Velká spokojenost. Splnili jsme všechno, co jsme chtěli, říká po Tour de Ski trenér Jan Franc

Velká spokojenost. Splnili jsme všechno, co jsme chtěli, říká po Tour de Ski trenér Jan Franc

15 min 37 s

Letošní ročník Tour de Ski je za námi. Čeští reprezentanti předvedli řadu perfektních výkonů a drželi se v popředí. Vždyť Michal Novák se umístil na celkovém 11. místě, ve skvělé formě po mateřské pauze se představila Kateřina Razýmová, svoji nejlepší Tour v životě zajela Kateřina Janatová a Tereza Beranová se senzačně dostala až do sprintového finále ve Val di Fiemme! Co však na jednotlivé výkony závodníků říká trenér Jan Franc?


Honzo, je za vámi tradiční Tour de Ski, jak ho hodnotíte?

Tour hodnotím velmi pozitivně. Myslím si, že jsme si nakonec splnili všechno, co jsme chtěli. V jednotlivých závodech si závodníci zajeli nejlepší výsledky kariéry a nakonec vlastně, jak jsem říkal, že Michal by chtěl být do desátého místa v Tour, tak to bylo krásné 11. místo. Takže si myslím, že panuje spokojenost kompletně se vším.

 

Tereza Beranová podle plánu vydržela, nevzdala se a dobojovala náročnou Tour až do sprintu ve Val di Fiemme, kde navíc byla ve finále. I ona tak naplnila očekávání, ba je ještě předčila, je to tak?

Určitě. Já si myslím, že maximálně. Pro ženy, jak jely závod na dvacet kilometrů, tak je Tour najednou daleko náročnější. Jejím hlavním cílem bylo dostat se do sprintu. Terka byla už obrovsky unavená, takže jsme nevěděli, co čekat, a nakonec z toho bylo finále. To byla taková třešnička na celém jejím působení na Tour. Nasbírala hodně zkušeností a zjistila, jak moc je to náročné.

 

Ve finále bylo vidět, že jí už zřejmě nestačily síly v závěrečném finiši, stejně jako v prvním finále. Kde je podle vás u Terky prostor ke zlepšení, aby to třeba jednou i cinklo?

Tam už je to tak strašně vyrovnané, že je těžké říct, co zlepšit. Myslím si, že Terka ve finiši možná zbytečně pospíchala a řekl bych, že neudržela techniku, kterou měla v soupaži. Prostě ostatní holky byly v závěrečných dvou stech metrech v soupaži lepší. Neřekl bych, že jí úplně došly síly. Bylo vidět, že i na té otočce se dostávala dopředu. Kdybych to měl shrnout, je zásadní, aby se teď zaměřila na posledních dvě stě metrů před cílem. Pak věřím tomu, že to může i cinknout.

 

Kateřina Janatová si zajela nejlepší Tour v kariéře, zejména se jí povedly závody ve Val Müstair. Co byste řekl k jejím výkonům?

Kačka jela výborně veVal Müstair, a to sprint i distanci. U ní je škoda, že tato Tour byla zaměřena primárně na klasickou techniku. Tím, že jí jde víc skatová technika, tak to pro ní bylo náročné. I tak se s tím ale popasovala skvěle. Servis připravil opravdu výborné lyže. Myslím si, že nám to výrazně pomohlo k našim úspěchům. Měli jsme výbornou mázu jak na stoupání, tak ve sjezdu. Myslím si, že Kačka zvládla velice dobře závěrečný výjezd do sjezdovky, tam podala opravdu super výkon. Pomohlo jí to v tom, že se v pořadí udržela, respektive ještě malinko posunula dopředu. 

 

Kateřina Razýmová byla po návratu z mateřské závod od závodu lepší a lepší. Překvapila vás svými výkony?

Myslím si, že jí vyloženě Tour sedí. Čím víc je závodů a únava se kumuluje, tak ona tím získává. V minulosti to tak vždycky bylo, že její výkony během Tour gradovaly. Čekal jsem, že ve Val di Fiemme to od ní bude nejlepší výsledek, protože se tam jela patnáctka klasicky, která je velice těžká a do sjezdovky by mohla bojovat o tu desítku. Nakonec byla jedenáctá, takže to bylo o malinký kousek. Podala výborné výkony na začátek a doufejme, že bude schopná se ještě posouvat dál.

 

Na to hned navážu. Jak daleko to takovou vzestupnou tendencí může jít? Má ještě nějaké rezervy?

To je těžké, protože nechci říct, že to půjde pořád vzestupnou tendencí. Samozřejmě nějaký závod je lepší, nějaký horší, ale myslím si, že i sama Katka cítí, že by se chtěla podívat do top desítky v nějakém závodě. To si myslím, že je momentálně její cíl, ať je to na Světovém poháru nebo na mistrovství světa.

 

Adam Fellner sám po dokončení závěrečné etapy řekl, že to nebylo dobré a že není spokojený se svým výkonem. Kde u něj byl podle tebe ten hlavní problém, že to nebylo ideální?

Já si myslím, že Adamovy výkony jsou daleko lepší, než v předchozích letech. Adam by chtěl určitě nakouknout do nejlepší třicítky, nicméně jsme se i spolu bavili, že vždycky k tomu chybělo třeba šest nebo osm vteřin. To chlapské pole je strašně nasekané ve vteřinkách. Asi mu neprospěla moc změna, že se tratě zkrátily, protože chlapi jedou desítku. Adam není sprinter, je menší postavy a tím pádem je lehčí. Čím ten závod bude delší a těžší, tak to bude pro něj výhodnější. Já věřím, že Adam se dá ještě do kupy a předvede to nejlepší v druhé části sezóny a na mistrovství světa. Nejsme úplně spokojeni, ale zase bych řekl, že ty výsledky určitě nejsou špatné.

 

Michal Novák dokončil na 11. místě, což je výborný výsledek. Nemrzí trošku, že nebýt toho jednoho nepodařeného závodu by v té elitní desítce vlastně byl?

Určitě to mrzí. Na druhou stranu si myslím, že se z toho i sám Michal musí poučit. Je to tak, jak to říkal i v rozhovorech. Vždycky je to souhra servismana a závodníka. V některých etapách musí jít do toho s tím, že nesmí ztratit, což se bohužel stalo. Ztratil 1:40, což je na desítce hodně, a to pak rozhodlo. 

 

Michal od začátku sezóny říká, že tu svou formu časuje právě na tyto sezónní vrcholy. Viděli jsme na Tour nejlepší podobu Michala Nováka nebo si myslíte, že to letos může jít ještě výš?

Já si myslím, že výkon, co se týká sprintu ve Val Müstair, byl od Michala výborný. Věřím ale, že to vždycky může jít výš. U něj bude hrát velkou roli, jakou běží disciplínu. Asi není tajemstvím, že Michal má jasně lepší bruslení a ve Val Müstair mu to hrálo do karet. Umí jezdit výborně ale i distanční závody, kde proti sprinterům na Tour získával. Já jsem trošku v duchu doufal před finále, že to na tu bednu dojede a nakonec z toho bylo čtvrté místo. Určitě věřím, že to jednou Michal na bednu dá. Takže ano, věřím, že to může být lepší.

 

Jaký moment z celé Tour vám nejvíce utkvěl v paměti a budete na něj vzpomínat?

Asi oba sprinty. Celý tým čekal na to, jak to dopadne, a byly to neskutečné nervy. Takové momenty jsou vždy nejvíc v paměti.

 

Ještě se podíváme krátce do budoucna. Jaké jsou vaše plány do dalších týdnů?

My se musíme oklepat ze šrámů z Tour a z únavy. Budeme startovat v Livignu, a pak by měl být Světový pohár ve Francii, kde ještě úplně není jisté, že se uskuteční a možná bude přeložen kvůli sněhu jinam. Vybraní nejlepší sportovci by měli odjet na Světový pohár do Toblachu. Určitě máme nějakou představu, ale přesnou nominaci řeknu až další týden podle stavu sportovců. Tour je totiž vždy strašně nevyzpytatelná. Uvidíme, jak se budou cítit, a je možné, že někteří něco vynechají.

 Pomoc Ukrajině