebelovou, kterou jsem bohužel nedokázala setřást a do cíle dojela druhá. Sice s minimální ztrátou, ale o to víc to asi mrzí. Udělala jsem, co jsem mohla. Němka byla dneska lepší a zaslouženě vyhrála,“ uvedla sedmadvacetiletá reprezentantka.

Znovu se dařilo také Kateřině Janatové, která v Oberwiesenthalu ovládla páteční sprint, a tentokrát skončila jedenáctá. Další české závodnice Sandra Schützová a Anna Sixtová se seřadily na 22. a 23. příčce. Mezi muži se tři čeští běžci na lyžích umístili těsně za elitní desítkou. Petr Knop dojel jedenáctý, Adam Fellner hned za ním a Miroslav Rypl čtrnáctý.

Celý seriál Evropského poháru OPA vyvrcholí v neděli. Seniorské kategorie mají na programu stíhací závody na 10 a 15 kilometrů, juniory čekají štafety na 3x3,3 km a 3x5 km. Trio dívek pojede v pořadí Pavlína Votočková, Zuzana Holíková a Barbora Havlíčková, chlapci se představí v sestavě Vladimír Kozlovský, Tomáš Lukeš a Kim Žalčík.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři