Zvrat v konání SP běžců na lyžích, příští týden se v NMNM neuskuteční. Svaz jedná o jeho přeložení

Zvrat v konání SP běžců na lyžích, příští týden se v NMNM neuskuteční. Svaz jedná o jeho přeložení

6 min 37 s

Světový pohár běžců na lyžích se v Novém Městě na Moravě příští víkend nakonec neuskuteční. Během pátečního odpoledne Svaz lyžařů ČR sice přijal rozhodnutí o udělení výjimky ministerstvem zdravotnictví pro pořádání akce, aniž by zahraniční závodníci v Česku museli absolvovat povinnou pětidenní karanténu. Situaci ale záhy zvrátila zpráva z Německa, které bude od 25. února do 7. března hostit mistrovství světa v klasickém lyžování.


Německo v pátek zařadilo Českou republiku na seznam rizikových oblastí s výskytem nebezpečných mutací koronaviru. Podle aktuálního nařízení bude každý, kdo byl v této oblasti v posledních 10 dnech před vstupem do Německa, muset nastoupit do karantény po dobu pěti až deseti dnů. Žádnou výjimku přitom účastníci mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu od německých úřadů nedostali a podle organizátorů s největší pravděpodobností ani nedostanou.

„Z komunikace s organizátory mistrovství světa jednoznačně vyplývá, že každý, kdo by závodil na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě, by poté kvůli karanténě nemohl startovat na šampionátu, nebo minimálně v jeho výrazné části. Chápeme, že pro všechny týmy má jednoznačně nejvyšší prioritu účast na mistrovství světa, které je očekávaným vrcholem aktuální sezony. Po jednání s Mezinárodní lyžařskou federací FIS jsme tedy rozhodli, že se Světový pohár příští víkend v Novém Městě na Moravě neuskuteční,“ popisuje ředitel běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher.

Nutně to však neznamená, že se Nové Město na Moravě bude v aktuální sezoně muset bez Světového poháru běžců na lyžích obejít. Do České republiky by se mohl vrátit po mistrovství světa. V závodním kalendáři se totiž vytvořil prostor poté, co byly ve čtvrtek zrušeny dva poslední podniky sezony v Norsku. „Přípravě takto prestižní akce jsme věnovali půl roku, nechceme, aby úsilí desítek osob přišlo vniveč. Ve Vysočina aréně už jsou připravené tratě, zázemí pro týmy i vše ostatní. Aktuálně proto společně se Svazem lyžařů ČR a Mezinárodní lyžařskou federací vedeme intenzivní jednání o přeložení Světového poháru na termín 20. – 21. března,“ říká předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který se měl uskutečnit 20.-21. února jako 83. ročník Zlaté lyže, získal po dlouhodobých jednáních s českými institucemi všechna potřebná povolení k tomu, aby se závody mohly v této nejisté době uskutečnit. Výjimku od Ministerstva zdravotnictví ČR pro pořádání akce měli pořadatelé k dispozici od druhé poloviny ledna, v minulých dnech pak obdrželi také výjimku z karantény pro sportovce přijíždějící ze zahraničí. „Rád bych poděkoval ministerstvu zahraničí, Národní sportovní agentuře a dalším institucím, které ve spolupráci s námi udělaly všechno pro to, aby se v České republice mohl Světový pohár uskutečnit. Pevně doufám ve stejně plodnou spolupráci také v případě, že se závod podaří přesunout,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.Pomoc Ukrajině