×
Víkend patří prestižnímu běžeckému závodu na Holmenkollenu

Víkend patří prestižnímu běžeckému závodu na Holmenkollenu

07.03.2014

Běžkaři mají před sebou předposlední závod světového poháru. Již tento víkend odstartuje na norském Holmenkollenu nejprestižnější závod světové série, a to včetně našich reprezentantů. Na trať klasickou technikou s hromadným startem se vydá trojice Lukáš Bauer, Aleš Razým a Eva Nývltová Vrabcová.

Pro nory je to velká sportovní událost, která se traduje už od roku 1902. Proto startovat na Holmenkollenu je i pro naše běžce významné. Není to ledajaký závod. Tratě poblíž Osla se řadí k jedněm z nejtěžších a v případě 50 nebo 30 km závodu to platí dvojnásob.

 

I pro Lukáše Bauera je to neobyčejný závod, sám říká, že Holmenkollen je jako Mekka lyžování.

 

A v čem se odlišuje?

,,Především tradicí a atmosférou. Již den, dva dopředu stanují podél trati norské rodiny, které jsou během závodu velmi slyšet, a to závodníky hodně motivuje.”

 

Koho typuješ na vítěze?

,,U nás Daniela Rickardsona a u holek Therese Johaug, ale o prsa ve finiši před Evou.”

 

Společně s Lukášem se na trať postaví i Aleš Razým, který má poslední šanci se kvalifikovat na finále SP.

Aleši jsi známý tím, že dokážeš na setiny spočítat rentabilitu výměny lyží, už to máš vymyšleno? Prozraď něco ze své taktiky.

,,Výměnu lyží promyšlenou nemám. Ale jak vydají startovku, propočítám, kolik asi budu muset získat bodů, abych se dotáhl do první padesátky v celkovém pořadí SP. Podle toho zkusím, pokud to bude alespoň trochu možné, zaútočit na prémie a vybojovat finále ve Falunu.”

 

Koho pasuješ ty na vítěze?

Daria Colognu a Anne Kyllönen

 

Jedinou českou zástupkyní na startu bude Eva Nývltová Vrabcová, která je letos v neskutečné formě.

Evo, dalo by se říct, že tu je tvých oblíbených 30km, je to tak?

,,Mám ráda delší tratě, ale hlavně letos bruslení. Nicméně 30 km na Holmenkolenu je vždycky super závod a těším se. Hlavně aby nebolela noha. To je v klasice nejdůležitější. Ale proti učení se na zkoušku ze statistiky, to bude procházka růžovým sadem. I s bolavou nohu!”

 

Na ZOH v Sochi hned na začátku ujely tři Norky a udržely náskok až do cíle, jste s ostatními holkami domluveny, že teď je do úniku nepustíte za žádnou cenu?

,,Ony si do toho nenechají moc kecat! Ale myslím si, že v klasice jim budou sekundovat minimálně finky.”

 

A favorité závodu?

Marit Bjoergen a Johan Olsson

 

V sobotu i v neděli se startuje v pravé poledne. Držte palce a nenechte si ujít skvělou podívanou z Osla. Přímý přenos můžete sledovat na stanici Eurosport!

 

Lukáš Sacher

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři