Závodníci do 23 let jeli v úterý na MS ve Whistleru klasickou dvacítku, z Čechů dojel nejlépe 21. Dufek

7 min 37 s

V rychlém tempu v kanadském Whistleru pokračuje mládežnické mistrovství světa v běhu na lyžích. Čtvrtý závodní den byl vyhrazen kategorii U23 a nejdelšímu závodu na šampionátu, tedy klasické dvacítce s hromadným startem. Mezi ženami startovala Adéla Nováková, v mužském závodě Česko zastupovali Tomášové Lukeš a Dufek.

V Kanadě na závodníky i závodnice na začátku nového týdne čekaly místo sluníčka mraky a nadále poměrné nízké a mrazivé teploty. I tak se ale v úterý postavili na start muži i ženy kategorie U23, aby si ro rozdali na nejdelší distanci celého mistrovství. Čekal je závod na 20 km klasickou technikou s hromadným startem.

Mezi ženami reprezentovala Česko pouze Adéla Nováková, zástupkyně plzeňského Sport Clubu. Té bohužel nevyšel začátek dle představ a v prvním okruhu se pohybovala až na začátku čtvrté desítky. „Bylo to opravdu hodně těžké. Zejména prvních 7 kilometrů jsem bojovala sama se sebou, cítila jsem se špatně a nemohla jsem se vůbec rozjet,“ komentovala sama hlavní aktérka úvod závodu ze svého pohledu.

Ve druhé polovině klání ale přeci jen zmobilizovala zbytky sil a začala se na soupeřky dotahovat a předjíždět je, zejména ve sjezdech. „V závěrečných 10 kilometrech jsem se cítila daleko lépe. Jsem ráda, že se to trochu otočilo. Lyže, hlavně z kopce, jely fantasticky a to mě dost zachraňovalo. Výsledek je jaký je, na víc jsem bohužel neměla,“ hodnotí své celkové 25. místo Adéle Nováková.

Na čele si to o trojici medailí až v závěrečných metrech rozdala trojice běžkyň. Stříbrná ze sprintu Kristin Austgulen Fosnæsová prokázala roli skvělé finišmanky, v cílové rovince poodjela jak Němce Lohmanové, tak krajance Berganeové a oslavila titul mistryně světa.

Do mužského závodu zasáhlo 63 závodníků z 25 zemí, českou vlaječku zastupovali ve startovní listině Tomáš Lukeš a Tomáš Dufek. Dvacetikilometrový závod byl poměrně svázaný taktikou a dlouho se na čele držel velmi početný balík. V prvním okruhu byli jeho součástí i oba čeští zástupci, v tom druhém už se pole začalo přeci jen znatelněji trhat.

„Začal jsem dobře a v prvním kole jsem se držel v balíku kolem 20. a 25. místa. Bohužel ve druhém kole přišla krize a dostal jsem se z ní až na jeho konci, kdy jsem se sjel se dvěma Italy,“ přibližuje závodník liberecké Dukly Tomáš Dufek. Právě spolupráce s italskou dvojičkou Poli-Barp nesla své ovoce a nově složený trojlístek postupoval pořadím výše. „Společně jsme ve třetím a čtvrtém kole dojeli pár lidí, kteří odpadli z balíku. Tempo se pak v závěrečném kole začalo stupňovat, takže jsem rád, že jsem se udržel ve skupině a dojel s ní až do cíle,“ vrátil se k závěru závodu Dufek.

Ten nakonec těsně nepronikl do elitní dvacítky, na kterou z 21. pozice ztratil pouhých 6 desetin. I toto umístění ale bral jako úspěch. „Se závodem jsem spokojený. Lyže byly připravené velmi dobře jak do stoupání, tak do sjezdu, servisu tedy můžu poděkovat,“ nezapomněl závěrem Dufek pochválit přípravu materiálu. Jeho reprezentační kolega a jmenovec Lukeš dokončil dvacítku na 42. pozici, ztrátu nabral zejména ve třetím okruhu.

Až do samotného závěru se na čele drželo 11 borců, kteří bojovali o tři cenné kovy. ten nejcennější nakonec uzmul Nor Jonas Vika, který zvládl cílový spurt nejrychleji. Stříbro připadlo jeho krajanovi Sandvikovi, bronz putoval zásluhou Juliena Arnauda do Francie.

Středa 1. února je pro mládežnické lyžaře volným dnem, hned poté je čeká volná desítka a závěrečné sobotní štafety.