Závodníci si budou muset zvyknout na pomalejší lyže, říká šéf servisu Martin Blaschke

Závodníci si budou muset zvyknout na pomalejší lyže, říká šéf servisu Martin Blaschke

17 min

V běžeckém lyžování nastává nová éra – doba bezfluorová. Poté, co Mezinárodní lyžařská federace rozhodla o zákazu používání vosků s fluorem, teď mají všechny servisní týmy jen velmi málo času na to, aby se naučily pracovat s narychlo vyvinutými novými druhy vosků, se speciálními měřícími zařízeními, ale podle prohlášení značky Swix (níže) také s upravenými žehličkami. „Závodníci si každopádně letos budou muset zvyknout na pomalejší a méně pohodlné lyže, protože rozdíl fluor a bezfluor může na deseti kilometrech činit až čtyři minuty,“ říká k aktuální situaci šéf českého servisního týmu Martin Blaschke.


Martine, jak se na novou dobu v servisním týmu připravujete?

Těžce. Jednak komunikujeme s výrobci vosků, kteří museli během jediného předělat všechny své produktové řady. Jednak spolupracujeme s Technickou univerzitou v Liberci, které dáváme podklady a dostáváme od nich zajímavou zpětnou vazbu. A samozřejmě také plánujeme testování, abychom posbírali co nejvíc dat. Přes léto proto máme v plánu několik test kempů v Oberhofu, na podzim pojedeme na Dachstein nebo do Ramsau a nakonec nás čeká velké testování na severu před prvními závody světového poháru, které bude velmi intenzivní, protože data z ledovců nebo tunelu jsou důležitá, ale nebudou zcela totožná s podmínkami, které nás čekají během sezony.

Už jste měl v ruce nějaké vosky, které by měly tu fluorové nahradit?

Už v průběhu zimy jsme nějaké vosky dostali a měli možnost je otestovat. Faktem je, že byly trochu pomalejší, protože fluor nejenže odpuzuje vodu, ale také špínu. Zejména na mokrých podmínkách proto byly rozdíly zásadní – ve sjezdech se můžeme bavit až o desítkách metrů. Když byly běžné podmínky, byly výsledky srovnatelnější.

Ten vývoj se ale neuzavře letos, že?

Bude to běh na více sezon, během kterých budou výrobci přicházet se zásadními vylepšeními. Teď se dá jen těžko odhadovat, jak rychle to půjde. Závodníci si každopádně budou letos muset zvyknout na pomalejší a méně pohodlné lyže, protože rozdíl fluor a bezfluor může na deseti kilometrech činit až čtyři minuty.

Už víte, jak bude FIS testovat, zda někdo nepoužil vosky s fluorem?

Víme, že FIS spolupracuje s německým Fraunhofer-Gesellschaft institutem, který na vývoji měřáku spolupracuje s několika univerzitami. Problém je trochu v tom, že podle laboratorních testů jim zařízení sice funguje, ale zatím není v sériové výrobě. Tam by se mělo dostat v září. Bude fungovat tak, že se jen přiloží na skluznici a během vteřiny vyhodnotí, jestli tam fluor je. Prý se to nedá obejít, alespoň to tvrdí.

Bude nutné používat nové lyže, nebo se ty loňské dají od fluoru vyčistit?

Do jisté míry se dají vyčistit, protože fluor je prchavá látka. Pro letošní sezonu navíc bude nastavený kontaminační limit, který nám umožní používat fluorem kontaminované lyže. Jeden limit bude nastavený pro měření před závodem, trochu vyšší limit pak bude pro měření po závodě, protože fluor během jízdy vylézá z lyže ven, jak si hledá cestu ke vzduchu. Přesné limity ale budeme znát až v září, kdy se také setkáme s tím měřákem. Teprve v tu chvíli si budeme moci vyzkoušet různé varianty, jak nakládat se starými lyžemi.

Nezvýrazní se touto změnou rozdíly mezi nejbohatšími týmy a zbytkem startovního pole?

Tohle je složitá otázka. Do této chvíle spočívaly zásadní rozdíly v tom, co byly jednotlivé týmy schopny vyvinout ve strukturách a fyzikálních změnách povrchů lyže. A fluorové vosky tyto rozdíly do jisté míry smazávaly. Díky tomu jsme byli schopni třeba dvakrát za sezonu přemazat i Nory, kteří mají servis největší – mají speciální lidi na struktury, speciální lidi na skluzné vosky… všichni pro ně navíc pracují celý rok, takže mají mimo sezonu prostor vymýšlet nové věci. A protože si nemyslím, že by letos přišli výrobci vosků s něčím zásadním, tenhle vývoj v rámci jednotlivých týmů bude hrát větší roli.

Ale vy se v tomto směru také posouváte dopředu.

Spolupracujeme s Technickou univerzitou v Liberci, na vývoji se s námi podílejí také sdruženáři a biatlonisté. Kromě toho budeme mít nové strukturovací stroje, proto budeme schopni brousit struktury, které sami chceme.

Jak nové pravidlo ovlivní závody z diváckého pohledu?

Televizní divák nepozná, že lyže jedou pomaleji, protože pomaleji pojedou všem. Roli ovšem může hrát jiná věc: velké týmy mají skvělé zázemí pro vývoj a pokud se jim podaří něco vymyslet, budou mít zásadní náskok a jejich dominance se ještě více zvýrazní, což samozřejmě diváckou atraktivitu nepodporuje.

Budou teď servisní týmy častěji chybovat, než se s novými vosky sžijí?

Asi ano, každý během sezony promaže. Nepamatuju, že by některý tým mazal celou sezonu fantasticky. Nejspíš ale dojde k tomu, že u menších a středně velkých týmů vzroste procento chyb. Je ale potřeba říct, že se málokdy stává, aby někdo vyloženě promazal. Ony ty rozdíly ovšem nejsou velké, i když se o nich tak mluví – většinou se hraje o setiny. Ale to ukáže až začátek sezony. Zaklepu na dřevo a budu doufat, že u nás to tak nebude.

K omezení fluorů mělo dojít ze tří důvodů – zdravotního, aby fluor neohrožoval zdraví servismanů, ekologického a také finančního, protože fluorové vosky jsou drahé. Naplní se tento cíl?

Ceny vosků jsme zatím neviděli, ale podle informací, které mám, k zásadnímu zlevnění nedojde. Dokonce se obávám toho, že ceny budou ještě vyšší. Výrobcům se totiž musí zaplatit nejen vývoj těchto vosků, ale také vývoj, do kterého investovaly od roku 2016. Ten se týkal vosků s takzvaným očištěným fluorem na základě zákazu Evropské komise o používání perfluorované kyseliny. Tyto vosky teď mohou firmy hodit do koše a musejí investovat zase do něčeho jiného. Proto cena vosků nebude nižší, ale zůstane minimálně na stejné úrovni. Je navíc logické, že výrobci si nebudou chtít nechat ujít zisky: pokud doteď prodávali svůj nejlepší vosk za 80 euro, těžko ho nyní začnou prodávat za 40.

Co zdraví?

Zdraví servismanů je samozřejmě důležité, proti tomu nikdo nic nenamítá, ale taky je potřeba říct, že škodlivé to bylo pouze pro toho, kdo nepoužíval ochranné pomůcky jako respirátory a další.

A ekologie?

To mi přijde docela úsměvné. Množství fluoru v běžeckém lyžování je titěrné v porovnání s tím, co se používá v průmyslové výrobě. Nechci říct, že ekologie není důležitá. Určitě je! A bude dobře, když se posuneme i v tomto směru. Je ale zároveň důležité vidět, že dopad z běžeckého lyžování není zdaleka tak tragický, jak se někdy prezentuje. Přijde mi to spíš jako podivná politická hra. Zejména když se podívám na to, jak celý světový pohár křižuje Evropu a jakou ekologickou stopu za sebou necháváme při najíždění stovek tisíc kilometrů. A to nepočítám finanční ztráty a jejich dopad: týmy totiž mají do vosků s fluorem investované velké peníze. Jen v našem případě jsou to dva miliony korun, u velkých týmů to bude násobně více. Náhrada těchto vosků se teď bude řešit v globálním měřítku – nenapáchá to více škody, než když se při závodě projede pár lidí ve stopě s fluorovým voskem?

 


Jan Weisshaütel, zástupce značky Swix:

Nyní se už dostáváme do fáze, kdy pracujeme na bezfluorových prášcích, které budou k dispozici na podzim nebo v zimě. Vývoj už je ve finální fázi, jen neznáme přesné datum uvedení na trh. Připraveny máme dva – jeden na čistý sníh, druhý na špinavý sníh. Máme i dva prášky na dálkové závody.

Kvůli novým voskům bude také nutné upravit žehličky, protože se budou zažehlovat na výrazně vyšší teplotu než dosud. Bude se jednat o teploty přes 200 °C, což dosud žádná žehlička neumí. Aby aplikace i následný výkon byly co nejlepší, bude se zřejmě zažehlovat i na 210 nebo 220 stupňů, což pak samozřejmě přinese velkou zátěž pro skluznici, kterou bude vhodné víc strukturovat.



Pomoc Ukrajině