Všichni čeští běžci se v posledním závodu SP ve Falunu znovu vešli do dvacítky

13 min 12 s

Dalšími výbornými výsledky zakončili čeští běžci na lyžích letošní Světový pohár. V posledním závodě švédské minitour, stíhačce na 10 a 15 km volně, byla Eva Vrabcová-Nývltová 10., Lukáš Bauer 13. a Martin Jakš 17.

Lukáš Bauer byl v posledním závodě SP třináctý, Jakš o čtyři příčky níž. Vyhrál majitel křišťálového glóbu za celkové prvenství Nor Sundby

Lukáš Bauer v průběhu právě skončené sezony Světového poháru nasbíral celkem 292 bodů a usadil se na konečném 21. místě. V závěrečném stíhacím závodu na 15 km volně obsadil lyžař z Božího Daru třinácté místo. Sedmnáctý ve Falunu skončil Martin Jakš. Celkový vítěz SP Martin Johnsrud Sundby si na rozloučenou se sezonou nadělil vítězství.

Lukáš Bauer v porovnání s loňskou zimou sice klesl v celkovém pořadí SP o devět míst, ale dočkal se zajímavých výkonů, třeba výhry v úvodním distančním závodu ročníku v Kuusamu. To pro Bauera znamenalo vítězství ve SP téměř po čtyřech letech a na olympijských hrách v Soči se pak dvakrát dostal mezi elitní desítku. Už od začátku bylo vidět, že to není úplně můj den, nedařilo se mi rozjet. Kluci přede mnou dojeli skupinku a dokázali se i střídat na čele a já jsem to, jak by řekl Cimrman, sledoval z povzdálí. Ale na rozdíl od Cimrmana, když se něco dělo, nebyl jsem schopný se do toho vložit. Pořád jsem byl kousek za nimi a nemohl si v balíku odpočinout,“ popsal svůj poslední závod letošního SP Bauer. "To poslední půlkolo bylo strašné, to jsem se hodně natrápil, ale myslím, že třinácté místo ve finále svěťáku po sezóně, kdy hlavním vrcholem byla olympiáda, je docela dobré.“

A relativně spokojený je český lídr i s celkovým hodnocením seriálu. "Posun pořadím na konečnou 21. příčku byl celkem výrazný a jsem rád, že ta olympijská forma vydržela až do těch závěrečných závodů. I díky tomu hodnotím celou tu sezónu jako docela úspěšnou."

Sedmnácté místo obsadil ve Falunu Martin Jakš, jemuž patří v konečném žebříčku třicáté místo a zůstává tak s Bauerem nejúspěšnějším českým běžkařem. „Musím říct, že dneska se mi jelo líp. Po včerejšku jsem měl trochu strach, protože to jsem jel výborně klasiku a po tom, co jsem přezul, nastal problém a nějak mi to nešlo. Nakonec to ale bylo docela dobré a beru to jako jeden z lepších závodů,“ vzkázal ze Švédska Jakš a doplnil: „Škoda té olympiády, kde to nebylo úplně ono. Podle toho se ale bohužel hodnotí celá sezóna. Kolem té třicítky v celkovém hodnocení je to ale docela dobré.“

Do první stovky se v celkovém pořadí SP z Čechů dostal už jen Aleš Razým. „Viděli jsme, že do desítky je schopný jezdit jen Lukáš, ale i Martin s Alešem měli pár výborných závodů. Jenom tihle tři byli schopní jezdit ve Světovém poháru slušně. Lukáš v úvodu sezóny jeden svěťák vyhrál, byl pátý na olympiádě, Martin odjel skvěle Tour de Ski a společně s Alešem byli čtvrtí v týmsprintu v Novém Městě, zároveň byli schopní zajíždět výsledky kolem patnáctého místa, což je velice slušné. Bohužel třetího, který by tohle dokázal, nemám. Jirka Magál dobře zvládl nějaké dva závody, pak už nebyl schopný to zopakovat. A to samozřejmě nestačí k tomu, abychom postavili dobrou štafetu,“ zhodnotil sezónu reprezentační koučMiroslav Petrásek.

Výhru si v posledním závodu sezony, tedy i v pořadí finálové minitour, připsal Martin Johnsrud Sundby z Norska před Kanaďanem Harveym a třetím Rusem Legkovem. Legendární Petter Northug obsadil v celkovém pořadí SP sedmou pozici.

Výsledky

Stíhací závod na 15 km volnou technikou, Falun:

1. Martin Johnsrud Sundby 34:48,1 (Nor.), 2. Alex Harvey + 4,9 (Kan.), 3. Alexander Legkov + 11,0 (Rus.)…, 13. Lukáš Bauer + 3:03,3, 17. Martin Jakš + 4:24,4 (oba ČR)

Konečné pořadí Světového poháru 2014:

1. Sundby 1534 (Nor.) , 2. Legkov 980 (Rus.), 3. Harvey 766 (Kan.)…, 21. Bauer 292, 30. Jakš 250, 61. Razým 100, 112. Magál 29, 165. Kožíšek 1 (všichni ČR)

Jediná Češka ve Falunu dokončila minitour jako 10. Z prvenství a křišťálového glóbu se raduje Johaugová

Eva Vrabcová-Nývltová dojela v posledním závodě Světového poháru desátá. Finálovou švédskou minitour, kterou uzavíral závod na 10 km volně, dokončila česká závodnice se ztrátou 3 minut a 33 vteřin na vítěznou Johaugovou. Té patří i křišťálový glóbus za celkový triumf. Vrabcová-Nývltová zůstala 14.

Dneska se mi vůbec nejelo dobře, od začátku jsem nestíhala a ty nohy? To jsem si tentokrát fakt vytrpěla. Takže jsem strašně ráda, že jsem to desáté místo udržela, i když trochu se štěstím, protože Kikkan spadla. Vážně to nešlo,“ líčila v cíli Eva Vrabcová-Nývltová, která se v letošním seriálu Světového poháru už pošesté vešla do nejlepší desítky.

Vzápětí trutnovská lyžařka přiznala extrémní únavu. „Tyhle poslední závody jsem odjela výborně, měla jsem v podstatě každý týden závod, v tom dvě třicítky a teď ještě tohle finále. Samozřejmě, jely jsme to tak skoro všechny, ale na mě už toho bylo nějak moc.“

Eva Vrabcová-Nývltová má za sebou bezesporu nejlepší sezónu v kariéře. Šestkrát v Top 10 ve Světovém poháru, 14. pozice v celkovém hodnocení seriálu, 11. a 5. příčka v individuálních olympijkých kláních. Přesto je osmadvacetiletá lyžařka ráda, že zima končí. „Úleva je to veliká, akorát teď zase mířím na dopingovou kontrolu, takže všechno, na co jsem se těšila, že budu mít padla, půjdu se najíst a dám si kafe, se odkládá,“ smála se a dodala, že malá oslava ještě ve Falunu přeci jen proběhne. „Záleží, jak se to tu protáhne, ale večer bychom chtěli trochu posedět, mám tu kondičního trenéra a kamarádku. Ale rozhodně neplánuju nic divokého, na to jsem moc unavená.“

Průběžné vedení v závěrečné minitour obhájila Norka Therese Johaugová, druhá skončila Marit Björgenová a třetí Heidi Wengová, obě taktéž z Norska.