×
Běžci na lyžích se po setkání s médii vydávají na závěrečnou přípravu

Běžci na lyžích se po setkání s médii vydávají na závěrečnou přípravu

01.11.2018

Čeští reprezentanti v běhu na lyžích se na začátku listopadu vydávají na závěrečnou předsezónní přípravu do švédské Bruksvallarny, kde čtrnáctidenní kemp završí závody FIS. Poslední listopadový víkend už začíná nový ročník Světového poháru ve finském středisku Ruka. Vrcholem sezony poté bude mistrovství světa v rakouském Seefeldu, které je na programu na přelomu února a března.

Právě dějiště mistrovství světa, které leží okolo 1 200 m.n.m, ovlivnilo také letní přípravu reprezentace žen. „Hlavní změnou je, že jsme zvolili cestu vysokohorské přípravy. Tým absolvoval dva čtrnáctidenní kempy v italském Livignu. První byl na přelomu července a srpna a druhý v říjnu. Před šampionátem bude tým ještě na závěrečné přípravě v italském Toblachu, který leží ve stejné nadmořské výšce jako Seefeld,“ říká trenér žen Jan Franc. 

Díky angažování nového trenéra Vasila Husáka, jenž převzal tým na začátku léta, došlo ke změnám také v přípravě mužské části reprezentace. „Za půl roku se odehrálo spoustu nového, teď už cítím, že tým změnu akceptoval a lépe reaguje na podněty. V přípravě jsme se snažili zaměřit především na techniku jízdy soupaží, rozvoj rychlostních schopností, navýšení objemu a individualizování intenzivních tréninků,“ popisuje Husák.

Zkušený trenér, který doposud působil mimo systém reprezentace, převzal tým společně se svým asistentem Dušanem Kožíškem, jenž po minulé sezoně ukončil kariéru profesionálního závodníka a z jedné role tak naskočil rovnou do té druhé. „Jsem rád, že jsem dostal tu příležitost a můžu předávat své zkušenosti a podílet se na výsledcích nové generace,“ říká dvojnásobný bronzový medailista z mistrovství světa.

Naopak beze změny zůstává juniorská reprezentace, kterou vede další bývalý úspěšný závodník Martin Koukal. Všichni čeští trenéři stále spolupracují také s Ilkkou Jarvou, jenž u týmu zůstává i nadále a v příští sezoně bude působit v pozici konzultanta a analytika. „Myslím, že jsme dobrá parta, dokážeme se na všem v pohodě domluvit a pracujeme jako tým,“ popisuje jeden z nováčků v trenérském štábu Kožíšek.

„Jsme rádi, že bývalí a velmi úspěšní závodníci z té předešlé generaci s námi zůstávají v kontaktu a transformují se do nových rolí. Nynější trenéři Martin Koukal a Dušan Kožíšek mají další generaci rozhodně co předávat, Aleš Razým zase působí v nově složené radě úseku,“ říká sportovní ředitel běžeckých disciplín Lukáš Sacher. „Rozjeli jsme navíc nový systém podpory mládeže, kterou má na starosti Miroslav Petrásek, jenž o svých trenérských kvalitách přesvědčoval mnoho let u reprezentačního áčka,“ vzpomněl na uznávaného kouče, který je podepsaný pod řadou cenných kovů z mistrovství světa i olympijských her.

Dalším vrcholem sezony bude mistrovství světa juniorů ve finském Lahti, na kterém bude útočit na medaili Barbora Havlíčková. Vrcholnou akci si ale fanoušci užijí také na našem území, Novém Město na Moravě bude v lednu hostit Kontinentální pohár, tedy druhý nejprestižnější seriál závodů v běžeckém lyžování. Světový pohár se do Vysočina arény vrátí v letech 2020 a 2021.

Také v nadcházející sezoně se uskuteční série náborových závodů pro žáky základních škol. „Pokračuje naše spolupráce s Lesy ČR, které jsou generálním partnerem Českého poháru a mistrovství ČR. Mimo to díky partnerství můžeme pokračovat v projektu Lyžuj lesy, do kterého se minulou zimu zapojilo více než 650 dětí,“ uvedl Sacher. „Jsme rádi, že se i nadále můžeme spolehnout na naše dlouholeté partnery, jako generální partner pokračuje Česká podnikatelská pojišťovna. Dalšími stálicemi jsou společnosti Swix a VW užitkové vozy, které nám projevily důvěru a podepsaly s námi nové čtyřleté kontrakty. Samozřejmě si ceníme také podpory hlavních partnerů Ekomach, M8 a PRE. V naší rodině navíc vítáme i nového partnera, kterým je značka BlackYak. Prémiová kvalita outdoorového oblečení BlackYak se bude starat o dokonalý komfort celého reprezentačního a realizačního týmu,“ dodal sportovní ředitel.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři