Vítězkou prvního ročníku ankety Můj trenér se stala Beáta Kluzová

Vítězkou prvního ročníku ankety Můj trenér se stala Beáta Kluzová

10 min 1 s

Premiérový ročník ankety Můj trenér zná své vítěze. Oceněni byli před zahájením valné hromady, která se uskutečnila v sobotu 23. dubna v TOP Hotelu Praha – pro diplom za první místo si na pódium přišla Beáta Kluzová, druhé místo obsadil Vladimír Šlofar a třetí Vladislav Razým ml. Partnerem ankety bylo nakladatelství GRADA.


Když při vyhlášení vítězů zaznělo z reproduktoru její jméno, vypadala Beáta Kluzová velmi překvapeně. „Vůbec jsem na to nebyla připravená. Věděla jsem o tom, že úsek běžeckých disciplín tuto anketu vyhlásil, ale nijak jsem to neřešila. Působím v našem klubu i jako předseda a přišlo by mi zvláštní, abych své svěřence nabádala, aby mě nominovali. A jiného trenéra kromě mé dcery už v našem klubu nemáme,“ usmívala se vedoucí klubu TJ Dolní Lomná.

Cílem ankety není oceňovat trenéry za sportovní úspěchy, ale za jejich obětavou práci, za přístup k lyžování, ke svým svěřencům nebo třeba k rodičům. Za nadšení a elán, který každý den ve svém klubu projevují. „To ocenění pro mě moc znamená. Vím, že si mě děti váží, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že mě do ankety přihlásí. Největší radost mám proto z toho, že naše děti jsou právě takové, jaké jsou,“ říká.

Beáta Kluzová působí jako trenérka v Dolní Lomné od roku 2009, kdy v klubu ukončil působení její bratr a o mladé závodníky, mezi kterými byly také její děti, se neměl kdo starat. „Běžkám se věnuji snad od tří let, protože trenérem byl i můj tatínek. V roce 2009 jsem si říkala, že pomohu s jednou sezonou, ale už jsem u trénování zůstala. Od té doby jsem absolvovala řadu různých školení, ale hodně jsem se toho naučila také od bratra,“ říká.

TJ Dolní Lomná funguje už řadu let v rodinné atmosféře. „V klubu působil můj bratr. Můj otec skončil s trénováním teprve loni v 84 letech, kdy po něm přebrala přípravku moje dcera. A já působím v klubu jako předsedkyně i trenérka,“ vypráví o svém oddílu, který v tuto chvíli připravuje přibližně 45 dětí.

Na většinu povinností je přitom v klubu sama. Toto o ní napsali její svěřenci do nominačního formuláře: „Veškerý svůj volný čas věnuje nám, dětem a mládeži v klubu. Je to trenérka, serviswoman :-), řidička a často také psycholog v jednom. Když jezdíme na republikové závody a soustředění, nezřídka se také staví k plotně, aby nám ohřála teplé večeře a obědy. Dohlíží na pitný režim a kvalitní jídlo, takže vlastně taková druhá máma :-D Mám za sebou již několik republikových závodů, ale nikdy jsem neviděl, aby toto všechno zvládla jedna osoba, protože každý klub má svůj tým lidí a můžou se spoléhat jeden na druhého, předávat si zkušenosti a rady. Naše trenérka je na vše sama. Po závodech nachystá jídlo a pak do večera připravuje lyže na další den na závody. Je obdivuhodná také v tom, že si nikdy nestěžuje jaké to má těžké.“

Jako trenérka máte také svůj sen: „Mým přáním je, aby nějaký náš odchovanec byl jednou zařazen do reprezentace. Vím, že konkurence je velká a bude to mít hodně složité, ale snad se to jednou podaří.“ 

Druhé místo obsadil v anketě Vladimír Šlofar z klubu Olfin car ski team Trutnov. „Náš trenér Vláďa - je prostě nejlepší! Je velmi pracovitý, je s ním legrace, je důsledný, někdy protivný - ale máme ho rádi. Vážíme si, kolik času s námi tráví. Moc dobře totiž víme, že ho není málo. Tréninky za každého počasí, závody, soustředění. Připravuje pro nás propracované tréninkové plány a vymýšlí nám spoustu kreativních tréninků, takže s ním se nikdy nenudíme. A i když často nadáváme, co si zase vymyslel - jsme za to rádi,“ napsali mimo jiné jeho svěřenci do nominačního formuláře.

Třetí příčka patří Vladislavu Razýmovi ml. ze Sport Clubu Plzeň. Jak ho popsali jeho svěřenci? „Nikdo mu neřekne jinak než Lászlo. Z Lászla máte nejdřív respekt, protože nevíte, co od něj čekat. Když ho poznáte tak z něj máte respekt, protože víte co máte čekat, ale zamilujete si ho ... Snaží se pro nás vymyslet stále něco nového a každý týden přinese jiné překvápko. Psaním tréninkového plánu tráví hodiny, někdy je pak rozluštit náplň tréninku složitější než sanskrt. Ale tím jen udržuje náš mozek neustále připravený. Obětuje toho pro nás hodně. … Víme totiž, že jiného Lászla už na světě nenajdeme ❤️“

 Pomoc Ukrajině