Zpátky na sněhu! Běžci na lyžích zamířili na kemp do německého Oberhofu

Zpátky na sněhu! Běžci na lyžích zamířili na kemp do německého Oberhofu

6 min 48 s

Čeští reprezentanti v běhu na lyžích už se poctivě připravují na novou sezonu. V červnu využili k přípravě areál v Oberhofu, kde se dostali i na sníh. A-tým však nebyl v kompletním složení. Kdo a proč chyběl a jaké jsou plány běžců do nadcházejících měsíců?


Koncem května bylo oznámeno složení reprezentačních družstev a od té doby začala i příprava na následující ročník. A-tým vyrazil do německého Oberhofu, kde trénoval v tunelu s technickým sněhem a zaměřil se také na silový trénink. Na tréninkovém kempu se ale objevilo navíc i pár tváří z B-týmu.

„Na kempu nebyl Ondra Černý, který chyběl ze studijních důvodů, právě udělal státnice. Dále chyběla Kateřina Janatová, která je aktuálně v Norsku, kde ještě měla možnost lyžovat. Neúčastnila se ani Kateřina Razýmová, která se kvůli mateřství bude připravovat individuálně. Kromě A-týmu byli na kemp přizváni i tři členové B-týmu, což byli Tomáš Lukeš, Tomáš Dufek a Barbora Havlíčková,“ objasnil složení na zahraniční tréninkový kemp hlavní trenér Jan Franc.

V tuto dobu bylo pro běžce důležité vrátit se na sníh, a tak bylo jasným cílem podívat se do zahraničních středisek. Ve hře byl Dachstein a Oberhof, nakonec reprezentační tým zamířili právě do sněžného tunelu v Oberhofu.

„Oberhof jsme k přípravě nakonec zvolili namísto Dachsteinu, protože jsme nechtěli být limitováni nadmořskou výškou. Oberhof byl v tuto dobu pro nás ideálním místem,“ objasnil trenér A-týmu finální rozhodnutí o destinaci pro první kemp.

Kromě lyžování si však reprezentanti užili velkou porci tréninku na kolečkových lyžích či běhu na atletické dráze. Lyžařům nechybělo ani zázemí pro silový trénink, své silové schopnosti rozvíjeli přímo v posilovně.

Po návratu z Německa mají lyžaři pár dní pauzu. Už zanedlouho je ale čeká další tréninková jednotka, kde si vyzkouší i práci s vysokou nadmořskou výškou. Další destinací bude italské Livigno, které má již tradičně místo v kalendáři přípravy české reprezentace.

„V Livignu nám to vyhovuje, je to naše tradiční destinace. Máme tam náš hotel, kam jezdíme dlouhodobě, a je to pro nás trochu jako druhý domov. Máme tam výborné podmínky, ale hlavní je, že se nám líbí, jak je to koncipované a vše je tam u sebe. V blízkosti je údolí, takže když potřebujeme trénovat na rovině, tak můžeme být i tam,“ líčil důvody Franc. 

České reprezentanty čeká během letních prázdnin vskutku nabitý program. Kromě několikadenních soustředění jsou na programu i závody na domácí půdě, ale i v zahraničí.

„V červenci nás ještě čekají závody v Jilemnici, to bude Skijácký trojboj. Poté reprezentanty čeká týden volna a pak bude následovat právě šestnáctidenní kemp v Livignu. O prázdninách čekají některé naše nejlepší reprezentanty závody v Norsku, které budou v srpnu. Posledních čtrnáct dní v srpnu pak budeme na Božím Daru, kde budeme společně celý A-tým a B-tým. Tohle soustředění zakončíme cestou do Altenbergu, kde nás čekají další letní závody,“ nastínil Franc celý prázdninový program.

 Pomoc Ukrajině