Začínáme už za měsíc! Běžci na lyžích netrpělivě vyhlížejí start nové sezóny

Začínáme už za měsíc! Běžci na lyžích netrpělivě vyhlížejí start nové sezóny

14 min 14 s

Nová sezóna běžeckého lyžování se nezadržitelně blíží, přesněji do ní zbývá přesně 30 dnů. V úterý dopoledne proběhla v Ski a Bike Centru v Radotíně tradiční tisková konference, která shrnula přípravnou fázi, představila změny v řadách partnerů a také složení reprezentačních týmů.


O úvodní slovo se postaral předseda úseku běžeckých disciplín SLČR Aleš Vaněk. „Už za měsíc se sejde světová špička k prvnímu Světovému poháru ve Finsku a naši reprezentanti samozřejmě budou přítomni. Chtěl bych na začátek poděkovat našim partnerům, kteří nás podporují v naší práci a bez nichž by to nešlo. Jmenovitě jsou to VW Užitkové vozy, pojišťovna Kooperativa, Swix, Oakley a v neposlední řadě také Armádní sportovní centrum Dukla. Do rodiny našich podporovatelů bych tímto velmi rád navíc přivítal nového významného partnera  - Skupinu ČEZ.“

„Partnerství s úsekem běžeckého lyžování Svazu lyžařů ČR je pro nás logickým krokem v naší dlouhodobé podpoře tohoto sportovního odvětví. Skupina ČEZ je již několik let generálním a titulárním partnerem legendární Jizerské 50 i série závodů SkiTour, jejichž popularita každým rokem narůstá a lákají stále více aktivních účastníků. Věříme, že i díky naší podpoře budou reprezentanti dosahovat na mezinárodním poli ještě lepších výsledků než doposud a běh na lyžích se tak dostane do povědomí co nejširší veřejnosti“, uvedl Milan Záhorka, vedoucí útvaru sponzoringu Skupiny ČEZ.

Jak bude vypadat realizační tým? Jan Franc již v minulé sezóně vedl jako hlavní trenér reprezentační družstva mužů a žen a stejně tak tomu bude i v následujícím ročníku. Při ruce mu budou opět osvědčená jména v podobě Dušana Augustiňáka a Vasila Husáka.

Změny však nastaly mezi závodníky. Po sezóně se rozhodla ukončit kariéru Petra Nováková, která tak po jedenácti letech vypadla z kolotoče Světového poháru. „Jsem moc ráda, že jsem tento sport mohla dělat. Má kariéra byla hodně hrbolatá, jelikož jsem prožila mnoho zranění, ze kterých jsem se musela vracet opravdu úplně z nuly, což ani na psychice moc nepřidávalo. Ale můžu s čistým svědomím říct, že jsem odvedla výkony, na které můžu být hrdá. Odcházím s čistým svědomím,“ uzavřela kapitolu profesionální sportovkyně Nováková.

Před tradičním letním republikovým mistrovstvím v Liberci ohlásila konec kariéry i Kateřina Razýmová. „Hlavním důvodem mého rozhodnutí je, že čas, který jsem investovala do přípravy potřebné pro závodění na nejvyšší úrovni, byl čím dál tím více na úkor času, který jsem potřebovala věnovat své dceři. Bohužel už jsem zkrátka neměla sílu obě tyto povinnosti bez výčitek svědomí zvládat,“ vysvětlovala své rozhodnutí Razýmová. Ta se k vrcholovému sportu vrátila po mateřské pauze a i když zaznamenala několik zářných výsledků a na MS dokonce zapsala kariérní maximum, rozhodla se věnovat svůj čas rodině.

V ženském týmu tak aktuálně figurují čtyři jména. Největší pozornost se bude rozhodně upínat na Kateřinu Janatovou a Terezu Beranovou, opomíjet však nesmíme ani Barboru Antošovou s Adélou Novákovou. Ty se staly součástí hlavního reprezentačního týmu v minulé sezóně a letos se bude od nich čekat další progres. Zvláště Antošová již několikrát naznačila, že ve sprintových závodech se s ní musí počítat.

Mezi muži žádné změny nenastaly. Světový pohár budou opět objíždět osvědčená jména v podobě Michala Nováka, Ondřeje Černého, Luďka Šellera a Adama Fellnera. Česká jednička Michal Novák má za sebou životní ročník, zářil na mistrovství světa, na Tour de Ski, ale i ve Světovém poháru. Dokázal, že patří ke světové špičce běžeckého lyžování a na výkony rozhodně bude chtít navázat. Výrazně o sobě začal dávat vědět ve sprintových závodech i Ondřej Černý, který prolomil smůlu a zapsal hned několik umístěních v elitní desítce.

Běžci na lyžích odstartovaly přípravu na novou sezónu začátkem června. Tehdy se tým pod vedením Jana France vydal do sněžného tunelu v Oberhofu. „Oberhof jsme k přípravě nakonec zvolili namísto Dachsteinu, protože jsme nechtěli být limitováni nadmořskou výškou. Oberhof byl v tuto dobu pro nás ideálním místem,“ objasnil trenér A-týmu finální rozhodnutí o destinaci pro první kemp.

Béčko zavítalo na kemp do Harrachova a většina tuzemských závodníků pak porovnala svoji výkonnost na tradičním Skijáckém trojboji. 

Reprezentační družstvo A i B v červenci absolvovalo společný vysokohorský kemp v italském Livignu, které je v přípravě českých běžců velmi častou zastávkou. „První část kempu je vždycky více objemová, snažíme se zde využít hory, děláme dlouhé výlety nebo výjezdy na kolečkových lyžích, proložíme to silovým tréninkem. Ve druhé části již tradičně máme intervalový trénink, což je výjezd na Stelvio nebo trénujeme na atletické dráze. Druhá polovina kempu bývá už trochu náročnější.“

Na konci srpna je čekal kemp v Oberwiesenthalu. „Kemp byl zaměřený na tréninky ve velké intenzitě. Využili jsme tréninky na kolečkové dráze, podnikali jsme také výjezdy z Pernštejna a z Klášterce. Některé výlety byly opravdu dlouhé, využívali jsme k nim velmi dobré vedlejší silnice,“ líčil dění na soustředění Jan Franc, hlavní trenér běžců na lyžích.

Hned poté závody Krušnohorského poháru v Altenbergu, funkční vyšetření a pak vrchol tuzemské letní sezóny v podobně MČR v libereckém areálu Vesec. „Já to vždycky beru z pohledu trenéra jako zakončení léta. Od října už začíná závěrečná část přípravy, kdy odjíždíme na kempy, kde budeme lyžovat, a blíží se Světový pohár, takže už pomalu ladíme formu,” vysvětloval reprezentační trenér Jan Franc.

V polovině října měla zavítat obě reprezentační družstva na ledovec do Ramsau, tento plán však nakonec nevyšel. „Do Ramsau jsme neodcestovali, jelikož ledovec je zavřený kvůli špatným sněhovým podmínkám. Místo toho jsme tak odjeli na Boží Dar. Další kempy ale už budou na sněhu,” upřesnil Franc.

Odpočinku bude v následujících dnech naprosté minimum, všechno se již upíná k začátku nové sezóny. Už 28. října vyráží běžci na kemp do Livigna, na který bude přímo navazovat kemp v Davosu. Domů se sportovní vrátí až 14. listopadu a hned za čtyři dny odlétají směr Ruka. Právě tam odstartuje letošní sezóna Světového poháru.

Složení reprezentačního A týmu

Hlavní trenér: Jan Franc

Asistenti: Dušan Augustiňák, Vasil Husák

Ženy: Barbora Antošová, Tereza Beranová, Kateřina Janatová, Adéla Nováková

Muži: Ondřej Černý, Adam Fellner, Michal Novák, Luděk ŠellerPomoc Ukrajině