Čeští běžci na lyžích potvrzují skvělou formu, dařilo se jim i na úvodním OPA cupu

7 min 23 s

České barvy byly na Evropském kontinentálním poháru OPA ve slovinské Pokljuce vidět! V sobotním sprintu volně se o to postaraly Tereza Beranová na 5. a Kateřina Janatová na 6. pozici. Janatová pak své umístění ještě vylepšila a v nedělní distanci volně vybojovala 4. příčku. Spolu s ní se do nejlepší desítky probojovala i Sandra Schützová na 8. místě.

Na úvodním podniku OPA cupu kvalifikací sprintu volně postoupilo hned sedm českých závodníků.  V rozjížďkách se díky správně zvolené taktice dostaly až do finále Tereza Beranová s Kateřinou Janatovou, které obsadily 5. a 6. místo. „Kvalifikace i rozjížďky byly solidní. Jako týmu se nám s Káťou povedlo probojovat až do finále, což je fantastický výkon. Trať mi přišla poměrně lehká. Po tréninkové stránce mohu říct, že jsme ještě na začátku,“ uvedla Beranová.

Nadšená ze svého výsledku v kvalifikaci však nebyla Kateřina Janatová. „Rozhodně jsem chtěla menší ztrátu. Rozjížďky pak byly hodně o taktice, což se nám s Terkou povedlo v semifinále,“ popisovala Janatová. Ve svém projevu na lyžích stále vnímá velké rezervy. „Myslím, že to, co jsem dokázala odtrénovat se projeví, jen se ještě musím trošku rozzávodit,“ řekla. Obě reprezentantky se shodují, že závody Světového poháru a OPA cupu nelze srovnávat. „Je to úplně jiná dimenze, větší tlak, často těžší trať a o výkonnosti ani nemluvě,“ dodala Janatová. Top 10 těsně unikla Petře Hynčicové na 11. místě, Zuzana Holíková skončila 17., Sandra Schützová 24., Pavlína Votočková 44., Anna Sixtová 50.

Mezi nejlepší třicítku závodníků se ve sprintu dostali Jan Pechoušek na 21. místě a Luděk Šeller na 24. pozici. „S kvalifikací jsem docela spokojený, i když jsem někde špatně projel zatáčky a zbytečně ztratil čas. Rozjížďka se mi nepovedla, bohužel jsem do kopce neměl tolik sil, navíc jsem se před cílem ve finiši propadl dva až tři metry na 5. místo a kvůli tomu nepostoupil,“ vysvětlil Pechoušek. „Uvědomuji si, že mám stále prostor pro zlepšení, bohužel je těch věcí trochu více. Dnes jsem to pocítil hlavně při jízdě bez holí. Je to ale začátek sezony a doufám, že forma poroste,“ věří Pechoušek. Ondřej Černý skončil 39., Adam Fellner 44., Tomáš Kalivoda 58., Kim Žalčík 63., Vladimír Kozlovský 70. a Petr Knop 77.

Sprintu volně dominovaly Slovinky Katja Visnarová s Vesnou Fabjanovou, bronzová skončila Kanaďanka Dahria Beattyová. Vítězem mužské kategorie se stal Ital Michael Hellweger, stříbrný skončil Francouz Jay Renaud a trojici nejlepších uzavřel jeho krajan Arnaud Chautemps.

Na desítce volně s intervalovým startem si o dvě příčky oproti předchozímu dni polepšila Kateřina Janatová na 4. pozici, mezi nejlepších deset se probojovala i Sandra Schützová na 8. místě. „Od začátku se mi jelo skvěle, snažila jsem se dostat do tempa, a to pak držet po celou dobu. Měla jsem trošku respekt ze sjezdů, ale vše dopadlo dobře. Rozhodně jsem si spravila chuť a těším se na další víkend,“ je odhodlaná do dalších závodů Janatová. Skvělý výkon předvedly i Petra Hynčicová na 14. příčce s Annou Sixtovou na 16. pozici. Další české závodnice Zuzana Holíková skončila 41., Pavlína Votočková 51. a Tereza Beranová 53.

Patnáctikilometrovou trať tentokrát zvládli nejlépe z Čechů Petr Knop na 25. místě a Adam Fellner na 28. pozici. Jonáš Bešťák se umístil 31., Tomáš Kalivoda 49., Vladimír Kozlovský 55., Miroslav Rypl 56., Jan Pechoušek 70., Luděk Šeller 73., Kim Žalčík 77.

Distanci volně tentokrát ovládly Italky Elisa Brocardová se Sarou Pellegriniovou, bronz získala Francouzka Flora Dolciová. Ze zlata se radoval i Francouz Hugo Lapalus, stříbrný byl Rakušan Bernhard Tritscher a bronzovou medaili si na krk pověsil Němec Valentin Maettig.